خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنی: ما درس های لازم و اساسی را از سیرت پیامبر خود فرا نگرفته ایم

غنی: ما درس های لازم و اساسی را از سیرت پیامبر خود فرا نگرفته ایم

Nov 20, 2018 - 14:20

کابل (پژواک، ۲۹ عقرب ۹۷): رئیس جمهور غنی علت ادامه جنگ در کشور را درس نگرفتن از سیرت نبی دانسته، می گوید که نحوۀ آموزش باید مورد بازنگری قرار داده شود.

رییس جمهور محمد اشرف غنی امروز در مراسمی که به مناسبت گرامی داشت از میلاد با سعادت پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) در ارگ ریاست جمهوری تدویر یافته بود، گفت که بعثت مبارک رسول الله زمانی صورت گرفت که جنگ، جهل، نفاق و بی رحمی زندگی مردم را تلخ ساخته بود و مردم از دست ظالمان و جاهلان تباه و برباد بودند.

او گفت: «در زمان رسول اکرم آتش نفاق و شقاق شعله ور بود، بی رحمی و خونریزی شرم نه، بل فخر پنداشته می شد و تاریکی جهالت همه جا پخش شده بود و خداوند ج در همان روزهای تاریک و سیاه پیغمبر خود را فرستاد که شمع محبت و رحمت را روشن ساخت و میان مردم پیام برادری را آورد.»

موصوف افزود که با بعثت حضرت رسول مقبول و به برکت تعالیم او، نه تنها دو قبیله اَوس و خزرج، بلکه عرب های شمال و جنوب و مردمان غرب و شرق شبه جزیره و در مراحل بعدی، عرب و عجم، سیاه و سفید، فقیر و غنی، در زیر یک چتر قرار گرفتند، چتر محبت و همدلی، یک­رنگی و برادری، صمیمیت و یک­پارچگی به وجود آمد.

رییس جمهور غنی علاوه کرد: «پیامبر بزرگوار ما ناگزیر گردید تا در روزهای سخت و دشوار دست به اسلحه ببرد و در برابر نیروهای مهاجم و سرکش با شهامت و صلابت بجنگد، اما همه ما می دانیم که جنگ و جدال هیچ گاه هدف نهایی او نبود و هیچ تمایلی به تداوم دشمنی و خصومت نداشت.»

موصوف خاطر نشان کرد که حضرت محمد ص در هر فرصت، چه در وقت صلح حُدیبیه چه در وقت فتح مکه، چه در سال موسوم به عامُ الوُفُود، همواره تلاش خود را معطوف به جلوگیری از خونریزی و حتی در مقابل سرسخت ترین دشمنانش از گذشت استفاده می کرد.

محمد اشرف غنی گفت که آنحضرت (ص) می دانست که رسالت بزرگ او که همانا گسترانیدن صلح و امنیت بر جامعه، تحقق فضایل اخلاق در میان مردم و شکوفایی علم و مدنیت در زندگی بود، با ادامه جنگ و خونریزی میسر نیست، بلکه با فراهم آوردن زندگی آرام و مسالمت آمیز برای همگان و از میان رفتن نزاع ها و خصومت ها امکان پذیر می شود.

به گفته رییس جمهور، این همان درسی بود که مسلمانان از پیامبر گرامی خود آموختند و با توجه به سیرت طیبه آنحضرت (ص) کوشش کردند که دین مبین اسلام، دین علم و مدنیت باشد و پیام اسلام پیام صلح و مسالمت است.

او گفت: «ما در اجتماع خود نسبت به هر وقت دیگر به این ضرورت داریم که سیرت نبی پیامبر محبوب خود متوجه شویم و برای زندگی بهتر و درست از سیرت مبارک آموخته و از آن استفاده کنیم.»

وی افزود که این وظیفۀ همه است تا برای نسل های آینده زندگی عاری از جنگ ونفرت را مساعد ساخته و نیاز است تا در مکاتب، مدارس و پوهنتون ها زمینه آموزش را برای جوانان مساعد سازند.

غنی گفت: «اگر امروز در کشور ما جنگ و نزاع تاهنوز جریان دارد و خشونت و ناامنی از مردم ما قربانی می گیرد و اگر زنان و کودکان این جامعه با انواع ترس ها و نگرانی ها روبه‌رو هستند، و اگر در برابر پیشرفت و ترقی جامعه ما هنوز موانع فراوانی وجود دارد، این همه نشانۀ آن است که ما درس های لازم و اساسی را از سیرت پیامبر خود فرا نگرفته ایم و تعهد خود را به تعالیم حیات‌بخش او بجا نکرده ایم.»

او در ادامه افزود: «ما باید نحوۀ آموزش خود را مورد بازنگری قرار دهیم. آموزشی که نتواند سبب فلاح جامعه شود و نتواند به خوشبختی مردم کمک کند و نتواند به تفرقه ها و دشمنی ها پایان بدهد و نتواند درهای امید، درهای تحرک، درهای فعالیت و درهای موفقیت را به روی جامعه بگشاید، آموزشی شکست خورده است، چنین آموزشی با سیرت نبوی و با میراث عظیم او همخوانی ندارد.»

وی تصریح کرد که مردم باید میثاق خود را با میراث پیامبر بزرگ خود محکم و تعهد خود را به راه او استوار و تلاش خود را برای رسیدن به جامعه ای با ثبات و رو به ترقی چند برابر کنند.

رییس جمهور نقش علما را در آگاهی سیرت نبوی مفید خوانده، گفت که پس از این در تمامی جلسات اداری در ولایات روسای علمای همان ولایات اشتراک نمایند.

وی در ادامه گفت که پس از این در ادا کردن فرایض حج سهم و نقش ملا امامان و خطیبان مساجد زیاد خواهد شد، و ملا امامان پس از این منحیث رهنما و معلم در مراسم حج گماشته خواهند شد و همچنین وزارت حج و اوقاف مکلف است تا برای علما و امامان مساجد زمینه آموزش کمپیوتر را مساعد ساخته تا علما و امامان مساجد از پیشرفت های روز آگاهی حاصل نمایند.

در این نشست علما نیز اشتراک داشتند که در صحبت های شان اسلام را دین صلح و دوستی خوانده و از همه مخالفان مسلح دولت خواستند که راه صلح و برادری را پیش بگیرند و صلح را بپذیرند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan