خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"بورد مشورتى صلح، نهاد موازى با شوراى صلح خواهد بود"

"بورد مشورتى صلح، نهاد موازى با شوراى صلح خواهد بود"

Nov 18, 2018 - 17:37

کابل (پژواک، ٢٧ عقرب ٩٧): برخى احزاب سياسى از ايجاد بورد مشورتی صلح حمايت مى کنند؛ اما برخى ها آن را کمپاين انتخاباتى مى دانند و با انتقاد مى گويند که اين بورد، نهاد موازى با شوراى صلح خواهد بود.

دولت افغانستان در سال ١٣٨٩ شوراى عالى صلح را براى گفتگوهاى صلح با مخالفين مسلح دولت ايجاد کرده و هنوز هم فعاليت دارد.

گرچه در اين مدت، حزب اسلامى افغانستان به رهبرى گلبدين حکمتيار بعد از گفتگوهاى طولانى به روند صلح پيوست؛ اما هنوزهم جنگ به شدت در کشور ادامه دارد و صلح با طالبان مسلح، هنوز نتيجه اى در پى نداشته است.

اکنون دولت افغانستان تلاش دارد تا "بورد مشورتى صلح" را با حضور نمایندگان احزاب، جریان‌های سیاسی، نهادها و نمایندگانی از ۳۴ ولایت افغانستان تشکیل دهد.

محمد هارون چخانسورى سخنگوى رييس جمهور گفته است که اين بورد، به دليلى ايجاد مى شود تا در پروسه صلح که يک پروسه ملى است، تمام اقشار کشور دخيل باشند.

به گفته او اين بورد در مورد پروسه صلح براى حکومت افغانستان و شوراى عالى صلح افغانستان مشوره خواهد داد.

رييس جمهور صحبت ها در مورد ترکيب اين بورد را با سياسيون کشور آغاز کرده است.

رييس جمهور گفته است که در ایجاد بورد مشورتی صلح، نظریات و پیشنهادات همه اقشار در نظر گرفته می شود و این بورد مشورتی، یک آدرس واحد برای سایر آدرس ها خواهد بود.

محمد نادرافغان عضو ارشد حزب اسلامى افغانستان، در مورد اين بورد، به آژانس خبرى پژواک گفت: «اگر يک بورد مستقل باشد، صلاحيت داشته باشد و دست خارجى ها در آن نباشد و از آن به عنوان کمپاين [انتخابات رياست جمهورى] استفاده نشود و تمام احزاب با آن موافق باشند، کامياب خواهد بود.»

به گفته او اين بورد؛ در حالى ايجاد مى شود که شوراى عالى صلح، از اول نقش سمبوليک داشت و کارش موثر نبوده است.

او گفت که در امضاى موافقتنامه صلح ميان دولت و حزب اسلامى افغانستان نيز شخص رييس جمهور بيشتر نقش داشته است.

همچنان سيد ميثم احسانى رييس کميته مطبوعات دفتر سياسى محمدعمر داوودزى عضو ارشد شوراى حراست و ثبات و نامزد احتمالى انتخابات رياست جمهورى گفت که ايجاد بورد يادشده، ابتکار رييس جمهور نبود، بل در نتيجه نشست­ هايى که رييس جمهور با جريان­هاى سياسى داشت و همچنان با در نظر داشت اينکه شوراى عالى صلح دستاوردى چندان نداشته، تشکيل مى شود.

او نيز در مورد اين بورد گفت: «اگر اين بورد با روحيه مستقل و از صلاحيت بالا برخوردار باشد و شکل کمپاينى نداشته باشد، موثر واقع خواهد شد.»

اما عبدالستارمراد رييس دفتر سياسى جمعيت اسلامى افغانستان، در مورد اين بورد گفت: «ما هيچ نمى فهميم که چگونه يک بورد خواهد بود و چگونه نقش خواهد داشت؟ پس چگونه در مورد آن نظر بدهيم.»

وى نيز نقش شوراى عالى صلح در آوردن صلح را منفى خواند؛ اما افزود: «با ايجاد بورد، نقش شوراى صلح سمبوليک مى شود، زير سوال مى رود و بوردى که ايجاد خواهد شد، يک نهاد موازى با اين شورا خواهد بود.»

وحيدالله غازى خيل عضو بورد اجرايى جبهه ملى نوين افغانستان در مورد گفت: «مه فکر مى کنم که اين بورد به اندازه اى که تلاش ها از سوى زلمى خليلزاد براى صلح آغاز شده، نقش موثر نخواهد داشت؛ اما خوب است به عنوان يک حرکت براى صلح از آن ستايش مى کنيم.»

زلمى خليلزاد نماينده ويژه ايالات متحده امريکا براى روند صلح افغانستان، از حدود دو و نيم ماه به اين سو، تلاش ها را براى صلح افغانستان آغاز کرده و تا حال در کنار سفرها به افغانستان، پاکستان، عربستان سعودى و کويت، دو بار با نماينده گان طالبان نيز گفتگو کرده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement