خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"حکومت و سیاسیون متوجه باشند که افغانستان قربانی رقابت های روسیه و امریکا نشود"

"حکومت و سیاسیون متوجه باشند که افغانستان قربانی رقابت های روسیه و امریکا نشود"

Nov 13, 2018 - 14:54

کابل (پژواک، ٢٢عقرب ٩٧): برخى اعضاى مشرانوجرگه به دادن آگاهى به مردم از عملکرد زلمى خليلزاد در راستاى صلح افغانستان تاکيد دارند و نگران اند که تقابل روسيه و امريکا، افغانستان را به سوريه دوم مبدل نکند.

اين در حالى ست که زلمى خليلزاد نمايندۀ وزارت خارجۀ ايالات متحدۀ امريکا در امور صلح افغانستان، ماه گذشته سفرهاى به افغانستان، پاکستان، عربستان سعودی، امارات متحده عربى و قطر داشت.

او در اين سفرها، برعلاوۀ مقامات و برخى سياسيون افغانستان، در قطر با نماينده گان طالبان نيز گفتگو کرد.

او طى سفر دومش به برخى کشورهاى منطقه، در افغانستان با رهبران حکومت وحدت ملی، جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، گلبدين حکمتيار امير حزب اسلامى، عطاء محمد نور و محمد اسماعیل خان اعضاى ارشد جمعيت اسلامى نيز ديدارهايى داشته است.

قرار است، خلیلزاد به سلسله تلاش های روند صلح افغانستان به پاکستان، امارات متحده عربى و قطر نيز بار ديگر سفر نماید.

اين در حالى است که جمعۀ گذشته، نشستى به اشتراک نماينده گان طالبان، هيئت شوراى عالى صلح افغانستان و نماينده گان ١٢ کشور منطقه و جهان به شمول امريکا در مسکو تدوير شد.

برخى سياسيون کشور و اعضاى شوراى ملى گفته اند که این نشست، برای اهداف روسيه و قدرت نمایی طالبان برگزار شده بود.

در نشست امروز مشرانو جرگه، روی سفر دوم زلمی خلیلزاد بحث شد.

نظر محمد فقیری نماینده مردم بغلان در این جرگه، با اشاره به سفر خلیلزاد به کابل، اظهار امیدواری کرد تا تلاش های او سبب تامین صلح و ختم جنگ در کشور شود.

اما او افزود: «صلح یک پروژه امریکا است و تا زمانی که امریکا نخواهد صلح در افغانستان تامین نخواهد شد، طالبان نوکران خارجی و استخبارات پاکستان اند و آنها مسلمان هم نیستند؛ چون به دعوت پوتین(رییس جمهور روسیه) لبیک گفتند و رفتند؛ اما در نشست هايى که برای تامین صلح افغانستان در عربستان سعودی و اندونیزیا برگزار شده بود، شرکت نکردند.»

زلمی زابلی نماینده مردم زابل در این جرگه، در مورد ديدارهاى خليل زاد با سياسيون در افغانستان گفت: «من نمی دانم که چرا خلیل زاد خانه به خانه می گردد، اگر در پشت پرده چیزی نیست چرا همه سیاسیون را در یک جا جمع نمی کند و حرف هايى که دارد نمی گوید؟»

جمعه الدین گیانوال نماینده عضو ديگر اين جرگه گفت که صلح افغانستان، به یک درامه تبدیل شده و باید حکومت و مردم افغانستان متوجه باشند تا رقابت های روسیه و امریکا در قضیه افغانستان، افغانستان را به سوریه دوم مبدل نسازد.

طیبه زاهدی عضو دیگر این جرگه گفت  از هر اقدامی که در راستای تامین صلح برداشته می شود، باید جزئیات آن با مردم و نماینده گان آنها شریک شود.

عبدالله قرلق عضو دیگر این جرگه گفت: «اظهارات مقام های روسیه نشان می دهد که آنها در حمایت از گروه طالبان قرار دارند و حکومت افغانستان و مردم باید هوشیار باشند تا افغانستان قربانی رقابت های امریکا و روسیه نشود و افغانستان به میدان جنگ قدرت های بزرگ دنیا تبدیل نشود.»

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز خواستار شریک ساختن جزئیات پروسه صلح با مردم شدند و از حکومت و سیاسیون افغانستان خواستند تا متوجه باشند که افغانستان قربانی رقابت های روسیه و امریکا نشود.

همچنان در نشست امروز این جرگه، شماری از اعضای این جرگه خواستار استجواب مسئولان وزارت امور خارجه و شورای عالی صلح به این جرگه شده گفتند که اين مقام ها بايد در خصوص مذاکرات صلح به جرگه وضاحت دهند.

محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانو جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت گفت: «دید ما این است که افغانستان نیاز به صلح، ختم جنگ و آشتى دارد؛ اما صلحى که پایدار و با ثبات باشد و همه مردم افغانستان از جزییات آن با خبر باشند.»

وی افزود: «امروز مردم ما خبر ندارند که امریکایی ها با طالبان روی کدام موارد تفاهم و روی کدام موارد به نتیجه رسیده اند، این موارد باید از اتاق های بسته بیرون شود، مردم و نمایده گان شان در جریان اجندا قرار بگیرند.»

به گفته او رقابت ها در قضیه افغانستان میان ابر قدرت های بزرگ جهان به خصوص امریکا و روسیه وجود دارد و اگر تدبیری روی دست گرفته نشود، مردم متحد نشوند و سیاسیون کشور متوجه عواقب آن نباشند، افغانستان به سوریه دوم مبدل خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement