خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از میلاد با سعادت منجی بشریت حضرت محمد ص در سرتاسر کشور گرامی داشت شد

از میلاد با سعادت منجی بشریت حضرت محمد ص در سرتاسر کشور گرامی داشت شد

Nov 20, 2018 - 14:49

کابل (پژواک، ۲۹ عقرب ٩۷): امروز از دوازدهم ربیع الاول میلاد با سعادت حضرت محمد مصطفی (ص) پیامبر اسلام در ولایات مختلف کشور به شمول کابل گرامی داشت به عمل آمد

حضرت محمد (ص) بن عبدالله در دوازدهم ماه ربیع الاول سال ٥٧٠ میلادی حدود ١٤٤٠ سال قبل از امروز در مكه معظمه، در سرزمين حجاز (عربستان سعودى كنونى) در قبیلۀ بنی هاشم از مادری به نام آمنه دختر وهب زاده شد.

از حضرت محمد (ص) در تورات و برخى كتب آسمانى «احمد» ناميده شده و مادرش نیز پيش از نامگذارى فرزندش توسط عبدالمطلب به محمّد، وى را «احمد» ناميده بود.

اکثر مسلمانان و کشورهای اسلامی این روز را جشن می ‌گیرند و به خاطر تولد او به شادمانی پرداخته، اين روز پُر ميمنت را با ختم هاى قران مجيد، خيرات و صدقات تجليل مى کنند.

حضرت محمد مصطفی (ص) بیش از ١٤٠٠ سال قبل زمانی چشم به جهان گشود که جهل و نادانی به اوج رسیده بود و مردم به کار های نادرست مصروف بودند.

حضرت محمد (ص) که از کودکی به داشتن اوصاف نیک مشهور بود در سن چهل سالگی به پیغمبری مبعوث گردید و تا پایان عمرش مردم را به خدا پرستی، اخلاق نیکو و کار های خوب دعوت کرد.

پیغمبر بزرگوار اسلام ٦٣ سال زنده گی کرد و برای امت اش به خاطر زنده گی بهتر احکام اسلام را بیان کرد.

مولوی محمد مختار مفلح خطیب مسجد کارته پروان، امروز در مراسمی که به مناسبت گرامی داشت از میلاد نبی، در کابل تدویر یافته بود، گفت که امت مسلمه بايد روش پيامبر اسلام را در همه امور زنده گى خود عملى و اخلاق آن حضرت را الگوى خود قرار دهند.

وی افزود: «تا زمانی که به قرآن و سنت پابند نباشیم امنیت، صلح و حاکمیت ملی تامین نخواهد شد و موانع دیگر نیز در سر راه مسلمان واقع خواهد شد.»

وی تداوم جنگ های امروز را در کشورهای اسلامی به خصوص افغانستان نفاق و بی اتفاقی میان مسلمانان خوانده، گفت تا زمانی که مسلمانان از نفاق و برادری کشی دست نکشند، جنگ ها ادامه خواهد داشت.

موصوف مى گويد: «ما تا زمانی که به دامن شریعت اسلامی چنگ نيندازیم، به قرآن و سنت پابند نباشیم، نه امنیت، نه صلح و نه هم حاکمیت درست تامین می شود، نه هم دیگر موانعى که امروز در سر راه ما مسلمانان است؛ حل مى شود.»

وی خاطر نشان کرد که صلح و جنگ افغانستان تجارتی شده است و هر کس برای پول می جنگد.

مولوی مصطفی بارکزی عضو شورای علمای افغانستان، در این مراسم گفت، آن چه مایه خوشنودی پيامبر گرامی اسلام را فراهم می ‌سازد؛ عمل کردن به سیرت و سنت آن بزرگوار است.

او افزود که جامعه اسلامی امروز از سیرت النبی فاصله گرفته است و مشکلات فراوان در جامعه اسلامی به وجود آمده و نیاز است تا مسلمانان سیرت نبی را در کارهای روزمره شان سرمشق قرار دهند تا مشکلات و چالش ها رفع گردد.

موصوف تامين عدالت را يکى از مهمترين اهداف بعثت پيامبر اسلام خوانده، گفت که بيشترين مشکلات کنونى جامعه ناشى از نبود عدالت در جوامع بشری است.

وی از گفتگوهای صلح با طالبان مسلح استقبال کرده، خاطر نشان ساخت که صلح باید با طالبان طوری صورت گیرد که خلاف شریعت اسلامی نباشد.

او گفت: «صلح نباید زمینه انتقام گیری از هم دیگر باشد و امریکا باید قبل از خروج اش اردوی افغانستان از هر لحاظ مجهز و تقویت شوند.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement