خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مرکز هواشناسی افغانستان پس از ٤٢ سال دوباره احیا شد

مرکز هواشناسی افغانستان پس از ٤٢ سال دوباره احیا شد

Nov 11, 2018 - 17:21

کابل (پژواک، ۲۰ عقرب ۹۷): ادارۀ هوانوردی ملکی می گوید که پس از ٤٢ سال مرکز هواشناسی افغانستان دوباره احیا شده و قادر به پیش گویی وضعیت آب و هوا در نقاط مختلف کشور می باشد و هشدارهای قبل از وقوع حوادث طبیعی را نیز ثبت می کند.

مرکز پیش بینی هواشناسی برای نخستین بار در سال ۱۳۵۵ در اداره هوانوردی ملکی ایجاد شد؛ اما طی چند دهه جنگ در کشور همه زیربناهای آن از بین رفت؛ اما حدود سه سال پیش دوباره کار روی مرکز نامبرده آغاز و امروز رسماً افتتاح و به بهره برداری سپرده شد.

این مرکز، با نصب استیشن های جدید همراه با تجهیزات آن در روی زمین و وصل شدن با اقمار مصنوعی فعال شده است و معلومات زنده از وضعیت آب و هوای نقاط مختلف کشور را در هر ۱۵ دقیقه به سیستم ارسال می کند.

محمود شاه حبیبی رییس اداره هوانوردی ملکی، امروز در مراسم افتتاح مرکز پیش بینی هواشناسی اداره هوانوردی ملکی در کابل گفت که این سیستم به هزینه ۴،۵ میلیون دالر امریکایی به کمک مالی بانک جهانی و اداره انکشافى بين المللى امريکا (USAIDinfo-icon) ساخته شده است.

موصوف، با اشاره به این که مرکز پیش بینی هواشناسی از اهمیت فوق العاده موثر در بخش پیش بینی های وضعیت جوی و حوادث طبیعی کشور برخوردار است، خاطر نشان کرد که با افتتاح این مرکز، افغانستان قادر به پیش گویی وضعیت آب و هوا و آماده سازی هشدارهای قبل از وقوع حوادث طبیعی شده است.

حبیبی گفت که در بخش پیش بینی هواشناسی، شماری از کارمندان این اداره آموزش دیده و ظرفیت شان بالا رفته است و می توانند این مرکز را به شکل بهتر مدیریت کنند.

رییس اداره هوانوردی ملکی، با اشاره به اینکه در گذشته یک استراتژی منظم در بخش هواشناسی وجود نداشت و هر اداره از یک نرم افزار جداگانه استفاده می کرد، گفت: «با ایجاد این مرکز یک نوع هماهنگی میان ادارات مختلف به وجود می آید و آنان می توانند به اساس معلومات ما برنامه ریزی و آمادگی بگیرند.»

نصیر احمد درانی وزیر زراعت و آبیاری در این نشست، مرکز پیش بینی هواشناسی را با اهمیت خوانده گفت که در گذشته هر اداره برای ­پیش­برد برنامه های شان یک دستگاه داشتند؛ اما با ایجاد این مرکز مسئولیت هر اداره مشخص می شود و تداخل وظیفوی از بین می رود.

او تصریح کرد: «در گذشته حکومت میلیون ها افغانی را به خاطر حوادث به مصرف می رساند، با آن هم هیچ وقت نتوانست که حوادث را کنترول و یا هم پولی که مصرف شد موثر تر تمام شود، این مرکز سرگردانی حکومت را در مجموع رفع می کند و ما را قادر می سازد که به اساس پیش بینی های سیستم بتوانیم پلان معینی داشته باشیم و بر اساس آن بودجه یی به ارتباط حوادث طبیعی و سایر حوادث داشته باشیم.»

موصوف افزود که با همکاری این مرکز؛ پیش بینی برفباری، باران، سیلاب و خشک­سالی پیش بینی های در بخش زراعت، کشت و تخمین تولیدات به دست آید و مطابق به آن برنامه ها تنظیم گردد.

وی، با اشاره به اینکه این سیستم آنان را قادر می سازد تا تشخیص بدهند که در کدام مناطق چه کشت نمایند، گفت که با همکاری این مرکز ممکن در سال های آینده نوع تولیدات نبات به زون ها تقسیم شود.

نجیب آقا فهیم وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث، افتتاح مرکز پیش بینی هواشناسی را با ارزش عنوان کرده، گفت که با ایجاد مرکز پیش بینی هواشناسی، توانایی ها در مقابله با حوادث بالا می رود.

موصوف افزود که افغانستان یک کشور پُر حادثه است که با افتتاح این مرکز می توان از آثار و پیامدهای ناشی از حوادث جلوگیری کرد و با پیش بینی خشک­سالی ها، آمادگی ها برای حل مشکل روی دست گرفت.

او تصریح کرد: «با همکاری این مرکز می توانیم که پیش از وقوع سیلاب آمادگی بگیریم و به مردمی که در مسیر سیلاب قرار دارند، اطلاع بدهیم که ساحه را ترک کنند تا تعداد قربانی ها کاهش یابد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement