خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

آرای دو نامزد حوزه انتخابات کوچی ها در کابل باطل اعلام شد

آرای دو نامزد حوزه انتخابات کوچی ها در کابل باطل اعلام شد

Nov 25, 2018 - 16:27

کابل (پژواک، ۴ قوس ۹۷): دفتر ساحوی کمیسیون شکایات انتخاباتی در کابل، آرای ۱۴ مرکز رای دهی حوزۀ کوچی ها را باطل اعلام و در پیوند به آن، ملا تره خیل محمدی و شاه وزیر تره خیل را به نهادهای عدلی معرفی کرده است.

شاه وزیر تره خیل نامزد انتخابات ولسی جرگه از حوزه کوچی ها و ملا تره خیل محمدی عضو ولسی جرگه و از اقارب شاه وزیر، گفته شده است.

همچنان این دفتر، آرای رسول خان کوچی نامزد انتخابات ولسی جرگه از حوزه کوچی ها را باطل و وى را جریمه نقدی نموده است.

دفتر ساحوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، این تصمیم را روز گذشته پس از آن اتخاذ کرد که شکایت هایی از تقلب گسترده در حوزه انتخاباتی کوچی ها به ثبت رسیده بود.

بر پایه معلومات دفتر ساحوی این کمیسیون، آرای ۳۴ محل در ۱۴ مرکز رای دهی حوزه کوچی را باطل اعلام کرده است.

 در اسنادی که در اختیار آژانس خبری پژواک قرار گرفته و فیصله دفتر ساحوی کمیسیون شکایات انتخاباتی کابل می باشد، تصریح شده است: «الحاج شاه وزیر تره خیل نامزد ولسی جرگه حوزه انتخابی کوچیان و ملا تره خیل محمدی از جمله اقارب او، به دلیل استفاده از افراد مسلح، تخلفات انتخاباتی، ممانعت ناظرین، عدم جلوگیری از رای دهی افراد زیر سن، تهدید و کمپاین در روز رای دهی؛ به خاطر تعقیب عدلی به نهادهای عدلی معرفی گردیدند.»

در این اسناد آمده است که به اساس قانون انتخابات، علاوه بر ابطال آرای شاه وزیر تره خیل در ۱۱ مرکز رای دهی که ۲۸ محل می شود،  وى مکلف به پرداخت ۸۰ هزار افغانی جریمه نقدی می باشد.

همچنان یک سند دیگر مربوط به فیصله دفتر ساحوی کمیسیون در مورد رسول خان کوچی که به دسترس پژواک قرار گرفته، نشان می دهد که به دلیل تخلفات انتخاباتی، ممانعت ناظرین، تهدید، لت و کوب ناظرین، رای دهی افراد زیر سن و جعل تذکره، علاوه بر ابطال آرای شش محل در سه مرکز رای دهی؛ رسول خان کوچی، مکلف به پرداخت ۴۰ هزار افغانی نقداً جریمه می باشد.

بر اساس فیصله مورخ ۳ قوس ۱۳۹۷دفتر ساحوی کمیسیون ولایتی شکایات انتخاباتی کابل، آرای رسول خان کوچی در سه مرکز، بر حسب جزء سوم فقره دوم ماده «۹۸» قانون انتخابات باطل است. هرگاه در نتیجه تفتیش و بازشماری آراء ، تخلفات جدیدی علیه وی آشکار شد، مطابق حکم قانون در مورد آن تصمیم اتخاذ خواهد گردید.

علیرضا روحانی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، با اشاره به اینکه دفاتر ساحوی کمیسیون های ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی، قانونی و از نظر تصمیم گیری مستقل اند، گفت: «تصامیم شان قانونی، قابل انفاذ و واجب التعمیل است؛ مگر اینکه در آن تصامیم، به صورت قانونی اعتراض صورت بگیرد و استیناف خواه شود که در آن صورت کمیسیون مرکزی شکایات انتخاباتى،  موضوع را بررسی و رسیدگی می کند و نهایی می شود.»

وی، تاکيد کرد آنچه که تصمیم گرفته شده است، از صلاحیت های قانونی کمیسیون های ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی می باشد و قابل انفاذ است.

در همین حال رسول خان کوچى، به آژانس خبری پژواک گفت: «بالاى من ظلم شده، کميسيون برخورد غلط ويک جانبه با ما کرده است.»

وى با بيان اينکه تمام آراى او بايومتريک شده و پاک است، افزود که از يک – يک راى خود دفاع مي کند.

کوچى هشدار داد، اگر کميسيون در تصميم خود تغيير نياورد، ناگزيز خواهد شد که به همکارى مردم به حرکت هاى مدنى دست بزند و آن وقت هرگونه مسئوليت به دوش کميسيون شکايات انتخاباتى مى باشد.

آژانس خبری پژواک، با تلاش های مکرر نتوانست دیدگاه ملاتره خیل محمدی و شاه وزیر تره خیل را به دست آورد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement