خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"برای جلوگیری از کشتار بیشتر، طرفین درگیر باید صلح کنند"

"برای جلوگیری از کشتار بیشتر، طرفین درگیر باید صلح کنند"

Nov 13, 2018 - 17:49

کابل (پژواک،۲۲ عقرب ۹۷): صدها تن، اجساد سه کشته شده از اثر حملۀ دیروز در کابل را گریه کنان به قبرستان مشایعت کردند و خواستار تامین امنیت در کشور شدند.

روزگذشته، شماری از مردم در چوک پشتونستان شهرکابل مظاهره کردند.

مظاهرکنندگان، از دولت تقاضا داشتند تا جلو حملات طالبان مسلح در ولسوالی های جاغوری، مالستان و ولسوالی خاص ارزگان ولایت ارزگان را بگیرد.

زمانیکه مظاهره پایان یافت و مظاهره کنندگان درحال ترک کردن منطقه بودند، در جوار ساختمان شاروالی کابل حملۀ انتحاری صورت گرفت. مسئولیت اين حمله را داعش به عهده گرفته است.

به اساس معلومات وزارت امور داخله، در این حمله شش تن جان باخته و بیست تن دیگر زخمی شدند.

اما یک شاهد عینی، به آژانس خبری پژواک گفت که دراین حمله، به شمول یک پولیس ترافیک، هشت تن کشته شده و به شمول یک پولیس ترافیک دیگر، افراد زیاد مجروح شده اند.

اجساد سه قربانی این حمله (یک مرد و دو دختر) امروز در قبرستان شهرک امید سبز شهرکابل تدفین شدند.

در مراسم تشییع، صدها تن حضور یافته بودند. در مراسم یادشده، اعضای خانواده ها و دوستان قربانیان حملۀ دیروز ناله کنان گریستند.

علی حسن اکبری پدر محمد اسماعیل بشردوست (یکتن از کشته شدگان این حمله)، به پژواک گفت: "محمد اسماعیل بشردوست، همواره در برابر استعمار، بیعدالتی، ظلم و ناروايى ایستادگی داشت، تا حدی که زندگی اش را هم در همین راه از دست داد."

موصوف افزود که فرزندش از فاکولته ساينس پوهنتون کابل فارغ شده بود و با یک موسسه خارجی کار می کرد.

نامبرده گفت که یک پسر یک ساله و دو د ختر چهارساله و هفت ساله از محمد اسماعیل به جا مانده است.

موصوف گفت که استقرار صلح سرتاسری را در کشور آرزو دارد و از طرفین می خواهد تا از کشتن افغان ها دست بکشند و آشتی کنند.

فرشته اکبری ۲۲ ساله و فاطمه سلطانی ۲۳ ساله، نیز در حمله دیروز کشته شدند و امروز در شهرک امید سبز پهلوی همدیگر دفن شدند.

مونسه امیری خاله فرشته اکبری که به صدای بلند می گریست، گفت: "فرشته رفتی، برای ابد رفتی؛ کدام خاطره و کدام سخنت را از یاد ببرم..."

موصوف گفت که فرشته اکبری، محصل سال اول فاکولته ژورنالیزم پوهنتون کابل و دخترکلان خانه بود.

 امیری علاوه کرد: "فرشته نه تنها خواهرزاده ام، بلکه دوست نزدیکم بود، هرموضوع را به من شریک می کرد و در هر کار با من مشوره می کرد؛ یک روز برایم گفت که قصد دارد آوازخوان شود؛ اما زمانیکه به ژورنالیزم کامیاب شد، من برایش گفتم که ژورنالیزم را خلاص کن و به هنر روی آور، پذیرفت؛ اما نه خبرنگار شد و نه هم آوازخوان."

اعضای خانواده فاطمه سلطانی یکتن از کشته شدگان دیگر، از گفتگو با رسانه ها اجتناب ورزیدند؛ اما طاهره شاهی که با سلطانه در صنف دوازدهم همصنفی بود گفت: "فاطمه، دختر خیلی مهربان و مودب بود، با همصنفان روابط نیکو داشت و به درجه اول ازصنف دوازدهم فارغ شد؛ فاطمه همیش می خواست خبرنگار شود و ناهنجاری های جامعه را به گونۀ درست انعکاس دهد؛ اما افسوس که با آرزوهایش درخاک دفن شد."

مونسه و طاهره هردو گفتند که نه تنها در مالستان و جاغوری، بلکه در سراسر افغانستان خواهان تامین امنیت اند، تا افغان ها دیگرکشته نشوند.

عبدالقیوم سجادی نماینده مردم غزنی در ولسی جرگه نیز در مراسم تدفین کشته شدگان حضور داشت.

نامبرده حملۀ دیروز را تقبیح کرد و گفت: "نمی دانیم، زمانیکه صدای عدالت خواهی را بلند می کنیم، کشته می شویم؛ اما هرقدر کشته شویم، باز هم همواره صدای عدالتخواهی را بلند خواهیم کرد."

نامبرده افزود که اکنون هم در ولسوالی های جاغوری و مالستان، درگیری شدید ادامه دارد و هزاران خانواده مجبور شده اند تا به مناطق دیگر پناه ببرند.

صدف، دختر دیگر کشته شده در حملۀ دیروز نیز امروز در شهرک امید سبز به خاک سپرده شد.

مسؤولیت این حمله را گروه داعش بدوش گرفته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement