خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از آغاز سال روان تا کنون، ٦٤٠ مورد خشونت در هرات به ثبت رسیده است

از آغاز سال روان تا کنون، ٦٤٠ مورد خشونت در هرات به ثبت رسیده است

Nov 25, 2018 - 18:23

هرات (پژواک، ٤ قوس ٩٧): مسئولين هرات مى گويند که از آغاز سال روان تا کنون، ٦٤٠ مورد خشونت در ریاست امور زنان اين ولایت به ثبت رسیده است.

کبرا آریا، سرپرست اداره امور زنان ولایت هرات، امروز در مراسم روز جهانی محو خشونت علیه زنان گفت که سال پار ٦٤٦ مورد خشونت در برابر زنان در ریاست امور زنان به ثبت رسیده که این رقم در سال روان به ٦٤٠ قضیه رسیده است.

وی افزود که از این جمله موارد خشونت، ٣٩ قضیه مجبور نمودن به خودکشی، ٣٠٥ مورد لت وکوب و بقیه موارد شامل ازدواج های اجباری، خودسوزی، خودکشی، فرار از منزل، ازدواج های زیر سن و ندادن نفقه می باشد.

موصوف اظهار داشت که برنامه های زیادی برای محو خشونت روی دست دارند که در آینده نزدیک عملی خواهد شد.

در همین حال، محمد الف عرفانی رییس څارنوالی هرات گفت که از آغاز سال تا کنون به بیش از ١٤٧ قضیه خشونت علیه زنان رسیده گی شده است.

وی  افزود: "از اول سال ١٤٧ قضیه خشونت رسیدگی شده که شامل حق کار، خودسوزی، ممانعت از کار، حق تعلیم، لت و کوب است که به همه موارد رسیدگی صورت گرفته است."

او دلیل افزایش خشونت در برابر زنان را آگاهی بانوان از حقوق شان میداند.

به باور مسئولان کمیسیون حقوق بشر، بهبود وضعیت زنده گی زنان در کشور و رسیده گی به موارد خشونت علیه زنان، نیازمند پیگیری قانون مندانه می باشد.

عطیه الهی مسئول حمایت از حقوق زنان کمیسیون حقوق بشر هرات گفت که با تعدد قضیه های خشونت علیه زنان، آمار رسیده گی به این موارد اندک است.

او افزود: "ما قانون داریم، متاسفانه از آن استفاده نمیشود، در بعضی موارد خشونت علیه زنان صورت می گیرد؛ اما پیگیری نمی گردد و قانون گریزی هم زیاد شده است."

برخی از فعالان حقوق زن که در این مراسم اشتراک نمودند، نقش آفرینی زنان را در مذاکرات حقوقی زنان و جلسات منع خشونت علیه زنان را مؤثر دانسته  و از حکومت و نهادهای حامی زنان می‌خواهند تا در راستای کاهش خشونت ها در برابر زنان، تلاش بیشتر صورت گیرد.

شکریه قاضی زاده فعال حقوق زن در هرات گفت: "کاهش خشونت علیه زنان، به یک مذاکره خیلی قوی نیاز دارد تا بتوانیم سطح خشونت ها را کاهش دهیم."

با آنکه در این اواخر حضور زنان در بخش های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در جامعه توانسته بر کاهش آمار خشونت علیه زنان مؤثر تمام شود؛ اما با آنهم این بانوان خواهان حمایت های بیشتر از سوی نهادهای حامی زنان اند.

قابل ذکر است که ٢٥ نوامبر روز جهانی منع خشونت علیه زنان در هرات، با شعار "صدای من را بشنوید، خشونت علیه زنان را بس کنید" در هرات تجلیل شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement