خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رييس جمهور پيشنهاد ارتقای دایکندی از ولایت درجه سوم به درجه دوم را تاييد کرد

رييس جمهور پيشنهاد ارتقای دایکندی از ولایت درجه سوم به درجه دوم را تاييد کرد

Nov 09, 2018 - 16:16

نيلى(پژواک، ١٨ عقرب ٩٧): رييس جمهور در سفر به دايکندى، به پيشنهاد ارتقای دایکندی از ولایت درجه سوم به درجه دوم لبیک گفت و به لوی درستیز هدایت داد که ترتیب ایجاد یک کندک اردوی منطقوی در اين ولایت را روی دست گیرد.

همچنان موصوف تاکيد کرد که احداث میدان هوایی شهر نیلی تمویل می گردد و يک مارکیت برای فعالیت های اقتصادی زنان دایکندی ايجاد خواهد شد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، صبح امروز همراه با معاون دوم رياست جمهورى و برخى اعضاى کابينه، به نيلى مرکز دايکندى رفته است.

در خبرنامه دفتر سخنگوى رييس جمهور آمده است که غنى در نشست بزرگ مردمی، اعضاى شوراى ولايتى، علما و استادان در شهر نیلی، سخنرانی کرده است.

 منبع نوشته است که ذکریا هاشمی معاون شورای ولایتی دایکندی در اين نشست گفت  که دایکندی در بخش های امنیت، زراعت، مواصلات، صحت و سایر عرصه ها هنوز هم با مشکلات مواجه است و بودجه انکشافی که برای این ولایت در نظر گرفته شده، پاسخگوی نیازمندی ها نبوده است. اوً تقاضا کرد تا این ولایت به ولایت درجه دوم ارتقا یابد.

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور نيز در اين نشست صحبت کرد و گفت که امنیت ولسوالی های پاتو، کجران و ناومیش، در اولویت برنامه های حکومت قرار دارد و سایر اولویت هايی که به آن رسیدگی صورت می گیرد، عبارت از احداث سرک ها، میدان هوایی و تامین انرژی برق این ولایت می باشد.

رئیس جمهور غنى در سخنرانى اش در اين نشست  گفت که مردم دایکندی، در ۱۷ سال گذشته ثابت ساختند که یک نظام قوی مردم سالار می خواهند و از آن، با تمام تلاش حمایت می کنند.

رئیس جمهور، نقش مردم را در رشد معارف مورد ستایش قرار داده، گفت که سرمایه گذاری بالای معارف، یکی از رواج های ارزشمند مردم دایکندی است.

وی از نقش فعال زنان در پروسه انتخابات و در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی ستایش کرد و گفت که دختران دایکندی، سهم شان را در تمام عرصه های خدمت وطن ایفا نموده اند.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی، به پيشنهاد ارتقای دایکندی از ولایت درجه سوم به درجه دوم لبیک گفت و به لوی درستیز هدایت داد که ترتیب ایجاد یک کندک اردوی منطقوی در ولایت دایکندی را روی دست گیرد.

همچنان او به قول اردوهای ۲۱۵ و ۲۰۵ هدایت داد که در ولسوالی های ناامن این ولایت، عملیات های تصفیوی را راه اندازی کنند.

رئیس جمهور غنی گفت که ۷۰ کیلومتر سرک در ولایت دایکندی زیر کار است. وى به وزیر فوایدعامه هدایت داد که کار مطالعات تخنیکی دهلیز شمال و جنوب را تسریع ببخشد و احداث میدان هوایی شهر نیلی تمویل می گردد.

وی گفت که یک مشاوریت زن در مقام ولایت دایکندی ایجاد می شود که وظیفه آن، خدمتگذاری بیشتر به زنان این ولایت خواهد بود.

 غنى همچنان گفت که څارنوالان زن نیز برای ولایت دایکندی استخدام می شوند و یک بودجه خاص که برای ولایات در نظر گرفته شده، از آن یک مارکیت برای فعالیت های اقتصادی زنان دایکندی ایجاد می گردد.

رئیس جمهور برای رئیس اداره مستقل ارگان های محل هدایت داد که یک بررسی واضح از ظرفیت های دایکندی را تحت نظر معاون دوم ریاست جمهوری انجام دهد.

در این نشست رئیس جمهور کشور، سندهای ملکیت ساحات غیرپلانی را برای پنج تن از مردم شهر نیلی اهدا کرد و همچنان آنان برای رئیس جمهور لوح تقدیر دادند که در آن، از رئیس جمهور کشور به عنوان اساس گذار ملکیت مصئون در افغانستان، یاد نموده اند. 

همچنان رييس جمهور غنى، در ديدار با اعضاى شورای ولایتی دایکندی گفت که پلانگذاری روی شهر نیلی صورت می گیرد، بادام دایکندی در اولویت وزارت زراعت قرار خواهد گرفت و همچنان با کار سرک و میدان هوایی، شرایط برای انتقال محصولات زراعتی ولایت دایکندی فراهم می گردد.

رئیس جمهور با شماری از علما و متنفذین دايکندى دیدار کرد.  

علما و متنفذين پیشنهادات و مشکلات شان را در عرصه های مختلف از جمله بیرون کردن دایکندی از زندان جغرافیایی، توجه به تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی مستقر در دایکندی، اعمار بند کته سنگ، منظوری ولسوالی های شاه طوس و صدخانه، رسمی شدن تشکیل امامان مساجد، ایجاد  پوهنځی شرعیات در چوکات موسسه تحصیلات عالی دایکندی و اعمار یک مسجد در هر ولسوالی این ولایت، با رئیس جمهور شریک ساختند.

رئیس جمهور غنی در اين ديدار گفت که شهر نیلی، شهر چهار سال قبل نیست؛ زیرا تغییر در جهت مثبت در حال اجرا بوده، زندان جغرافیایی در حال شکسته شدن است و بیشتر توجه و بودجه حکومت روی شاهراه هايی به مصرف می رسد که مناطق مرکزی به ویژه دایکندی را از زندان طبیعی بیرون سازد.

وی نقش علما را در ترغیب مردم و تعمیم علم و دانش مهم خوانده، گفت که به مسئولین مربوطه هدایت می دهد تا در دو ولسوالی دایکندی، مسجد جامع اعمار کنند و کار اعمار مسجد جامع نیلی جریان دارد.

رئیس جمهور افزود که به وزارت تحصیلات عالی هدایت داد که بررسی و طی مراحل ایجاد پوهنځی شرعیات را در چوکات مؤسسه تحصیلات عالی دایکندی، آغاز کند.  

محمد اشرف غنی  با استادان و معلمین ولایت دایکندی نيز دیدار کرد.

در این دیدار، سید انور سیرت و برلاس به نمایندگی از دیگران صحبت نمودند و پیشنهادات و مشکلات شان را در عرصه های تحصیلی و تعلیمی از جمله ایجاد پوهنځى جدید، زیربناها، کمبود تعمیر مکاتب، ارتقای ظرفیت معلیمن، لیلیه برای اناث و ایجاد مقطع ماستری در موسسه تحصیلات عالی خصوصی دایکندی، با رئیس جمهور شریک ساختند.

 سپس رئیس جمهور غنی صحبت نمود  گفت که برنامه های حکومت دربخش معارف و تحصیلات عالی نتیجه محور است.

وی افزود که رشته های تحصیلی، باید متناسب با شرایط ولایت باشد تا دربخش رشد صنایع دستی و تجارت بادام ممد واقع شود.

رئیس جمهورخاطرنشان کرد که در قسمت اعمار مکاتب، وزارت انکشاف دهات پلان دارد و ازطریق برنامه میثاق شهروندی مکاتب ساخته می شوند.

رئیس جمهور غنی گفت که امسال در هر ولایت، یک مکتب تخنیکی و در سال آینده در تمام ولسوالی ها یک مکتب تخنیکی ایجاد می گردد.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement