خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خراب بودن شاهرای کندهار- ارزگان مردم را با مشکلات شدید مواجه نموده اند

خراب بودن شاهرای کندهار- ارزگان مردم را با مشکلات شدید مواجه نموده اند

Nov 14, 2018 - 19:59

کندهار(پژواک، ۲۳عقرب ۹۷): مسافرین شاهرای کندهار- ارزگان می گویند که به سبب خراب بودن این مسیر، با مشکلات شدید مواجه اند.

آنان شاکی اند که ناامنی دراین مسیر و خراب بودن این راه باعث شده تا مسافت دو ساعت را در شش ساعت طی کنند.

مسافرین و رانندگان وسایط. خواهان بازسازی عاجل این مسیر شدند.

محمد داوود یکتن از رانندگان موتر در شاهرای کندهار- ارزگان، به آژانس خبری پژواک گفت که ازچند سال گذشته بدینسو، این راه خراب است، مسافرین با متحمل شدن مشکلات زیاد، از این مسیر رفت و آمد می کنند اما هیچ کس در فکرآن نیست.

وی علاوه می کند که راه خامه و نهایت ویران است، افزون بر این که اطفال، زنان، کهن سالان و بیماران توان سفر ازاین راه نامساعد را ندارند اما مجبوراند که برای رفع نیازمندی های شان ساعت ها مسافت را طی کنند.

او می افزاید، که بسا اوقات  در اثنای سفر، به امتداد این راه، وسایط با عوارض تخنیکی مواجه می شوند و بیماران در راه جان می دهند.

نامبرده می گوید که حکومت چند بار بازسازی این جاده را اعلام کرد و دو بار کار آن نیز آغاز شد اما بعد از کوتاه مدت دوباره متوقف می شد.

موصوف از حکومت خواست تا برای بازسازی این راه دست به کار شود.

شریف الله یکتن از رانندگان موتر درمسیر ارزگان، به پژواک گفت که راه خراب و ناامن است.

موصوف می گوید که بسا اوقات طالبان روی جاده حضور می یابند، موترها را توقف داده و سبب آزار و اذیت مردم می شوند، تقاضا دارم تا راه را بازسازی و امنیت را نیز درآن تامین نماید.

وی می افزاید که خرابی راه سبب شده تا مسیر دو ساعته را در شش ساعت طی کند، به کرات موترش عوارض تخنیکی نموده و هرجای که  غیرفعال شود در همان جا توقف می کند، زیرا در امتداد راه هیچ سهولت موجود نیست.

همچنان برخی مسافرین درمسیر این راه، از اخاذی پولیس نیز سخن شکایت داشته و می گویند که پولیس از راکبین موتر تذکره را طلب می کند، در صورتیکه با کس موجود نباشد، از وی ۵۰۰ افغانی اخذ می کند.

آنان می گویند که حکومت مسؤولیت دارد تا به صدای شان گوش دهد، جاده را بازسازی و امنیت را در آن تامین نماید؛ زیرا مردم چاره دیگر ندارد و با متحمل شدن خطرات و مشکلات بیشتر از این مسیر رفت و آمد می کنند.

شاهرای کندهار- ارزگان الی ولسوالی شاه ولیکوت پخته است اما از منطقه وچ باختو این ولسوالی تا منطقه تناوچی تا ترینکوت مرکز ارزگان ۳۸ کیلومتر سرک خام است و در وضعیت بد قرار دارد.

کار بازسازی این سرک دو بار آغاز شد ولی بعد از اندک کار، دوباره متوقف شده است.

اما درحال حاضر مسؤولین می گویند که کار بازسازی این سرک را آغازکرده و تا دو ماه آینده تکمیل خواهد شد.

عبدالحنان منیب والی سرپرست کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که کاراعمار شاهرای کندهار- ارزگان به شدت جریان دارد و طی چند روز، دو کیلومتر سرک ساخته شده است.

اداراه ولایتی این بار، از پیشرفت اعمارجاده به طور مستمر نظارت می کند تا امور عمرانی آن بدون کدام مشکل زودتر پایان یابد.

موصوف نیزپذیرفت که مردم درجریان سفر ازاین مسیر، با مشکلات متعدد دچاراند، اما آنها تلاش می ورزند تا مشکلات را رفع سازند.

انجنیرمحمد صابراحمدزی رییس فواید عامه کندهار نیز می پذیرد که کار اعماراین جاده به تعویق افتاده بود که عامل آن  پیشبرد امور تدارکاتی در مرکز بود.

نامبرده می گوید که برای اعمار این جاده، ۳۰ میلیون افغانی تخصیص داده شده است که در امتداد آن معابر، پلچک ها و دیوارهای استنادی نیزاعمار خواهند شد.

به قول وی، چندی پیش ۱۶ کیلومتر این سرک اعمار گردیده  و کار عمران بخش باقیمانده آن نیزآغازشده است.

جنرال رحیم الله معاون قول اردوی ۲۰۵ اتل درکندهار می گوید که این جاده توسط ریاست فواید عامه و لوای انجنیری اردوی ملی که از کابل آمده اعمار می شود.

نامبرده می گوید که اردوی ملی برای تامین امنیت این مسیر، تمام اقدامات را روی دست گرفته و امورآن به خوبی جریان دارد.

شایان ذکراست که طالبان دو سال قبل، شاهرای کندهار- ارزگان را مسدود کرد و حکومت مسیر فرعی بدیل را برای آن تدارک دید که تاکنون آماده رفت و آمد نشده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking