خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شورای عالی صلح: طالبان برای مذاکرات مستقیم همچون گذشته موانع نگذاشتند

شورای عالی صلح: طالبان برای مذاکرات مستقیم همچون گذشته موانع نگذاشتند

Nov 13, 2018 - 16:33

کابل (پژواک، ۲۲عقرب ۹۷): شورای عالی صلح می گوید که برای آغاز مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان؛ آجندای کشورهای بیرونی پذیرفتنی نیست، بلکه همکاری «صادقانه» آن ها پروسه صلح را تقویت می بخشد.

هیئت اعزامی شورای عالی صلح برای نشست مسکو، ضمن خوشی از اولین دیدار رو در رو با نمایندگان طالبان در روسیه گفت که در دیدگاه طالبان، انعطاف به میان آمده است.

در نشست مسکو، هیئت افغانی از طالبان خواسته است که زیر فشار کشورهای بیرونی نرفته، مذاکرات صلح را با دولت افغانستان انجام بدهند.

این هیئت از کشورهای اشتراک کننده در نشست مسکو خواسته است که برای تامین صلح در افغانستان، همکاری صادقانه نمایند.

عزیزالله دین محمد معاون شورای عالی صلح که ریاست هیئت اعزامی شورای عالی صلح برای نشست مسکو را به عهده داشت، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که آنان در نشست مسکو، روی اضرار جنگ و متضرر شدن مردم از این ناحیه صحبت کرده و از طالبان خواستار گفتگوى مستقیم با حکومت افغانستان شدند.

موصوف گفت: «ما در این نشست، از کشورهای شرکت کننده و جهان خواستیم که رقابت های شان مانع صلح در افغانستان نشود و در موضوع صلح افغانستان، به حیث یک مشکل منطقه یی و جهانی، بدون توجه به رقابت های شان، افغانستان را همکاری کنند.»

وی، با اشاره به طولانی شدن جنگ در افغانستان گفت که اگر جنگ در کشور بیشتر از این طولانی شود، شعله آن دامن­گیر سایر کشورها نیز خواهد شد، که خاموش کردن آن بر همه مشکل خواهد بود.

معاون شورای عالی صلح گفت که در این نشست، از کشورهای شرکت کننده خواسته شد که در موضوع صلح، افغانستان را حمایت کنند؛ اما آجندا ندهند که چگونه و به کدام طریق پیش بروند، بگذارند که افغان ها مشکل را بین خود حل کنند و در خصوص خروج قوای خارجی ازکشور، خارج شدن گروه طالبان از لست سیاه، تبادله زندانیان، آدرس مشخص برای طالبان و نظام آینده بحث و اولویت بندی و یک راه حل پیدا کنند.

موصوف در پاسخ به سوالی، از رهایی ملا برادر از زندان پاکستان استقبال کرده، گفت که شورای عالی صلح در گذشته چندین بار خواستار رهایی ملا برادر و شمار دیگر شده بود.

مولوی عطاءالرحمان سلیم دیگر معاون شورای عالی صلح که عضو هیئت اعزامی شورای عالی صلح برای نشست مسکو را داشت، گفت که برای نخستین بار طالبان دور یک میز نشستند و دیدگاه های متفاوت تر از گذشته را مطرح کردند.

وی گفت: «طالبان چون گذشته موانعی را فرا راه مذاکرات مستقیم نگذاشتند، صرف خواستند که هرگاه روی اخراج قوت های خارجی به توافق برسیم، بعد از آن آماده هستیم.»

موصوف گفت که روسیه در ختم نشست تعهد سپرد که در نشست بعدی، تلاش بیشتر صورت می گیرد، تا مذاکرات مستقیم صلح افغانستان آغاز شود.

عبدالخبیر اچقون معاون شورای عالی صلح؛ در این نشست، با اشاره به اینکه کشورهای اشتراک کننده از آغاز مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و طالبان حمایت کرده، گفتند که مالکيت مذاکره را باید افغانستان داشته باشد.

وی، برای تامین امنیت و صلح در افغانستان اظهار امیدواری کرده، گفت که امریکا نیز تلاش ها برای رسیدن به صلح و ثبات درافغانستان را آغاز کرده است.

نشست مسکو برای صلح افغانستان، در ۱۸ عقرب سال جاری، با اشتراک نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان، گروه طالبان و کشورهای هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و ایالات متحده، در مسکو برگزار شد.

در این نشست به نمایندگی از طالبان محمدعباس ستانکزی، مولوی عبدالسلام حنفی، مولوی شهاب الدین دلاور، مولوی ضياء الرحمن مدنی و محمد سهیل شاهین اشتراک کرده بودند.

شورای عالی صلح، هیات چهار نفری را شامل حاجی دین محمد، حبیبه سرابی، عبدالخبیر اچقون و عطاالرحمان سلیم معاونین این شورا برای اشتراک در نشست مسکو اعزام کرده بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement