خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ولسى جرگه مقام هاى امنيتى را در پيوند به تامين امنيت مردم استجواب ميکند

ولسى جرگه مقام هاى امنيتى را در پيوند به تامين امنيت مردم استجواب ميکند

Nov 12, 2018 - 15:13

کابل (پژواک، ٢١ عقرب ٩٧): ولسى جرگه، به دنبال انتقاد سخت برخى اعضاى جرگه بر حکومت در تامين امنيت مردم به خصوص در غزنى و ارزگان، تصميم استجواب مقام هاى امنيتى را اتخاذ نمود.

با اين حال، وزارت دفاع مى گويد که نيروهاى تازه دم براى تامين امنيت به ولسوالى هاى مالستان و جاغورى ولايت غزنى رسيده و اکنون وضعيت در اين ولسوالى ها تحت کنترول نيروهاى دولتى است.

برخى اعضاى ولسى جرگه، در نشست امروز اين جرگه گفتند که از حدود پانزده روز به اين طرف، حملات طالبان مسلح بر ولسوالى هاى مالستان و جاغورى و همچنان ولسوالى خاص ارزگان ولايت ارزگان ادامه دارد.

احمد بهزاد نماينده مردم هرات در اين جرگه گفت که در اين درگيرى ها تلفات زياد به افراد ملکى و نيروهاى امنيتى وارد شده است؛ اما دولت تا کنون با وجود تقاضاى مکرر نماينده گان مردم، اقدام لازم براى سرکوب مخالفين مسلح دولت در این مناطق نکرده است.

او افزود که دولت بايد يا امنيت را در اين ولسوالى ها تامين کند و يا هم سلاح هايى را که مردم قبلا به دولت سپرده بودند، پس به مردم توزيع نمايد تا از خود دفاع کنند.

همچنان عبدالقيوم سجادى نماينده مردم غزنى گفت که او نگرانى خود را در مورد وضعيت امنيتى غزنى با مقام هاى حکومت شريک ساخته بود؛ اما نتيجه اى در پى نداشت.

به گفته او شب گذشته در نتیجه حمله مخالفین مسلح دولت بر ولسوالی های مالستان و جاغوری، ۲۵ تن از نیروهای کوماندو و ۳۵ تن از افراد ملکی کشته شده اند.

وی از حکومت خواست تا با استفاده از امکانات ملی و بین المللی، اقدام جدی و قاطع براى تامين امنيت اين مناطق را روی دست گیرد.

محمد علی اخلاقی نماینده مردم غزنی در این جرگه گفت: «چرا به داد مردم غزنی رسیده گی نمی شود، جرم ما چه است که جان و مال مردم ما دفاع نمی شود.»

اما حاجی الله گل مجاهد نماینده مردم کابل در این جرگه گفت: «قضیه در غزنی و ارزگان سیاسی است تا تاجک، هزاره، پشتون و ازبیک را با هم درگیر سازند، وزیران امنیتی را بخواهید یا سلب صلاحیت کنید و یا آنها را مجبور سازید تا وضعیتى را که در غزنی روان است با ما شریک کنند.»

اسدالله سعادتی نماینده مردم دایکندی دراین جرگه، بر بی توجهی حکومت در راستای تامین امنیت جان و مال مردم انتقاد کرد و گفت: «حکومت مسئولیت اساسی  خودرا که تامین جان و مال مردم است ادا نکرده و نظاره گر بوده است، لطفا فردا جلسه فوق العاده را برگزار کنید تا مسئولان درجه یک امنیتی بیایند و در مورد وضعیت امنیتی کشور به خصوص ولایت غزنی معلومات بدهند.»

وی نیز هشدار داد: «اگر حکومت هزاره ها را جز‌ء اتباع این کشور حساب نمی کند و امنیت آنها را تامین کرده نمی تواند، به مردم اجازه بدهد که امنیت شانرا تامین کنند، اگر حکومت اقدام نکرد ما تصمیم خواهیم گرفت.»

شماری از نماینده گان دیگر غزنی خواستار رسیده گی به بی جا شده گان، سرکوب مخالفین مسلح دولت و مراکز تجمع آنها در غزنى و ارزگان و اعزام نیروهای تازه دم به اين ولایات شدند.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه، در خطاب به اعضای این جرگه گفت: «اگر شما به حیث وکیل با توجه به صلاحیتی که قانون به شما داده عمل کنید و مشت واحد باشید، حتما حکومت به شما توجه می کند، احساساتی برخورد نکنید، تنها صحبت کردن برای مطبوعات راه حل نیست.»

سرانجام اعضای جرگه، فیصله کردند که طارق شاه بهرامی وزیر دفاع ملی، ویس احمد برمک وزیر امور داخله و محمد معصوم ستانکزی رییس عمومی امنیت ملی، چهارشنبه هفته جاری به این جرگه فرا خوانده شوند.

در همین حال، ستر جنرال محمدشریف یفتلی لوی درستیز وزارت دفاع ملی، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که مخالفين مسلح دولت، ولسوالى هاى مالستان و جاغورى را ناامن ساخته و مردم بی گناه اين ولسوالى ها را آواره کرده اند.

او افزود: «شب گذشته دشمنان وطن بالای ولسوالی جاغوری حمله کرده اند که با مقاومت شدید نیروهای امنیتی و دفاعی کشور روبرو شده اند و به آنها تلفات سنگین وارد شده است؛ همچنان ولسوالی مالستان نیز شاهد تحرکات دشمن بود.»

موصوف گفت که نیروی های تازه نفس اردوى ملی به شمول نيروهاى کوماندو، به ولسوالی های جاغوری و مالستان اعزام شده و به نیروهای هوایی نیز هدایت داده شده است تا ضربات هوایی بر ضد مخالفين مسلح در اين ولسوالى ها انجام دهند.

او گفت که وضعیت امنيتى در اين ولسوالى ها تحت کنترول نيروهاى دولتى می باشد.

یفتلی گفت: «نیروی های ریاست امنیت ملی نیز به ولسوالی جاغوری رسیده و اسدالله فلاح مشاور رییس جمهور که از ده روز به اين سو در ولسوالی جاغوری به سر می برد، برای هماهنگی و انسجام امور با مقامات محلی و مردم در تماس است.»

اين در حالى است که ذبیح الله مجاهد سخنگوى طالبان گفته است که طالبان، شب گذشته مرکز ولسوالى مالستان، قوماندانى امنيه و شش پوسته امنيتى اين ولسوالى را تحت تصرف درآورده و در اين درگيرى ها، تلفات سنگين به نيروهاى دولتى وارد شده است.

او گفته است که عمليات طالبان در ولسوالی های جاغوری و مالستان، خلاف کدام قوم و مذهب خاص نبوده و مردم عام هزاره خود را در جنجال ها دخیل نسازند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement