خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تمام مکاتب در ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار از اثر ناامنی بسته شده است

تمام مکاتب در ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار از اثر ناامنی بسته شده است

Nov 12, 2018 - 15:09

 

جلال آباد (پژواک، ۲۱ عقرب ۹۷): باشندگان ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار میگویند که از اثر تهدیدات امنیتی در این ولسوالی، تمام مکاتب از حدود یک ماه بدینسو مسدود شده است.

از سويی هم مسئولان میگویند که در مورد این معضل، با مردم محل صحبت میکنند و در آیندۀ نزدیک برای باز شدن مکاتب به نتیجه خواهند رسید.

در ولسوالی چپرهار در مجموع ۷۶ مکتب وجود دارد که به شمول حدود ۸۰۰۰ دختر، در آن ۳۵۰۰۰ تن مصروف آموزش بودند؛ اما از اثر تهدیدات امنیتی اکنون تمام شاگردان از آموزش محروم اند.

سید انور باشندۀ ولسوالی یادشده، به آژانس خبری پژواک گفت که در چپرهار از حدود یک ماه بدینسو شاگردان از ترس حملات افراد مسلح، به مکاتب نمی روند.

ملک محکم خان یک بزرگ قومی این ولسوالی، به آژانس خبری پژواک گفت که هیچ مشکل، تهدید و یا رویداد آشکار وجود ندارد؛ اما تنها اوازه ها و بی جرئتی مسئولان مدیریت معارف، باعث بسته شدن مکاتب گردیده است.

وی گفت حدود یک ماه میشود که تمام مکاتب چپرهار، تنها از اثر هشدار تيلیفونی با مدیر معارف این ولسوالی، بسته شده است.

مسئولان ریاست معارف ننگرهار نیز تایید میکنند که مکاتب ولسوالی چپرهار، به علت تهدیدات امنیتی بسته شده است.

محمد آصف شینواری مسئول مطبوعاتی این اداره، به آژانس خبری پژواک گفت که در مکتوب فرستاده شده از مدیریت معارف ولسوالی چپرهار نوشته شده است که از اثر ناامنی در این ولسوالی، تمام ٧٦ مکتب بسته شده است.

به گفتۀ شینواری، موضوع یادشده را با مقام ولایت، قوماندانی امنیه، امنیت ملی و وزارت معارف شریک کرده و  اقدام نهایی آن هارا انتظار میکشند.

به گفتۀ مسئول مطبوعاتی ریاست معارف، در چپرهار ۳۵۰۰۰ شاگرد مصروف آموزش استند که يک سوم آن، دختران میباشند.

حیات الله حیات والی ننگرهار نیز تایید کرد که در این ولسوالی به علت تهدیدات امنیتی، مکاتب بسته شده است؛ اما برای باز شدن این مکاتب با متنفذین و بزرگان قومى مشوره میکنند.

او برای باز شدن مکاتب، از تامین امنیت سخن زد و اطمنان داد که در زمستان آینده، برای تامین امنیت این ولسوالی عملیات گسترده انجام خواهد شد، که پس از آن برای بازشدن مکاتب نیز زمینه مساعد خواهد شد.

این در حالیست که چند ماه قبل، امتحان سال تعلیمی گذشته تمام مکاتب این ولایت گرفته نشد؛ زیرا که از سوی داعش به مکاتب هشدار داده شده بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement