خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«تاسیسات نظامی از مکان های نزدیک به آبدات تاریخی و آثار باستانی دور شوند»

«تاسیسات نظامی از مکان های نزدیک به آبدات تاریخی و آثار باستانی دور شوند»

Nov 24, 2018 - 16:36

کابل(پژواک، ۳ قوس ۹۷): وزارت اطلاعات و فرهنگ، به منظور حفاظت از آثار باستانی و آبدات تاریخی، از سکتورهای امنیتی خواست که تاسسیات نظامی را از نزدیکی این مکان ها دور کنند؛ تا در هنگام درگیری ها به آنها آسیب نرسد.

رسول باوری معین فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ، در نخستین نشست مشورتی سه روزه مشترک در مورد تطبیق کنوانسیون (۱۹۵۴لاهه) در کابل گفت که چهاردهه جنگ در کشور، باعث تخریب و قاچاق حدود ۸۰ درصد آبدات تاریخی و آثار باستانی شده است.

کنوانسیون لاهه ۱۸۹۹ و ۱۹۰۷ معاهدات و اعلامیه‌ های بین‌المللی می ‌باشند که در دو کنفرانس بین‌ المللی صلح در شهر لاهه در هالند، مورد مذاکره قرار گرفته ‌اند، که هدف آن حفاظت آثار و آبدات تاریخی و فرهنگی در موقع جنگ می باشد.

این نشست، امروز به اشتراک وزارت های اطلاعات و فرهنگ، امور داخله، دفاع ملی، عدلیه، سازمان آموزشی-علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) و صلیب سرخ در کابل برگزارشد؛ تا یک پلان واحد را در زمینه حفظ آثار و آبدات تاریخی و فرهنگی آماده و تطبیق نمایند.

معین فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت: «تمام نیروهای نظامی خارجی، مطابق اصولی که درکنوانسیون وجود دارد به آن توجه کنند، کسانی که برای برگشتاندن آثار باستانی افغانستان تعیین شده اند، باید بر اساس مواد کنوانسیون ما را حمایت و به این کار اقدام کنند.»

موصوف افزود در جاهايی که آثار باستانی وجود دارد و یا شناسایی شده، نباید قرارگاه های نظامی ایجاد شود؛ در صورت موجودیت، چنین پایگاه ها باید تخلیه شوند و برای وزارت اطلاعات و فرهنگ تسلیم داده شوند.

او خاطر نشان ساخت که در افغانستان، حدود۵۰ هزار آبده تاریخی شناسایی شده که ۱۷۰۰ پارچه آن ها راجستر شده و ۹۰۰ پارجه نشانی شده است.

به گفته وی، بیش از یک هزار آبده تاریخی در معرض خطر قرار دارد.

مسعود عزیزی معین پالیسی و ستراتیژی وزارت امور داخله، در این نشست گفت که هر وقت جنگ در یک جایی از کشور رخ می دهد، آثار باستانی را تهدید کرده، کتابخانه ها، آرشیف و موزیم ها را یا آسیب رسانده و یاهم کاملاً از بین برده است.

وی افزود که وزارت داخله درسال ۱۳۸۲ قطعۀ ٥٠٠ نفری نظامی را به خاطر حفاظت از آبدات تاریخی و آثار باستانی ایجاد کرده است.

ذکیه عادلی معین وزارت عدلیه گفت: «چهاردهه جنگ باعث شده تا بسیاری از میراث فرهنگی، اشیای قیمتی، کتب و نسخ خطی که هویت ملی ما را می سازد، تخریب و یا به تاراج برده شده اند.»

به گفته موصوف، جنگ در افغانستان ضمن اینکه میلیون ها کشته و مجروح از خود به جا گذاشته، باعث شده که میلیون ها اثر تاریخی این کشور از بین برود.

پتریشیا مک فلیپس رییس و نماینده یونسکو در افغانستان، با حمایت از کنوانسیون لاهه گفت که افغانستان طی چهاردهه جنگ، آسیب های زیادی را در بخش های بشری، آثار و آبدات تاریخی متحمل شده است.

موصوف افزود: «ما حاضریم افغانستان را در بخش حفظ، بازسازی و برگردانی آبدات تاریخی و آثار فرهنگی حمایت کنیم.»

وی گفت که این نشست سه روزه، یونسکو را کمک خواهد کرد که با هماهنگی، از تخریب و قاچاق آثار باستانی و میراث فرهنگی افغانستان جلوگیری شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement