خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"نشست مسکو برای اهداف روسيه و قدرت نمایی طالبان برگزار شده بود"

"نشست مسکو برای اهداف روسيه و قدرت نمایی طالبان برگزار شده بود"

Nov 11, 2018 - 15:18

کابل(پژواک،۲٠عقرب ۹۷): حزب مشارکت ملی و برخى اعضاى مشرانوجرگه، عملکرد هيات شوراى صلح در نشست مسکو را ضعيف مى دانند و مى گويند که این نشست، برای اهداف روسيه و قدرت نمایی طالبان برگزار شده بود.

آنها بر مذاکرات صلح بين الافغانى تحت رهبرى حکومت افغانستان تاکيد دارند.  

نشست مسکو برای صلح افغانستان، در ۱۸ عقرب سال جاری با اشتراک نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان، گروه طالبان و کشورهای هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و ایالات متحده، در مسکو برگزار شد.

نجیب الله کابلی رییس حزب مشارکت ملی افغانستان، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که نمایندگان شورای صلح، در نشست مسکو خیلی ضعیف عملکرد داشتند و نتوانستند از موقف اين شورا، حکومت و مردم افغانستان دفاع کنند.

او گفت که نمایندگان طالبان در این نشست، نظام افغانستان را نظام فاسد و اشغال شده خواندند؛ اما هئیت شورای عالی صلح توانایی آن را نداشت که پاسخ آنها را بدهد.

کابلى افزود که هيئت شوراى صلح، در برابر این اظهارات طالبان خاموشی اختیار کرد و این موقف شوراى عالى صلح برای طالبان هویت دوباره بخشید.

 وی افزود که هر گونه مذاکرات صلح، بدون رهبرى دولت افغانستان و حضور احزاب سیاسی، نهادهای جامعه مدنی و شورای ملی، نتیجه مثبت جز ادامۀ جنگ در قبال نخواهد داشت.

وی نشست مسکو را دستاورد برای گروه طالبان خواند و گفت که این نشست؛ برای صلح نه، بلکه برای قدرت نمایی طالبان برگزار شده بود و توانست به آنان هویت ببخشد.

به گفته او، پس از این هر نشستى که در مورد صلح افغانستان برگزار می شود، باید در داخل کشور و با رهبری و مدیریت خود افغان ها باشد.

وی همچنان گفت که شورای صلح بايد منحل شود؛ زيرا دستاورد خاص نداشته است.

او از زلمی خلیلزاد نماینده ويژۀ ايالات متحده امريکا براى روند صلح افغانستان، خواست تا در مذاکرات صلح با گروه طالبان، رهبری حکومت افغانستان را در نظر گيرد؛ زيرا به باور او هر نوع مذاکرات صلح بدون رهبری حکومت افغانستان بی نتیجه خواهند ماند.

نجیب الله کابلی در ادامه این نشست، گفت که طالبان از سوی روسیه، سپاه قدس ایران و آی اس آی پاکستان با سلاح پیشرفته مجهز شده اند.

او افزود که همزمان با نشست مسکو، شدت حملات طالبان بالای برخی ولسوالی های غزنی، فراه، ارزگان و دیگر ولایت ها افزايش پيدا کرده است و جنگ نيابتى در افغانستان ادامه دارد.

در پایان این نشست، قطعنامه پنج ماده یی به نشر رسید که در آن، با تاکید برمذاکرات صلح بین الافغانی به رهبری حکومت افغانستان، از کشور های همسایه خواسته شده تا از حمایت گروه طالبان در افغانستان دست بردارند و حکومت افغانستان را در مذاکرات صلح کمک و همکاری کنند.

مشرانوجرگه

امروز برخى اعضاى مشرانو جرگه نيز در مورد نشست مسکو ابراز نظر کردند.

غیرت بهیر نماینده مردم در مشرانو جرگه، در نشست امروز این جرگه گفت: "نشست مسکو به خواست روسيه برگزار شد، طالبان از این فرصت استفاده اعظمی کردند؛ اما هیئت شورای عالی صلح افغانستان که به نماینده گی از دولت افغانستان شرکت کرده بودن، موقف ضعیف داشتند. اين نشست به خواست مردم نه، بلکه براى اهداف روسیه برگزار شده بود.»

به گفتۀ او از نماینده گان برخى احزاب افغانستان نیز دعوت شده بود تا در اين نشست شرکت کنند؛ اما در اين نشست شرکت نکردند؛ زيرا حکومت افغانستان موافقه با اشتراک آنها نداشت.

گل احمد اعظمی نماینده مردم فراه در این جرگه، در خصوص نشست مسکو گفت: «هر اقدامی که منجر به ختم جنگ شود برای مردم پسندیده است.»

اما او افزود که حکومت باید از این فرصت استفاده می کرد و با فرستادن دیپلومات های مجرب، از این نشست به نفع دولت استفاده می کرد.

به گفته او جنگ افغانستان، «جنگ جهانی» است؛ تا اینکه روسیه و امریکا تعریف مشخص از تروریزم نداشته باشند، جنگ در افغانستان خاتمه پیدا نخواهد کرد.

رحمت الله اڅکزی نماینده مردم کندهار در این جرگه گفت: «نشست مسکو به خواست مردم نه، بل به خاطر اهداف روسیه برگزار شده بود.»

نظر محمد فقیری نماینده مردم بغلان در این جرگه، بر موضع گیری هیئت شورای عالی صلح در این نشست انتقاد کرد و گفت: «صلح افغانستان به دست امریکا است، تا زمانی که امریکا متعهد به تامین صلح نشود، صلح در افغانستان تامین نخواهد شد.»

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه در مورد گفت: «هر نشستی که برای صلح برگزار شود و در تضاد با منافع ملی افغانستان نباشد، آن را حمایت می کنیم.»

موصوف از طالبان خواست که به گونۀ مستقیم با دولت افغانستان مذاکره کنند؛ زیرا خارجی ها به شکل دايمى از آنان حمايت نخواهند کرد.

او گفت که از اظهارات نماینده گان طالبان در نشست مسکو معلوم شد که آنها «ستراتيژى جعلى» را تعقيب مى کنند.

اما او در اشاره به ايجاد شوراى صلح خاطر نشان کرد که حکومت افغانستان، ستراتيژى براى صلح دارد.

طالبان گفته اند که هيئت آنها توانست در نشست مسکو، به گونه خوب از طالبان نمايندگى کنند. طالبان مى گويند که شرکت هيئت آنها در نشست مسکو، نگرانى هاى جهت هاى مختلف را رفع کرد و آنها توانسته اند در اين نشست، دولت هاى مهم منطقه و جهان را قناعت دهند که مبارزه شان مشروع مى باشد.   

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement