خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طالبان و پوليس از اموال تجار در فراه پول اخذ مى کنند

اجتماع

آرشيف

طالبان و پوليس از اموال تجار در فراه پول اخذ مى کنند

Nov 19, 2018 - 12:21

فراه (پژواک، ٢٨ عقرب ٩٧): راننده گان موترهاى باربرى شکايت دارند که برعلاوۀ اخاذى هاى غيرقانونى پوسته هاى پوليس در شاهراه فراه- هرات، طالبان نيز در فراهرود فراه، به عنوان محصول گمرکى از آنها پول مى گيرند.

آنها مى گويند که اخذ پول به گونۀ غيرقانونى از سوى پوسته هاى شاهراه يادشده از موترهاى باربرى، از گذشته ها ادامه دارد و طالبان نيز از حدود بيست روز به اين طرف در مربوطات بازار فراهرود ولسوالى بالابلوک اين ولايت، از موترهاى باربرى پول اخذ مى کنند.

محلى که طالبان در آن از موترها به عنوان محصول گمرکى پول اخذ مى کنند، در حدود يک کيلومترى قوماندانى امنيه ولسوالى بالابلوک موقعيت دارد.

محمد یک تن از راننده گان موترهای باربری اين مسير و باشنده هرات، به آژانس خبری پژواک گفت که طالبان در اين منطقه، از اموال موترهای باربری که از ولایات کابل، غزنی، زابل، کندهار، نیمروز، هلمند و فراه وارد هرات و برعکس آن می شوند، به عنوان محصول پول اخذ و در بدل آن سند رسيد پول را مى دهند.

يک جدولى که به دسترس آژانس خبرى پژواک رسيده، نشان مى دهد که طالبان از اموال مختلف از ده هزار تا ٤٥ هزار افغانى محصول اخذ مى کنند.

محمد گفت که او چند روز قبل وسايل برقى و مواد خوراکى را از هرات به مقصد فراه انتقال مى داد و طالبان در منطقه يادشده از وى ٣٥٠٠٠ افغانى را به عنوان محصول اين اموال اخذ کرد.

به گفتۀ این راننده موتر باربری؛ طالبان در مقابل این پول، به وى يک سند دادند و وى به اساس اين سند، پول يادشده را از مالک اموال اخذ مى کند.

همچنان او شکايت کرد که بر علاوۀ طالبان، برخى پوسته هاى پوليس نيز در اين شاهراه از هر موتر باربرى، دو صد تا پنج صد افغانی اخذ مى کنند؛ اما در بدل اين پول کدام رسيد و سند به راننده ها نمى دهند.

محمد افزود: «ما هر چه می دویم و پیدا می کنیم، طالب و دولت از ما به زور مى گيرند.»

به گفته او، اين در حالى است که تمام اموالى که از اين مسير به هرات و يا برعکس آن انتقال مى شود، در گمرکات کشور محصول شده است و نبايد از اموال تجار به نام هاى مختلف پول اخذ شود.

یک تن دیگر از راننده گان موترهای باربری که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، با تاييد سخنان محمد، گفت که که روزانه صدها موتر باربری در مسیر يادشده تردد دارند.

به گفته او، طالبان و پوليس در اين شاهراه مبلغ زيادى پول از موترهاى باربرى اخذ مى کنند.

اين راننده گفت که چند روز پيش يک تيلر برنج را از قندهار به هرات انتقال می داد و طالبان در فراهرود، ١٦٠٠٠ افغانى را به عنون محصول اين برنج از وى اخذ کرد.

به گفته او، راننده اى که پول پرداخت نکند و يا پول نقد براى پرداخت نزدش نباشد، طالبان موتر او را در حدود يک کيلومترى شاهراه تا زمانى متوقف مى کنند، که پول را پرداخت کند.

دادالله قانع عضو شورای ولایتی فراه نيز تاييد کرد که طالبان در فراهرود از موترهاى باربرى به عنوان محصول گمرکى از اموال تجار پول اخذ مى کنند.

به گفته او با در نظرداشت تردد صدها موتر باربرى از اين مسير، طالبان از اين طريق روزانه صدها هزار افغانى عايد دارند. وى خواستار جلوگيرى اخذ اين پول شد.

حاجی خیر محمد نورزی عضو شورای ولایتی فراه، اخاذى هاى پولیس در شاهراه فراه ـ هرات را تایید می کند و از نهادهای امنیتی می خواهد که در زمینه اقدام جدی و عملی کنند.

 به گفته این عضو شورای ولایتی فراه، این عمل پولیس فاصله بین مردم و حکومت را بيشتر مى سازد.

حاجی عسکر گمنام ريیس اتاق تجارت فراه، ضمن تاييد پول به عنوان محصول گمرکى از سوى طالبان و همچنان اخاذى هاى پوليس در مسير يادشده، گفت: «تجار ما با وارد کردن اموال شان به داخل کشور، محصول گمرکی آن را به حکومت تحویل می دهند، اینکه طالبان دوباره در مسیر شاهراه اموال تاجران را محصول می کنند، نگران کننده است.»

او افزود که گرفتن پول به نام هاى مختلف از اموال تجار، باعث فرار سرمایه و تاجران مى شود.

همچنان موصوف گفت هر چند محصولى که بالای اموال تجار از طرف دولت و یا طالبان افزوده شود، آن را ملت جبران مى کند؛ زيرا در اين صورت تاجران اموال شان را به قیمت بلند مى فروشند.

نذیر پویا یک تن از دانش آموخته گان اقتصاد نيز گفت که با اخذ پول از اموال تجار از سوى طالبان و همچنان اخاذى هاى پوليس در شاهراه ها، در حقيقت مردم و مصرف کننده گان مواد، ضرر مى بينند.

او افزود: «هر مقدار پولی که توسط طالبان تحت نام محصول گمرکی و یا هم اخاذی توسط پولیس از اموال تجار اخذ می گردد، این همه را صاحب مال از جیب ملت درد دیده می کشد؛ زيرا جنسش را به قیمت بالا به فروش می رساند. این خود یک جفا در حق ملت است.»

پویا از حکومت و طالبان خواست تا در تطبیق هر سیاست شان، منافع ملت را مد نظر بگیرند.

محب الله محب سخنگوی قومندانی امنیه فراه، در مورد اخاذی ها از سوی پوليس در شاهراه يادشده گفت:«بلی قرار معلومات بعضی پوسته های پولیس در مسیر شاهراه فراه ـ هرات ـ کابل از موترهای باربری اخاذی می کنند؛ گرچه تا حدودی به این مشکل رسیده گی شده، با آن هم با آرام شدن اوضاع امنیتی به این مشکل رسیدگی جدی می شود.»

مُحب همچنان افزود که برای از بین بردن فرهنگ اخاذی هاى غيرقانونى در این ولایت؛ قوماندانی امنیه فراه برنامه جامع روی دست دارد و در روزهای آینده، به شکل عملی مراحل تطبیق آن از جمله تغیير و تبدیل پولیس و مجازات سربازانی که این عمل را انجام می دهند، را آغاز مى کند. 

به اساس يک گزارش ماه ميزان سال ١٣٩٦ آژانس خبرى پژواک؛ رانندگان موترهاى باربرى، از اخاذى هاى غيرقانونى در فراه شکايت کرده بودند و آمار ارايه شدۀ آنها نشان مى داد که موترهاى باربرى روزانه در مجموع، حدود پنج ميليون افغانى به پوليس و طالبان پرداخت مى کردند.

قوماندانى امنيه فراه در آن زمان نيز گفته بود، تصميم گرفته است که براى جلوگيرى از اخاذى هاى پوليس اقدام کند. اين در حالى است که روند اخاذى ها هنوز هم ادامه دارد.

مُحب سخنگوی قوماندانی امنیه فراه، گرفتن پول از سوى طالبان در فراهرود از اموال تجار را تاييد کرد؛ اما گفت که براى جزییات بیشتر در اين مورد، با والی فراه و یا سخنگوی والی صحبت شود.

اما ناصرمهری سخنگوی والی فراه بدون ارایه جزییات در اين مورد گفت: «شما از قومندانی امنیه معلومات بگیرید.»

قاری یوسف احمدی سخنگوی طالبان، ايجاد گمرک و اخذ پول به عنوان محصول گمرکى از اموال تجار در فراهرود از سوى طالبان را تاييد مى کند.

احمدى، مى گويد «بيش ازنيم خاک کشور تحت حاکميت طالبان قرار دارد» و پولى را که طالبان از مدرک محصول گمرکى درمناطق مختلف کشور به دست مى آورند، براى تامين امنيت شاهراه ها و مناطقى که تحت حاکمیت آنان قرار دارد، به مصرف می رسانند.

طالبان در ولسوالى پشتکوه فراه نيز از حدود يک سال به اين سو، از اموال تجار که از طريق بندر شيخ ابونصر فراهى وارد کشور مى شوند، به عنوان محصول گمرکى پول اخذ مى کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement