خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

میزان دسترسی جامعه روستایی به آب صحی افزايش يافته است

میزان دسترسی جامعه روستایی به آب صحی افزايش يافته است

Nov 13, 2018 - 14:14

کابل(پژواک، ٢٢ عقرب ٩٧): وزارت احيا و انکشاف دهات مى گويد که از سال ١٣٩٣ تا حال ميزان دسترسى مردم قريه ها به آب صحى آشاميدنى از ٢٧ به ٦٣ درصد رسيده و قرار است اين درصدى، تا سال ١٣٩٩ به صد درصد بلند برود.

اين مطلب را مجیب الرحمان کریمی وزیر احیاء وانکشاف دهات، امروز در کابل در نشست خبری که به مناسبت کارکردهاى چهارساله آن وزارت تدوير شده بود، بيان کرد. 

به گفته او در چهار سال اخير در بخش آبرسانی، میزان دسترسی جامعه روستایی به آب صحی در سال ۱۳۹۷ به ۶۳ درصد رسیده است؛ در حالیکه این میزان در سال۱۳۹۳ بیست وهفت درصد بوده است.

موصوف گفت که قرار است تا سال ۱۳۹۹، صد درصد باشنده هاى دهات در کشور به آب صحی آشاميدنى دسترسی پیدا کنند.

به اساس معلومات وى، در چهار سال گذشته نزدیک به ۱۱۵ میلیون دالر، در سکتور آبرسانی در سراسر کشور هزینه شده و نزدیک به  ٣،٥ ميليون تن از این پروژه ها مستفید گردیده اند.

همچنان وى گفت که از طريق برنامه ملی انکشاف صنایع روستایی، در چهار سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار شغل به گونه مستقیم وغیر مستقیم ایجاد شده است.

وى گفت که در اين مدت ۶۰۰ تشبث کوچک  فراهم شده که هر کدام ده ها فرصت شغلی ایجاد کرده اند.

کريمى گفت که در پروژه های برنامه راه سازی، ۱۵۴۰ کیلومتر سرک روستایی و ۳۴۰۰ متر پل در مسیر جاده های روستایی اعمار گردیده است که از طريق این پروژه ها ٣،٢ ميليون روز کاری ایجاد گرديده است.

او افزود که بیش از ۱۴۴ میلیون دالر در بخش آبیاری زراعتی هزینه شده، که بیش از ۴ میلیون نفر را تحت پوشش قرار داده است.

موصوف گفت که قرار است در یک برنامه جدید که از سال ۱۳۹۶ آغاز شده، برای ۵۰۰ هزار نفر که عمدتاً عودت کننده گان اند و مهارت های صنایع دستی را دارند، در ۳۴ ولایت کشور زمینه کار فراهم می شود.

او افزود که ۸۰ درصد این رقم را زنان تشکیل می دهند.

وى گفت که تا حال  در۳۴ ولایت، ۱۲۴ ولسوالی تحت پوشش برنامه میثاق شهروندی قرار گرفته و ۸۰۲۴ شورای انکشافی انتخاب گردیده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement