خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانوجرگه ٣٩٩ ميليارد افغانى بودجه سال ۱۳۹۸ را تایید کرد

مشرانوجرگه ٣٩٩ ميليارد افغانى بودجه سال ۱۳۹۸ را تایید کرد

Nov 25, 2018 - 14:46

کابل (پژواک،۴قوس ۹۷): مشرانوجرگه طرح بودجه ملی سال ۱۳۹۸ را با ارایه برخی پيشنهادات تایید کرد و قرار است از سوی وزارت مالیه به ولسی جرگه ارایه شود.

سال مالى افغانستان، در اول جدى آغاز مى شود.

طرح بودجه سال آينده مالى که شامل ۳۹۹ میلیارد افغانی بودجه عادی و انکشافی است و نسبت به بودجه سال روان مالی، ۱۲ فیصد افزایش دارد، در ۲۰عقرب به مشرانوجرگه ارایه شده بود.

بودجه سال مالی ۱۳۹۷ شامل ۲۶۷ میلیارد افغانى بودجه عادی و بیش از ۹۰ میلیارد افغانى بودجه انکشافی بود.

محمد عظیم قویاش رییس کمیسیون اقتصاد و بودجه مشرانوجرگه که در مورد طرح بودجه به اعضای جرگه معلومات ارایه می کرد، گفت که بودجه سال ۱۳۹۸ به اساس امکانات دولت و توانمندی ادارات تهیه شده است.

او افزود در میان پروژه هايى که شامل سند بودجه شده ۵۸۱ پروژه، انتقالی و ۳۳ پروژه جدید می باشد.

 وى گفت که ١٨٨ ميليارد افغانى اين بودجه سال ۱۳۹۸، از عوايد داخلى و متباقى از کمک هاى خارجى تمويل مى شود.

موصوف افزود که از مجموع ۱۲۴ میلیارد افغانی بودجه انکشافی، ۶۱ میلیارد آن بودجه اختیاری و ۶۳ میلیارد دیگر آن، بودجه غیراختیاری است که از سوی کشورها و نهادهای کمک کننده جهانی مصرف خواهد شد.

به گفته او بیشترین بودجه به سکتورهای امنیت، زیربنا، صحت و معارف اختصاص داده شده است.

قویاش گفت که پیشنهادات کمیسیون هاى اين جرگه، به کمیسیون اقتصاد مواصلت کرده و کتباً به وزارت مالیه ارایه خواهد شد تا شامل مسوده بودجه شود.

وی در موردپیشنهادات اعضای جرگه معلومات ارایه نکرد؛ اما گفت که این پیشنهادات در ۵۵ مورد تهیه شده و با مسوده بودجه به جانب وزارت مالیه ارسال می شود؛ تا وزارت مالیه آنرا در مسوده بودجه به ولسی جرگه ارایه نماید.

سرانجام طرح بودجه که شامل ۲۷۵ میلیارد افغانی بودجه عادی و ۱۲۴ میلیارد افغانی بودجه انکشافی است، با پیشنهادات اعضای جرگه به رای گذاشته شد و با اکثریت آرا مورد تایید قرار گرفت.

به اساس ماده ۹۸ قانون اساسی، بودجه دولت و پروگرام های انکشافی، به مشرانوجرگه و پس از نظر و مشورۀ آن جرگه، به ولسی جرگه ارايه می شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement