خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در نزاع ميان محصلین لیليۀ پوهنتون کابل برخى اعضاى شوراى ملى دست دارند"

"در نزاع ميان محصلین لیليۀ پوهنتون کابل برخى اعضاى شوراى ملى دست دارند"

Nov 25, 2018 - 15:01

کابل (پژواک،۴قوس ۹۷): وزیر تحصیلات عالی می گوید که در نزاع ميان محصلین لیليۀ پوهنتون کابل که اختلاف روى چگونگى اذان دادن منشا‌ء آن بوده، برخى اعضاى شوراى ملى دست دارند و اين موضوع تحت بررسى مى باشد.   

به اساس گزارش پژواک، در ۲۷عقرب سال روان در پی مشاجره لفظی میان دو محصل در طعام خانه لیلیه پوهنتون کابل، نزاع ميان محصلين به وقوع پيوست که در نتیجه یک محصل کشته و دو تن دیگر زخمى شدند.

برخى محصلين گفته اند که اين نزاع، بر سر اختلاف ديدگاه ها در مورد جنگ در ولسوالى هاى مالستان و جاغورى ولايت غزنى رخ داده است.

پولیس کابل، از بازداشت ۳۵ محصل در پيوند به اين رويداد خبر داده و گفته اند که تحقیقات در اين مورد ادامه دارد.

نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی که امروز به منظور ارایه معلومات در خصوص درگیری محصلین لیليه پوهنتون کابل به نشست عمومی مشرانوجرگه فراخوانده شده بود، گفت که کسی که شهید شده، محصل نه بل یک متعلم لیسه خوشحال خان بوده است.

وی افزود: «معلوماتی که تا کنون به رسانه ها داده شده، کاملا کاذب و دور از حقیقت بوده است؛ در اصل اختلافات ۲۰ روز قبل از رویداد، بر سر اذان دادن محصلین لیليه در مسجد لیليه آغاز شده بود که بعد از مشاجره، از هر دو طرف تعهدات کتبی نیز گرفته شده است.»

او گفت که یک محصل اهل تشیع، می خواست اذان بدهد؛ اما از سوی محصلین اهل تسنن ممانعت شده بود.

به گفته او با آن که وزارت، سالون جداگانه براى اداى نماز محصلين اهل تشيع مشخص کرد و کسانى را که نزاع مى کردند، سرزنش نمود؛ اما هر دو طرف در داخل و بيرون ليليه نشست هايى را تدوير مى کردند، که سرانجام به نزاع روز پنجشنبه (٢٧ عقرب) منجر شد.  

خواجه عمری گفت: «از بیرون، افرادى به شمول شماری از وکلا مداخله می کنند و به تاریخ ۲۷ عقرب دو محصل در طعام خانه با هم درگیر می شوند، که آن هم بهانه گیری بوده؛ هر دو جناح خواستار کمک از بیرون می شوند و شماری از دشت برچی و قلعه شاده به حمایت محصلین اهل تشیع و شماری از لیسه خوشحال خان و رحمن بابا و منطقه هودخیل، به حمایت محصلین اهل تسنن می پردازند.»

او افزود کسانی که به حمایت دو طرف خواسته می شوند، در چوک دهبوری با پولیس درگیر شده بودند که در نتیجه فیرهای هوایی، یک متعلم به نام صدیق الله کشته و ۱۱تن که هشت تن آنها متعلمین اند زخمی شده اند.

به گفته او در پيوند به اين رويداد، ۳۳ تن که چهار تن شان محصلین و متباقی متعلمین و افراد ملکی اند بازداشت شده اند.

وی افزود: «افرادی که آشوب برپا کرده اند، باید مجازات شوند و کسانی که بی گناه اند، حتما از سوی ارگانهای امنیتی، بعد از تحقیق رها خواهند شد.»

وی در خصوص ادعايش در مورد دست داشتن اعضاى شوراى ملى در اختلاف هاى يادشده، ميان محصلين گفت: «نام شان با تمام جزئیات با ارگانهای امنیتی شریک ساخته شده و تحقیقات در مورد ادامه دارد.»

موصوف افزود که ليست ١٣ تن از محرکین اصلی نزاع در ليليه پوهنتون کابل نیز با امنیت ملی شریک شده است.

وزیر تحصیلات عالی گفت به دلیل اینکه جلو گسترش اختلافات میان محصلین گرفته شود، رهبری وزارت لیليه را مسدود کرد و تصمیم گرفت تا لیليه های دولتی، به سکتور خصوصی واگذار شود.

به گفته موصوف، در سطح کشور از میان ۶۰ هزار محصل که نیاز به لیليه دارند، حدود ۱۸ هزار تن آن ها در لیليه های دولتی زندگى  می کنند و برای متباقی محصلین بدل اعاشه داده می شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement