خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شورای عالی راه نجات افغانستان از طرح خليلزاد براى ايجاد اداره مؤقت استقبال کرد

شورای عالی راه نجات افغانستان از طرح خليلزاد براى ايجاد اداره مؤقت استقبال کرد

Nov 15, 2018 - 16:15

کابل (پژواک، ۲۴عقرب ۹۷): شورای عالی راه نجات افغانستان از طرح زلمى خليلزاد براى ايجاد اداره مؤقت براى پيشبرد گفتگوهاى صلح استقبال کرد، گفت که خليلزاد بايد براى تامين صلح با مردم و چهره هاى بى طرف کشور نيز مشوره نمايد.

زلمى خليلزاد چندى قبل از سوى وزارت خارجه ايالات متحده امريکا بحيث نماينده ويژه اين کشور براى روند صلح افغانستان گماشته شد. موصوف در رابطه به صلح در جریان سفر دوم اش در هفته جارى با سران حکومت و ملى و چهره هاى مطرح سياسى کشور ملاقات کرده است.

سید اکبر آغا رییس شورای عالی راه نجات افغانستان، امروز در نشست خبری در کابل گفت که کلید صلح افغانستان بدست مردم است، نه بدست طالبان و حکومت و بهتر است امریکا بجای گفتگو با سیاسیون با مردم و چهره هاى مطرح بى طرف وارد گفتگو شوند.

وی افزود که موضوع جنگ و صلح افغانستان نه به حکومت فعلی و نه هم به فکر طالبان حل می گردد، بلکه مراجعه به ملت این مسئله حل می گردد، باید به ملت اختیار و صلاحیت داده شود.

او گفت که اکثریت سیاسیون در وضعیت فعلی و تداوم جنگ سود می برند و علاقه مند صلح نیستند؛ بهتر است خلیلزاد برای تامین صلح بجاى آنان از مردم مشوره بگیرد.

اکبر آغا از طرح زلمى خليلزاد براى ايجاد اداره مؤقت و يا هم تاخير در برگزارى انتخابات و تعديل در قانون اساسى استقبال کرد و گفت که براى گفتگوهاى صلح نياز است تا کار مقدماتى صورت گيرد.

موصوف از رهایی ملا برادر و چند تن از سران طالبان از زندان پاکستان استقبال کرد و گفت که رهایی این مقامات طالبان می ‌تواند به حیث افراد مورد اعتماد طالبان و هم جامعه جهانی در پروسه صلح افغانستان نقش داشته باشد.

وی از حکومت افغانستان خواست تا چهره های مشهور طالبان را که می تواند در روند صلح اثر داشته باشند، از زندان رها کنند تا اعتماد از بین رفته میان حکومت و طالبان برای گفتگوها بیشتر شود.

مولوی تره خیل محمدی نماینده مردم کوچی ها در ولسی جرگه از کارکردهای زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در روند صلح افغانستان تقدیر کرد و گفت: "ما سر زلمی خلیزاد صدا میزنیم و می گویم که مردم ما را از این جنگ خانمان سوز نجات دهید."

او گفت که ایجاد اداره مؤقت، تاخير در برگزارى انتخابات، برگزاری لویه جرگه برای تعدیل قانون اساسی و یا هر خواست دیگر که باشد، مردم آنرا قبول دارد.

او می گوید: "دیده می شود، بعضی سیاسیون برای تامین صلح و گفتگوهای اخیر زلمی خلیلزاد مخالفت دارند، ما از سیاسیون مى خواهيم تا منافع شخصی شان را کنار گذشته و برای صلح واقعی که آرمان دیرینه مردم است، تلاش کنند."

به گفتۀ وی، مانع شدن برای صلح، یعنی مخالفت با ۳۲ میلیون نفر است و هر کسیکه با این روند مخالفت می کند، با واکنش تند مردم روبرو خواهد شد.

این عضو ولسی جرگه گفت که زلمی خلیلزاد بجای دیدار و گفتگو در روند صلح با سیاسیون با مردم ببیند، این مردم است که تصمیم گیرنده اصلی استند.

در اخیر این نشست قطعنامه یی پنج ماده یی از سوی شورای عالی راه نجات افغانستان نشر شد که در آن حمایت از طرح زلمی خلیلزاد برای شریک ساختن طالبان در نظام و ایجاد اداره مؤقت شده و تاکید کرده اند که خروج نیروهای خارجی یکی خواسته های اساسی طالبان است و ایالات متحده امریکا باید قبل از آغاز مذاکرات یک تقویم خروج نیروهای شان را از افغانستان ارایه نماید.

در قطعنامه آمده است که رهایی رهبران طالبان از زندان هاى داخل و خارج کشور باور و اعتماد را میان حکومت، طالبان و ایالات متحده امریکا بیشتر می سازد و ضرورت است تا روند رهایی زندانیان ادامه پیدا کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement