خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پوليس به معترضان اجازۀ راهپيمايى و برافراشتن خيمه تحصن در مقابل ارگ را نداد

پوليس به معترضان اجازۀ راهپيمايى و برافراشتن خيمه تحصن در مقابل ارگ را نداد

Nov 17, 2018 - 16:29

کابل (پژواک، ۲۶عقرب ۹۷): محصلان و استادان دارالمعلمین سید جمال الدین افغان که از ماه ها به اينسو خواستار ارتقاى اين نهاد به پوهنتون مى باشند، امروز قصد راهپيمايى و برافراشتن خيمه تحصن مقابل رياست جمهوری را داشتند؛ اما از سوى پوليس به آنها اجازه داده نشد.

حدود ۳۰۰ تن از محصلان و ۱۷۰ تن از استادان دارالمعلمین دولتی سیدجمال الدین افغان در کابل، از ماه ثور سال روان به این سو، در اعتراض به خودداری وزارت تحصیلات عالی از ارتقاى این نهاد به پوهنتون، دست به اعتصاب درسی زده اند.

قرار بود که این معترضان، امروز تحصن شان را شکسته و از دارالمعلمين سید جمال‌ الدین افغان تا ارگ ریاست جمهوری راهپیمایی وخيمۀ تحصن برپا کنند؛ اما نیروهای امنیتی اجازۀ این کار را برای ‌شان نداده و دروازه ها را به روی محصلان و استادان بستند و سر انجام با بیرون شدن از محوطه حصارشده، خود را تا مقابل وزارت تحصیلات عالی رساندند و بر خواسته های خویش تاکید کردند.

اقلیما الکوزی یکی از استادان معترض دارالمعلمین سید جمال الدین افغان، به پژواک گفت: «امروز صدها تن از استادان و محصلین این نهاد قصد داشتند که از دارالمعلمین تا ارگ راهپیمایی کنند و خیمه تحصن را در مقابل ارگ برپا کنند؛ اما از سوی مسئولین امنیتی اجازه داده نشد.»

وی افزود که طرح ارتقای سید جمال الدین افغان به پوهنتون، با درنظرداشت امکانات و ظرفیت این نهاد آموزشی به وزارت تحصیلات عالی و ریاست جمهوری ارایه شده؛ اما هفت ماه می شود که اداره امور و وزارت تحصیلات عالی، به بهانه های مختلف به طرح پاسخ نداده اند.

او گفت که سال گذشته، طرح ارتقای «دارالمعلمین سید جمال‌ الدین» به «پوهنتون تربیه‌ معلم سید جمال ‌الدین» را به شورای وزیران پیشنهاد کردند و آن طرح از سوی شورای وزیران پذیرفته شد؛ اما وزارت معارف آن را نپذیرفت.

دینارگل سهاند یکی دیگر از استادان معترض گفت که این نهاد، تمامی معیارها برای ارتقا را دارد و هیچ دلیلی وجود ندارد که مانع ارتقای آن شوند.

او گفت: «هفت ماه است که ما این جا اعتراض کردیم و هر بار حکومت و مسئولان، مانع اعتراض و راهیپمایی ما می شوند؛ اما این بار ما می خواهیم تا پیام خود را مستقیم به رییس جمهور برسانیم.»

وی افزود که دارالمعلین سید جمال‌ الدین، با تمام معیارهای وزارت تحصیلات عالی برابری می ‌کند و هیچ مانعی وجود ندارد که به پوهنتون ارتقا نکند.

به گفته موصوف، ۵۰ درصد استادان این نهاد اکادمیک، سند ماستری دارند که اوسط نمرات ‌شان هم بالاتر از ۷۵ درصد می باشد.

او افزود که ارتقای اين نهاد، ازضرورت هاى زمان و متناسب به تقاضاى محصلین مى باشد و اين نهاد، با داشتن استادان مجرب با تحصيلات عالی به درجه های ليسانس و ماستری، داشتن مکان مناسب و تمام ظرفيت ها، حق پوهنتون شدن را دارد.

از سویی هم شماری از محصلان می ‌گویند از آن جایی که ظرفیت آموزشی در حال رشد است، آنان هم می ‌خواهند که از این نهاد تحصیلی به درجه لیسانس فارغ شوند.

فتانه احمدی یکی تن از محصلین معترض گفت: «چهارده پاس برای نیازمندی کنونی بازار تحصیلی کافی نیست، ما می خواهیم که لیسانس و بالاتر از آن تحصیلات داشته باشیم و مطابق قانون حکومت مکلف است تا این زمینه را مساعد سازد.»

وی افزود، تا زمانی که به خواسته ‌های شان رسیدگی صورت نگیرد، به صنوف درسی باز نمی‌ گردند.

موصوف افزود: «بسته کردن دروازه ها و اجازه ندادن به محصلین نشان داد که امروز ما یک بار دیگر تابوت دموکراسی را در دروازه های سید جمال الدین دفن کردیم.»

به گفته وی، اگر مظاهره شان سیاسی می بود و از سوی یک حزب، تنظیم یا کشوری حمایت می شد، با آنان چنین رفتار نمی شد؛ اما حکومت با شهروندانش برخورد دوگانه می کند و کسانی که واقعا از حق مدنی شان استفاده می کنند، برای آنان اجازه دادخواهی و اعتراض داده نمی شود.

تمنا سروری  یکی دیگر از محصلین معترض نیز گفت که سطح تحصيل با گذشت هر روز در افغانستان بالا مى رود، به همين دليل بايد اين نهاد به پوهنتون ارتقا يابد تا محصلين با درجه تحصيلى ليسانس، از اين نهاد فارغ گردند و دوباره به شکل درست مصدر خدمت به فرزندان این سرزمین شوند.

آنان هشدار دادند در صورتی که به خواست‌های برحق آنان پاسخ مثبت داده نشود، دامنه اعتراضات ‌شان را گسترده ساخته و از محوطه دارالمعلمین سید جمال الدین افغان بیرون می‌شوند و خیمه های تحصن را در مقابل ارگ برپا خواهند کرد.

قبل از این، وزارت معارف به رسانه ها گفته بود که تعدیلات اداری از صلاحیت‌های رهبری حکومت است و وزارت معارف در این بخش صلاحیت ندارد. بناءً اگر رهبری حکومت چنین تصمیمی بگیرد این وزارت حق ندارد که با آن مخالفت کند.

آژانس خبری پژواک خواست تا نظر وزارت تحصیلات عالی را در زمینه داشته باشد، اما موفق نشد.

اما قبل از این هم وزارت تحصیلات عالی در مورد طرح ارايه شده از سوی مسئولان دارا‌لمعلمین سید جمال‌الدین مبنی بر ارتقای این نهاد به پوهنتون را یک طرح خام خوانده و گفته بود که این طرح از سوی رهبری حکومت مورد تایید قرار نگرفته است.

ضیاء ساحل رییس نشرات وزارت تحصیلات عالی به پژواک گفت: «ما طرح را آماده کردیم؛ اما تاکنون از سوی ریاست جمهوری منظور نشده است.»

او افزود که معترضان باید پیش دروازه اداره امور ریاست جمهوری بروند، بجای اینکه هر لحظه دروازه وزارت تحصیلات عالی را مسدود می ‌کنند.

او گفت: «ما هیچ گونه مکلفیت در حل این موضوع و پاسخگویی مستقیم برای معترضان دارالمعلمین سیدجمال الدین نداریم.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement