خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

یک جوان برای نصاب تعلیمی در عرصه های صحت فزیکی و ورزش کتاب ها تحریر نموده است

یک جوان برای نصاب تعلیمی در عرصه های صحت فزیکی و ورزش کتاب ها تحریر نموده است

Nov 24, 2018 - 19:55

گردیز (پژواک، ۳ قوس ۹۷): یک جوان در پکتیا برای نصاب تعلیمی مکاتب، در عرصه صحتمندی فزیکی و ورزش کتاب ها نوشته است، اما به چاپ و نشر آن هزینه ندارد.

عبدالعزیز پکتین، یکتن از باشندگان ولایت پکتیا می گوید که برای نصاب تعلیمی در عرصه های صحت فزیکی و ورزش متعلمین صنوف نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم مکاتب، موضوعات و مطالب معیاری را  به شکل کتاب آماده نموده است.

نامبرده چندی پیش از پاکستان برگشته و افزون بر پشتو، دری، انگلیسی چند زبان دیگر را نیز می داند و می گوید، مکاتب افغانستان از این ناحیه خلا بزرگ دارد که سبب رنجش وی شده و برای رفع این نقیصه دست به کار شده است.

پکتین طی مصاحبه اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت که مسائل ابتدایی صحت فزیکی انسان، برخی موضوعات مبرم اجتماعی و بازی های مشهور ورزشی جهان را، به شمول پاکستان از نصاب های مختلف و انترنت بدست آورده  که برای تصحیح و دقت آن با نهادهای جهانی ذیربط دیدار نموده است.

موصوف علاوه نمود: ((در اثنای نوشتن کتاب، از کتب مختلف که دارای اعتبار بین المللی  باشد و معلومات موثق و تجارب اکادمیک داشته باشند، استفاده می کنم، سپس برای موثق سازی مواد نگاشته شده ام را با موسسات و انستیتیوت های بین المللی شریک می سازم و بعد از اخذ تصدیق آنها آن را درج کتاب می سازم.))

عبدالعزیز که در شهر گردیز،  به روی کراچه دستی جراب می فروشد، می گوید که برخی مطابع خصوصی با مشاهده مواد تحریرشده، در بدل چاپ آن به وی ده ها هزار افغانی پیشکش نموده است، اما نامبرده قصد دارد تا از نتیجه زحمت کشی اش همه دانش آموزان مستفید شوند.

او از وزارت معارف و همه نهادهای ذیربط ملی و بین المللی تقاضا دارد تا این کتاب ها را معیاری چاپ نموده و در نصاب تعلیمی شامل سازد.

نامبرده می گوید: ((من که این کتاب ها را تحریر کردم، سپس برای ملاحظه به دو مطبعه بردم، آنها گفتند که این را در بدل پول هنگفت از شما می خریم، اما من برای شان گفتم که این کار به منظور نفع شخصی انجام نداده ام، من نیت دارم تا نفع آن به همه مردم افغانستان برسد، دانش آموزان را از دوران مکتب خوب آموزش دهیم، تا از افغانستان به سطح عالی نمایندگی نماید و سبب عزت و اکرام کشور شوند، من می خواهم تا وزارت معارف این ابتکار را بدست بگیرد و این کتاب ها را چاپ نماید.))

عبدالعزیز می افزاید که در جریان نگاشتن این کتاب ها، برخی متخصصین عرصه ورزش و صحت پاکستان نیز به وی اطمینان کمک سپرده بود،  اما زمانیکه مطلع شدند که کتاب های متذکره برای نصاب تعلیمی افغانستان نگاشته می شوند، از هر گونه کمک انصراف ورزیدند.

نامبرده در رشته های انگلیسی و کمپیوتر تحصیلات عالی دارد، اذعان می کند در صورتیکه ادارات ذیربط دراین عرصه از وی دستگیری نمایند، مصمم است تا در آینده در عرصه های کمپیوتر و آموزش های عصری کار بیشتر نماید.

موصوف افزود که کتاب هایش را مطابق سویه شاگردان، به معیار جهانی آماده نموده است.

عبدالعزیز می گوید: ((در عرصه فزیکل ایجوکیشن و آی تی تحصیلاتم را به اتمام رسانده ام، کار کنونی ام به سطح مکاتب است، اما در آینده قصد دارم تا کتب و مسائل مربوط به کمپیوتر و آی تی را برای محصلین پوهنتون ها ترتیب دهم، تا محصلین کشور با محصلین کشورهای دیگر هم درجه شوند.))

نصاب موجود وزارت معارف با انتقادات متعدد مواجه است که  گنجانیدن موضوعات خیلی دشوار برای متعلمین صنوف ابتدایی و تعدد مضامین نیز شامل آن می شود که رییس جمهور غنی آن را در عرصه یادگیری متعلمین مانع عمده تلقی نموده است.

کبیر حقمل سخنگوی و رییس نشرات وزارت معارف، از تلاش های این جوان قدردانی نموده  که برای فرزندان کشور تلاش های خسته گی ناپذیر را انجام داده است.

موصوف به پژواک گفت، این نوع کتب توسط آنها ارزیابی می شوند، در صورتیکه مفردات و معلومات با نصاب تعلیمی مطابقت داشته باشد، حتماً از آن استفاده می شود.

اما حقمل می گوید که در حال حاضر نیز مضامین نصاب تعلیمی زیاد اند، آنها نمی توانند که همچو کتاب ها را طور مضمون ويژه در نصاب تعلیمی بگنجاند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement