خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برای ده هزار خانواده بیجاشدۀ داخلی در هرات کمپ موقت ساخته می شود

برای ده هزار خانواده بیجاشدۀ داخلی در هرات کمپ موقت ساخته می شود

Nov 24, 2018 - 17:45

هرات (پژواک، ٣ قوس ٩٧): مسئولان ریاست امور مهاجرین و عودت کنندگان‌ هرات، می گویند که برای ده هزار خانواده بیجاشدۀ داخلی در هرات، کمپ موقت ساخته می شود.

جاوید نادم رییس امور مهاجرین و عودت کنندگان‌ هرات، امروز ٣ قوس در یک نشست خبری گفت که به خاطر رسیده گی به وضعیت بیجا شده گان داخلی، در تلاش ایجاد یک مکان موقت برای اسکان بیجاشدگان داخلی اند.

موصوف ابراز امیدواری کرد که با ساخت این کمپ، از مشکلات بیجاشدگان در هرات کاسته خواهد شد.

وی افزود: «پلان داریم در این کمپ ده هزار خانواده را جابجا کنیم، البته در خیمه ها در این جا اسکان موقت را دارند و خدمات ابتدایی رعایت می شود و طی شش ماه، باید راه حل دوامدار را برای این ها جستجو بکنیم که همانا بازگشت به مناطق اصلی آن ها می باشد.»

 موصوف علاوه کرد که با ایجاد این مکان، از سوء استفاده کمک های بیجا شده گان نیز جلوگیری خواهد شد.

وی همچنان گفت که در سال جاری، شمار زیادی از باشنده گان ولایت های حوزه غرب کشور، به خاطر افزایش ناامنی و خشک­سالی ها به شهر هرات پناه آوردند.

در همین حال، مسئولان اداره محلی هرات می گویند که در تلاش اند تا نهادهای کمک رسان، به بیجاشدگان داخلی در این ولایت کمک توزیع کنند.

این مقام‌ها بر بازگشت دوباره بیجاشدگان به مناطق اصلی شان تاکید دارند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات گفت: «تقاضای مقام ولایت از وزارت مهاجرین و موسسات بین المللی همزمان با توزیع کمک ها امور انتقال بیجاشده گان داخلی را به مناطق شان روی دست بگیرند؛ اما متاسفانه افزایش بیجاشدگان داخلی، سبب ایجاد مشکلات برای باشنده گان ولایت هرات شده است.»

با این حال، شماری از بیجا شدگان داخلی می گویند که هیچ توجهی از سوی حکومت برای آنان نشده است.

محمد نسیم یک تن از بیجاشدگان ولسوالی آب کمری ولایت بادغیس به پژواک گفت: «ما به خاطر خشک سالی به اینجا آمدیم وهیچ کمکی هم برای ما نشده است و گرسنه و تشنه به زیر این خیمه ها افتاده هستیم.»

وی افزود که اگر حکومت برای آنان کمک نکند، دست به فروش اطفال شان زده و از طریق پول آن به کشورهای پاکستان وایران خواهند رفت.

هاشم یکی دیگر از بیجاشدگان به پژواک گفت: "یکی دوبار ۶۰۰۰هزار برما کمک شده و دوتا خیمه دادند؛ بیایند همین ها را ببرند. ما ازهمین کمک هم تیر هستیم، سرمای زمستان است وما سرپناه ومواد غذایی نداریم ."

بنا به گفتۀ مسوولان اداره عودت مهاجرین، درحال حاضربیش از ۹۵ هزار خانوادۀ بیجاشده داخلی، در ولایت هرات بودوباش دارندکه بیشتر این بیجاشدگان از ولایت‌های، فراه، بادغیس، غور و فاریاب اند.

طبق معلومات ملل متحد، در سال جارى حدود ٣ ميليون فرد در سراسر افغانستان بى جا شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan