خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صافی: برای کاهش خشونت علیه زنان به مبارزۀ مشترک نیاز دارد

صافی: برای کاهش خشونت علیه زنان به مبارزۀ مشترک نیاز دارد

Nov 25, 2018 - 16:30

کابل (پژواک، ۴ قوس ۹۷): وزارت اطلاعات و فرهنگ، دفاع از حقوق زنان را مختص به وزارت امور زنان ندانسته، از سایر وزارت ها و نهادها خواست که برای کاهش و مبارزه با این پدیده، مشترکاً باهم کار کنند.

حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، امروز در مراسم گرامی داشت از «۲۵ نوامبر روز جهانی محو خشونت علیه زنان» و آغاز کمپاین ۱۶روزه که زیر نام «صدای مرا هم بشنوید» در کابل گفت که این برنامه، به خاطر آگاهی دهی شهروندان از حقوق زنان و کاهش خشونت علیه این قشر روی دست گرفته شده است.

از سال ۱۹۸۱ به این سو، ۲۵نوامبر به‌ عنوان روز جهانی رفع خشونت علیه زنان انتخاب شد و ۱۸سال بعد؛ در ۱۷ اکتوبر ۱۹۹۹ این روز رسماً در مجمع عمومی سازمان ملل به‌ عنوان «روز بین‌المللی محو خشونت علیه زنان» نامگذاری و تصویب شد.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در ادامه افزود که نمایش فلم، برگزاری نمایشگاه آثار نقاشی و صنایع دستی، نمایشگاه کتاب در کتابخانه ها، محافل مشاعره و نشر مطالب متعدد، بخشی از این کمپاین ١٦ روزه را تشکیل می دهد.

وی علاوه کرد: «خشونت علیه زنان تنها در افغانستان نیست؛ این خشونت ها در تمام جهان وجود دارد.»

صافی خاطر نشان کرد که در راستای کاهش خشونت علیه زنان، از رسانه های کشور نیز خواسته شده تا در این مدت برنامه هايی برای آگاهی دهی به شهروندان روی دست گیرند.

او دفاع ازحقوق زنان را مختص به یک وزارت ندانسته، از سایر وزارت ها و نهادها خواست که برای کاهش این پدیده باهم مشترکاً کار کنند.

موصوف، از تمامی وزارت ها و ارگان های حکومتی و غیرحکومتی خواست تا برای کاهش خشونت علیه زنان، کمیته های جنسیت (جندر) را ایجاد کنند.

فریده نیکزاد رییس مرکزحمایت از خبرنگاران زن گفت که پیروی از سنت حاکم در جامعه، سبب شده تا زنان نتوانند از حقوق خود دفاع کنند و مورد خشونت قرار گیرند.

موصوف افزود: «آماری را که ما داریم، نشان می دهد که بیشتر زنان در دفاتر کاری با خشونت های اجتماعی دست و گریبان اند.»

نجلا راحل عضو شبکه زنان افغان در حالیکه خشونت را یک پدیده زشت می خواند، گفت که خشونت علیه زنان در افغانستان، روز تا روز در حال افرایش است.

وی افزود: «جنایات بی‌شماری علیه زنان افغان روا داشته شده ‌است، زندانی و شکنجه شدند، سنگسار و تیرباران شدند، مورد تجاوز جنسی و روحی قرار گرفته‌ اند، به جبر به فحشا کشانیده شده ‌اند، گوش و بینی و سینه شان بریده شده و صدها جنایت و خیانت دیگر علیه شان روا داشته شده‌ است.»

موصوف، از ارگان های مربوطه خواست تا در تعدیل قوانین سابقه و تطبیق قوانینی که در مورد محو خشونت علیه زنان آماده شده، کوشش نمایند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement