خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از پنج سال بدینسو تصدی بُست غیرفعال است

از پنج سال بدینسو تصدی بُست غیرفعال است

Nov 18, 2018 - 17:51

لشکرگاه (پژواک، ۲۷ عقرب۹۷): به سبب نبود بودجه، تصدی پروسس پنبه در هلمند، از پنج سال بدینسو غیرفعال است، که منتج به بی کاری صدها تن شده است.

این فابریکه پروسس پنبه که حدود ۵۰ سال قبل در شهر لشکرگاه اعمارشده است، هر سال ۳۵ هزار تُن پنبه را از دهاقین خریداری می کرد و ضمن پنبه خالص، روغن، صابون، کنجاره و مواد محروقاتی را از آن تولید می نمود.

عبدالباقی سرپرست تصدی بُست، به تاریخ ۲۶ عقرب، به آژانس خبری پژواک گفت که درپی نبود بودجه مورد نیاز، از پنج سال گذشته بدینسو پنبه را خریداری نکرده است و ده ها کارمند و کارگر آن نیز بی کارشده اند.

موصوف افزود: "از سال ۱۳۹۲ به این طرف، از کشاورزان پنبه خریداری نکرده ایم و درحال حاضر کارهای ما کاملاً متوقف اند."

وى گفت که طی ۱۷ سال گذشته برای تقویت این فابریکه، تعهدات زیاد پیرامون منظور بودجه خاص صورت گرفته؛ اما تاکنون به جز دو جنراتور جدید، کار دیگر صورت نگرفته است.

وی افزود که چون فابریکه از فعالیت باز مانده، لذا دهاقین هم مانند گذشته، پنبه را کشت نمی کنند و به کشت کوکنار روی آورده اند.

همچنان محمد وزیر مسئول بخش الاجی تصدی نیز به پژواک گفت که فعالیت این فابریکه، سبب منافع بیشتر اقتصادی برای حکومت و مردم می شد.

موصوف افزود: "در داخل فابریکه ۸۰۰ تن کار می کردند، هزاران دهقان و تاجر در آن مصروف کار بودند، درحال حاضر هیچ چیز هم نیست و رقم کارمندان نیز به صد تن کاهش یافته است."

به قول موصوف، ضمن کشورهای همسایه، حلقات مافیایی در صدد از فعالیت انداختن چنین فابریکه ها هستند تا تولیدات خود را به بازارعرضه کنند.

موصوف گفت: "ماشینری ۵۰ سال قبل ما هنوز هم فعال است، به راه اندازی کمپاین نیازاست تا دهاقین در زمین ها پنبه کشت کنند و حکومت هم بودجه  برای آن تخصیص دهد."

 آغا ولی خان که درحال حاضر، مسئول تخنیکی پروسس روغن و کنجاره در تصدی بُست است، گفت که درحال حاضر، دست به الاشه نشسته صرف حاضری را امضا می کنند و کار نیست.

 موصوف افزود: "در هشت ساعت، نًه تن روغن را تولید می کردیم که افزون برهلمند، به ولایت های دیگر نیز صادر می کردیم؛ اما اکنون هیچ چیز نیست، ما نیز بی کاراستیم."

بسم الله خان یکتن از کشاورزان ولسوالی نادعلی در مورد گفت که در فصل خزان، هر روز صدها تراکتور پنبه به این تصدی انتقال می شد.

موصوف افزود: "زمانیکه پنبه را می آوردیم در بدل آن؛ افزون بر پول، روغن، کنجاره، صابون و پندانه استحصال شده ازاین پنبه؛ به دهاقین داده می شد."

نامبرده گفت که پخته هلمند، به نام طلاي سفید شهرت داشت و به کشورهای دیگر نیز صادر می شد.

 عمرځواک سخنگوی والی هلمند نیز دراین خصوص، به پژواک گفت که در پی نبود بودجه، فعالیت تصدی بست با رکود مواجه شده است.

موصوف افزود که رییس جمهور، تادیه پول را به این فابریکه تعهد سپرده بود و درحال حاضر برای انتقال بودجه میان وزارتخانه ها، روند رسمی آغاز شده است که مطابق آن به زودی، به هلمند بودجه انتقال خواهد شد.

قابل یادآوری است که رییس جمهورغنی چند روز پیش، در جریان سفرش به هلمند گفته بود که برای آغاز فعالیت دوباره فابریکه بست، ۳۰۰ میلیون افغانی را در اختیار این تصدی قرار خواهد داد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement