خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

آگاهان امور: نشست مسکو براى آغاز گفتگوهاى صلح خيلى مهم است

آگاهان امور: نشست مسکو براى آغاز گفتگوهاى صلح خيلى مهم است

Nov 10, 2018 - 15:57

کابل ( پژواک، ١٩ عقرب ٩٧): برخى آگاهان امور سياسى، نشست مسکو را سرآغاز خوب گفتگوهاى اصلى صلح در افغانستان خوانده، مى گويند که ضرور است تا قبل از گفتگوهاى اصلى، اينگونه نشست ها و تفاهمات صورت گيرد.

نشست مسکو برای صلح افغانستان، دیروز ١٨ عقرب با اشتراک نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان، گروه طالبان و کشورهای هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و ایالات متحده در هوتل پریزدینت مسکو برگزار شد.

وحيد مژده از آگاهان امور سياسى، به آژانس خبرى پژواک گفت هرچند در نشست مسکو از آدرس حکومت افغانستان، نمايندۀ حضور ندارد و هياتى که از سوى شوراى عالى صلح شرکت کرده، متاسفانه خيلى ضعيف مى باشند؛ اما باآنهم اين حرکت را به فال نيک گرفته و سر آغاز خوب براى گفتگوهاى صلح در کشور بوده مى تواند.

موصوف افزود: « در اين نشست، بايد ازجانب حکومت افغانستان و شوراى عالى صلح، هياتى قوى که استدلال قوى مى کرد و ازموقف دولت افغانستان نظريات خويش را بگونۀ بهتر ارايه مى نمودند، [شرکت ميکرد]. »

مژده افزود که ازجانب گروه طالبان، هيئتى اشتراک کرده بود که به زبان انگليسى تسلط کامل داشتند و توانستند استدال خوب نمايند.

اين آگاه امور، همچنان گفت: «اطلاع دقيق دارم که حامدکرزى رييس جمهور پيشين، عطا محمد نور والى پيشين بلخ و محمد حنيف اتمر مشاورامنيت ملى در اين نشست دعوت شده بودند؛ اما حکومت افغانستان از طريق وزارت خارجه، مانع اشتراک اين افراد شدند. »

با اين حال مژده، برگزارى نشست مسکو را سر آغازى براى گفتگوهاى صلح در افغانستان عنوان کرده، گفت که اشتراک ١٢کشور دراين نشست، مى رساند که کشورهاى منطقه و جهان بيشترازپيش علاقه مند تامين صلح و ثبات در افغانستان مى باشند.»

همچنان محمد حسن حقيار يک تن ديگر از آگاهان امور، به پژواک گفت که حضور نماينده هاى کشورهاى منطقه وبرخى کشورهاى جهان درکنار نمايندگان طالبان مسلح و شوراى عالى صلح افغانستان دراين نشست، اميد وارکننده بوده و يک مژده خوب براى افغان ها مى باشد.

حقيار درادامه صحبت هايش خاطرنشان کرد که حضور نمايندۀ با صلاحيت طالبان مسلح و ارايه طرح و اجنداى شان، نشان مى دهد که اين گروه از جنگ خسته شده اند واکنون مى خواهند که از راه صلح پيش بروند .

به گفته موصوف، قطع نامه اين نشست که قرار است فردا اعلام گردد، حاوى پيامد هاى خوبى براى مردم افغانستان خواهد بود.

حسن حقيار، نشست مسکو را با نشست هاى قبلى که به هدف گفتگوهاى صلح حکومت افغانستان با گروه طالبان برگزارگرديده ؛ متفاوت خواند وگفت در اين نشست، در کنار هيات شوراى عالى صلح افغانستان، نمايندگان چندين کشور منطقه و جهان  وهيات با صلاحيت گروه طالبان اشتراک دارند.

باشنده هاى کابل نيز ازبرگزارى اين نشست استقبال کرده، آنرا آغاز خوب براى گفتگوهاى صلح در افغانستان تلقى مى نمايند .

ريحانه آزاد کارمند وزارت امور به پژواک گفت: «از جنگ خسته شده ايم، براى مردم هيچ حوصله نمانده، خواست ما از رهبران حکومت و گروهاى مخالف اين است که بيايند از راه مذاکره و مفاهمه پيش بروند.»

وى در مورد نشست مسکو گفت: « هرچند درگذشته ده ها نشست بخاطرتامين صلح درکشورما برگزار شده؛ اما اميد واريم اين نشست سر آغازخوب براى تامين صلح و ثبات در کشورما باشد .»

فهيم الله محصل سال اول پوهنځى کمپيوتر ساينس اداره و حساب دارى تخنيکم کابل گفت که نشست مسکو براى همه  افغانها اميدوارکننده است.

او افزود: «خواست ما از گروه هاى مخالف و حکومت اين است که ديگر گليم جنگ را برچينند.» 

این مذاکرات در حالي برگزار می‌شود که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان، دور دوم سفرهای خود به منطقه را آغاز کرده و در تلاش است تا به مذاکرات صلح افغانستان با ابتکار آمریکا جان تازه ببخشد.

گروه طالبان یک ماه پیش تایید کرده بود که نمایندگان این گروه، با زلمی خلیلزاد در قطر گفتگو کردند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement