خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخى وکلا على پور را سرگروه افراد مسلح غيرمسئول و برخى هم حامى مردم خواندند

برخى وکلا على پور را سرگروه افراد مسلح غيرمسئول و برخى هم حامى مردم خواندند

Nov 26, 2018 - 15:52

کابل (پژواک، ٥ قوس ٩٧): برخى اعضاى ولسى جرگه و رياست امنيت ملى، «على پور» را سرگروه افراد مسلح غيرمسئول و مرتکب جرايم گوناگون می دانند؛ اما شمارى از اعضاى اين جرگه، او را قهرمان و حامى مردم مى خوانند.

به اساس گزارش، نیروهای پوليس و امنيت ملى، على پور را قبل از ظهر ديروز(٤ قوس) در شهر کابل بازداشت کرد و به دنبال آن شمارى از مردم در غرب کابل در اعتراض به اين اقدام حکومت، دست به تظاهرات خشونت آمیز زدند که در آن ٢٢ پوليس زخمى شدند.

رياست امنيت ملى، امروز با نشر اعلاميه اى گفته است که عبدالغنی علی پور در اوایل سال ١٣٩٥ گروه مسلح غیرمسوول ١٥٠ نفرى را تشکيل داد که با سلاح های سبک و سنگین مجهز بود.

منبع نوشته است که اين گروه به فعالیت های غیرقانونی مانند باجگیری از زمینداران، تجار و شرکت های خصوصی؛ اخاذی های غیرقانونی از اهالی بهسود به بهانه های مختلف؛ مسلح سازی و حمایت افراد و گروه های جرمی برای انجام فعالیت های غیرقانونی آزار و اذیت مردم به طور متداوم مشغول بود.

منبع درادامه نوشته است: «چندی قبل زمانی که نیروهای امنیتی مستقر در حصه اول ولسوالی بهسود، مانع کارهای غیرقانونی وی گردیدند، بالای پرسونل آنها حمله مسلحانه نموده و ٥ تن از پرسونل پولیس ملی را با تجهیزات و واسطه نقلیه شان به اسارت گرفت.»

در خبرنامه تذکر رفته است که نیروهای امنیتی کشور، در لیل ١٣ بر ١٤ میزان سال روان، على پور و افرادش را در قریه اسدآباد ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور محاصره نمودند؛ اما از این که نيروهاى امنيتى نخواستند مردم بيگناه کشته و زخمى شوند، محاصره شکست و على پور فرار کرد.

رياست امنيت ملى به گونه مشخص، از تظاهرات و اظهارات برخى ها به حمايت از على پور چيزى نگفته؛ اما نوشته است: «مسئولیت و عدم مسئولیت جرمی مظنونین، توسط محاکم با صلاحیت و نهادهای مسئول دولت افغانستان تثبیت می گردد، نه اقارب، دوستان، افراد عادی و یا گروه های غیر رسمی.»

در خبرنامه اين نهاد آمده است که مسئوليت نهادهای امنیتی، تحکیم قانون است و هر فرد یا گروهى که مانع تحقق حاکمیت قانون گردد، متخلف شمرده می شود و با او برخورد جدی قانونی صورت می گیرد.

گرفتارى على پور و تظاهرات به حمايت او، بحث هاى جنجال برانگيز را ميان نماينده گان مردم در نشست امروز ولسى جرگه در پى داشت. 

آرین یون نمایده مردم ننگرهار در اين جرگه گفت: «هر کسی که وفادار به افغانستان نباشد که به هر قوم ربط داشته باشد، وظیفه حکومت است تا آنرا بازداشت نماید، دیروز مظاهره نبود، وحشت بود.»

به گفته او نیروهای امنیتی که همواره به خاطر تامین امنیت مردم سينه هاى شان را سپرقرار داده اند، از سوی مظاهره کننده گان زخمى شده اند.

وی خواستار شناسایی آن عده از افرادی شد که در جریان تظاهرات دست به خشونت زده، نيروهاى امنيتى را زخمى و پوسته های پولیس و يک موتر رينجر آنها را به آتش کشيده اند.

یون گفت که در مورد شخصیت علی پور نمی خواهد صحبت کند؛ زیرا برای همه معلوم است که او چه کرده است و کدام جنایتی نبوده که در حق مردم انجام نداده است.

حیدرجان نعیم زوی نماینده کوچی ها در این جرگه گفت: «حکومت ملامت است که رهبری  یک تعداد مناطق را به قوم خاص سپرده و همواره به خواست های نامشروع آنها جواب مثبت داده است، علی پور قاتل مردم افغانستان  است و هیچ کس حق ندارد از او دفاع کند، اگر حکومت به خواست های آنها جواب به اساس قانون میداد، حالا این مشکل ایجاد نمی شد، تمام مقام های هزاره به خود شان خدمت می کنند.»

انجنیر صاحب خان نماینده مردم لوگر در این جرگه گفت: «مظاهره حق قانونی هر شهروند است؛ اما دیروز مظاهره نبود، لندغران بر آمدن و وحشت آفریدند، باید حکومت به آنها حد و حدود شان را مشخص کند و از حدود شان نگذرند؛ درغیر آن به گذشته برخواهیم گشت.»

غلام فاروق مجروح نماینده مردم هرات در این جرگه گفت: «مظاهره حق مردم است؛ اما آتش زدن و خشونت حق آنها نیست، اگر علی پور مجرم باشد محاکمه خواهد شد؛ اما اگر بی گناه باشد رها می شود، ما نباید به دشمن فرصت بدهیم تا از این وضعیت سوء استفاده نماید.»

اما برخى اعضاى جرگه، از على پور حمايت مى کردند.

محمدعارف رحمانی نماینده مردم غزنی دراین جرگه گفت: «علی پور به علت ناچاری مسلح شد و به مبارزه علیه تروریزم پرداخت، او از مردمش دفاع کرده و به قهرمان مردم مبدل شده است، اقدام امنیت ملی حمایت از تروریستان در دره میدان است.»

او  پذیرفت که تظاهرات به خشونت کشیده شد اما افزود: «درست است که آتش زدن پوسته و موتر پولیس حق آنها نیست؛ اما فیر کردن بر مظاهره کننده گان حق پولیس هم نیست.»

وی بدون اینکه از کدام عضو این جرگه نام ببرد گفت: «کوشش کنید که زبان داعش و استخبارات پاکستان نشوید و مردم را تحریک نکنید.»

محمد اکبری نماینده مردم بامیان دراین جرگه، از حکومت خواست تا به تقاضای اعتراض کننده گان جواب مثبت بدهد و على پور را هر چه زودتر رها کند.

شماری ازاعضای دیگر این جرگه نیز خواستار رهایی هر چه عاجل علی پور شدند و گفتند که علی پور به «جرم مبارزه علیه گروه طالبان و دهشت افگنان» بازداشت شده است.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه، از اعضای جرگه خواست تا اینکه معلومات شان در مورد جرایمى که علی پور مرتکب شده اند، تکمیل نشود، از اظهار نظرهایی که سبب ایجاد اختلافات میان اقوام در کشور می شود خود داری کنند.

او گفت که اختلافات اعضای جرگه در این راستا، به خیر ملت نیست و نباید اعضای جرگه منحیث نماینده گان مردم، بدون آگاهی صحبت کنند.

ابراهیمی همچنان به کمیسیون امنیت داخلی و امور دفاعی این جرگه وظیفه سپرد تا موضوع بازداشت علی پور را مورد بررسی قرار دهد و گزارش آن را با جرگه شریک کند.

وی از امنیت ملی خواست تا دلایل بازداشت علی پور را مشخص کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement