خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

همه روزه صدها افغان از طریق زمین به ازبکستان میروند

همه روزه صدها افغان از طریق زمین به ازبکستان میروند

Nov 11, 2018 - 17:25

مزارشريف (پژواک، ٢٠ عقرب ۹۷): مقامات محلی، تاجران و فعالان سیاسی میگویند که از اثر روابط نزدیک افغانستان و ازبکستان، گشت و گذار مردم در خط مشترک سرحدی بیشتر شده است.

با تشکیل حکومت وحدت ملی و آغاز قدرت محمد اشرف غنی، یک فصل جدید روابط افغانستان با کشور های آسیای میانه افتتاح شد، که ازبکستان در آن نقش ارزندۀ اقتصادی و فرهنگی دارد.

ازبکستان در شمال افغانستان موقیعت دارد که از طریق بندر حیرتان در ولایت بلخ با افغانسان پیوسته است.

تجارت کنونی افغانستان و ازبکستان عامل عمدۀ نزدیکی این دو کشور به حساب میرود.

نصیراحمد قاسمی مدیر اجرائیه اتاق تجارت ولایت بلخ به آژانس خبری پژواک گفت که با توسعه و نزدیک شدن روابط افغانستان و ازبکستان، به تاجران افغان سهولت های بیشتر ایجاد شده است.

وی افزود که با تلاش های حکومت وحدت ملی و تشکیل حکومت جدید در ازبکستان روابط هر دو کشور بهتر و نزدیکتر شده است.

قاسمی افزود، ازبکستان در حال حاضر بنادر خود را به روی تاجران افغان باز کرده و در بخش اخذ ویزه نیز سهولت های بیشتر به میان آمده است.

موصوف گفت: "ازبکستان برای افغانستان مکان بهتر است، تاجران ما به بسیار آسانی اموال را از ازبکستان وارد و صادر میکند که این کار با روابط فرهنگی و سیاسی هر دو کشور تاثیر مثبت گذاشته است."

وی افزود که در گذشته با ازبکستان در ترانزیت مشکلات بیشتر وجود داشت و کشور یادشده با شرکت های تجارتی افغانستان در بخش اعطای باورنامه ها همکاری نمیکرد؛ اما به گفتۀ قاسمی اکنون این مشکلات کاملاً از بین رفته است.

وی افزود که پس از بهتر شدن روابط میان دوکشور، ازبکستان در این کشور برای تاجران افغان در بخش سرمایه گذاری بعضی سهولت ها را نیز آماده کرده است.

مدیر اجرائیۀ اتاق تجارت ولایت بلخ افزود: "تاجران افغان در گذشته نخست اموال تجارتی خواد را از درياى آمو از طریق کشتی انتقال میدادند و پس از جاگذاری در ریل آن را صادر ميکردند؛ اما اکنون این بارگيری را در خاک افغانستان میشود."

به گفتۀ قاسمی، ازبکستان در بخش تجارت افغاستان با روسیه و چین نقش مهم دارد.

مقامات افغان قبل از این گفته بودند که بخاطر توسعۀ روابط با ازبکستان برای ایجاد قونسلگری در شهر ترمذ تلاش میکنند.

نامبرده گفت که پس از افتتاح قونسلگری در شهر ترمذ، این روابط خوبتر و بر تجارت افغانستان تاثیر مثبت خواهد کرد.

موصوف علاوه کرد که روابط  اقتصادی اخیر ازبکستان و افغانستان، برای تقویت اقتصادی همه جانبه منطقه خیلی ارزنده است.

حاجی خیرالدین یکتن از تاجران افغان، روابط افغانستان با ازبکستان را برای توسعه اقتصادی هر دو کشور حایز اهمیت خواند

وی به آژانس خبری پژواک گفت که با نزدیک شدن روابط  افغانستان و ازبکستان، روابط تجارتی پیشرفت کرده و اکنون به سادگی واردات  و صادرات کرده می تواند.

موصوف افزود که درحال حاضر، افغانستان از طریق ازبکستان با قزاقستان، چین و روسیه روابط حسنه تجارتی دارد.

به قول وی، هر اندازه که روابط دیپلماتیک میان هردو کشور تقویت شود، به همان اندازه بر روابط تجارتی آن تاثیر مثبت می گذارد.

تاجر متذکره گفت که بهبود روابط تجارتی با ازبکستان و کشورهای دیگر سبب شده تا افغانستان را از حالت محصور و بسته نجات دهد و اکنون هیچ کشور نمی تواند که با انسداد مرزها، افغانستان را تحت فشار قرار دهد.

موصوف تقاضا کرد که برای بهبود بیشتر روابط دو جانبه باید تلاش های مزید صورت گیرد.

مشترکات فرهنگی میان افغانستان و ازبکستان نیز در عرصه بهبود روابط میان دو کشور مهم پنداشته می شود.

صالح محمد خلیق رییس اطلاعات و کلتوربلخ، به آژانس خبری پژواک گفت که افغانستان و ازبکستان مشترکات فرهنگی زیاد دارند، از این جهت روابط دو جانبه شان بیشتر در حال بهبود است.

نامبرده افزود که بعد از سفر اخیر رییس جمهورغنی به ازبکستان و امضاى ۲۰ توافق نامه، روابط فرهنگی نیز میان طرفین بهبود یافته است.

به قول وی، در اکثر مراسم فرهنگی، جشن های ملی و برنامه موسیقی اتباع هر دو کشور و هیئت های دولتی اشتراک می ورزند.

رییس اطلاعات و فرهنگ بلخ افزود که اکنون طرف های افغان و ازبک روی برنامه اى کار می کنند تا مشترکات فرهنگی شان را بیشتر برجسته سازند که این امر سبب بیشتر نزدیک شدن طرفین می شود.

به قول خلیق، با رفت و آمد گروه های موسیقی و هنری میان دو کشور و اعطاى سکالرشیپ های تحصیلی برای افغانستان، این روابط بیش از پیش تقویت خواهد شد.

فراتر از بخش های اقتصادی و فرهنگی، درعرصه سیاسی هم ازبکستان ازجمله همسایه های خوب افغانستان تلقی می شود.

ذبیح الله احساس مبصر امور سیاسی و مسئول انجمن ادبی و اجتماعی بلخ گفت که کشور ازبکستان از داشتن روابط به سطح دولتی  با افغانستان حمایت می کند، روی این اصل طرفدارگسترش روابط است.

به قول موصوف، حسن نیت ازبکستان در راستای صلح افغانستان و تاکید بر مذاکرات بین الافغانی، بر داشتن روابط نیک ازبکستان با مردم و دولت افغانستان دلالت می کند.

وی گفت که بهبود روابط فرهنگی و اقتصادی، بر ثبات افغانستان تاثیر مستقیم دارد که دراین عرصه همکاری های دوجانبه میان ازبکستان و افغانستان قابل اطمینان است.

احساس علاوه کرد: "با وجودی که درافغانستان برخی حلقات و احزاب سیاسی مخالف حکومت تلاش به خرج داده اند تا به ازبکستان خود را نزدیک سازند و از این طریق باور طرف ازبکستان را بر حکومت افغانستان کاهش دهند؛ اما ازبکستان بارها همچو پیشنهادات را رد کرده و از روابط میان دولت ها پشتیبانی کرده است."

موصوف برای دوام همکاری ها و بهبود یافتن روابط، خواستارتلاش های بیشتر دو جانبه گردید.

سباوون باشنده ولایت کابل که چند ماه پیش به ازبکستان سفر کرده بود، گفت که ویزه خیلی به آسانی قابل دستیاب است.

موصوف علاوه کرد که از طریق بندرحیرتان بلخ، به ازبکستان رفتند و در آن جا بدون کدام مشکل گشت و گذار کردند.

منیرفرهاد سخنگوی والی بلخ گفت که بعد از امضای توافقنامه های همکاری میان افغانستان و ازبکستان، همکاری های دو جانبه افزایش یافته است.

موصوف به پژواک گفت که هر روز صدها گردش گر، تاجر و سرمایه دار، بدون کدام مشکل جدی از مرز مشترک تردد می کنند.

فرهاد علاوه کرد که روابط با ازبکستان و از این طریق  با کشورهای دیگر آسیای میانه وانمود می سازد که افغانستان درآینده برای آسیای میانه، جایگاه مهم و ويژه را خواهد داشت.

رییس جمهور غنی، ماه گذشته در سفرش به بلخ، همکاری های اخیر ازبکستان و کشورهای آسیای میانه با افغانستان را ازجمله دستاوردهای حکومت وحدت ملی عنوان کرده بود.

رییس جمهورغنی گفته بود که با اتصال افغانستان به آسیای میانه، این کشور را از زندان اقتصادی جغرافیوی خارج نموده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement