خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کار ساخت يک پل در غور که ٨ سال قبل آغاز شده تاکنون تکميل نگرديده است

بازسازى

آرشيف

کار ساخت يک پل در غور که ٨ سال قبل آغاز شده تاکنون تکميل نگرديده است

Nov 27, 2018 - 11:52

 فيروزکوه (پژواک، ٦قوس ٩٧): منابع محلى در غور مى گويند کار ساخت يک پل که از هشت سال به اینسو  در ولسوالی لعل سرجنگل اين ولايت آغاز شده، به دليل کم توجهى مسئولان دولتى اين ولايت، تاکنون تکمیل نشده است.

این پل، در منطقه دهن قولانی در چهار کیلومتری غرب مرکز ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور موقعیت دارد و هشت سال پیش، کار آن از سوی حکومت بالای رودخانه‌ی هریرود در مسیر شاهراه غور- کابل آغاز گردید.

باشنده گان آن ولسوالی میگویند که در فصل بارندگی و بهار و بالا آمدن آب دریا، مسافرین شاهراه غور- هرات و غور- کابل با مشکلات زیادی روبه رو می‌شوند.

آنان از این پل، به عنوان  یکی از مهمترین نقطه  اتصال بین مرکز غور و کابل یاد میکنند و می افزایند که بارها مشکلات زیادی را برای عابرین به بار آورده است و در قسمت تکمیلی ساخت آن، باید توجه صورت گیرد.

عزیزالله مهدی از باشنده گان ولسوالی لعل سرجنگل، در صحبت به آژانس خبری پژواک گفت که در فصل بهار، زمانیکه سطح آب دريا بلند میرود، برای مسافرین و باشنده گان مناطق ولسوالی لعل، مشکلات زیادی را به وجود می آورد.

مهدی، عدم تکميل کارساخت این پل را به بی‌کفایتی نمایندگان مردم در ولسی جرگه وشورای ولایتی نسبت داده گفت که آنان با جنجال‌ها و رقابت‌های خود در برخی موارد مانع تطبیق پروژه‌های عام المنفعه در این ولسوالی می‌شوند.

 حیدر خیرخواه مسئول يک نهاد جامعه مدنی در ولسوالی لعل سرجنگل غور نیز با ابراز نا امیدی از حکومت به پژواک گفت که همواره حکومت پروژه های بزرگ وسرنوشت ساز را در این ولایت نیمه کاره میماند.

وی، با انتقاد شدید از حکومت گفت کار این پل که پروژه عام المنفعه و شاهراه اقتصادی مردم غور میباشد، باید هرچه زودتر به پايه اکمال برسد.

وى افزوده است:» همین دولت مرکزی و محلی همیشه کارهای بنیادی و اساسی را در غور نیمه کاره میماند و در ساخت آن توجه نمی کند؛ به این حکومت شرم است که کار یک پل را هشت سال شده تا حال تکمیل نتوانسته است، با ساخت اين پل  دروازه اقتصادی غور باز شده و مشکل تاجران رفع میشود. «

عبدالخالق راننده موتر فلاينکوچ که از ٥ سال به اینسو درمسیر شاهراه غور – کابل مصروف رانندگی میباشد گفت که موتر داران و دریوران این مسیر، همواره در فصل بهار زمانیکه سطح آب بلند میرود به مشکل از دریاي هریرود میگذرند.

وى افزود:»پنج سال میشه دریور همین راه هستم، آب که خیلی میشه، حتا موتر را به غرق شدن مواجه میکند. «

در سال گذشته نیز شماری از فعالین مدنی ولسوالی لعل سرجنگل غور، طی یک  نشست اعتراضى در پیوند به نیمه کار ماندن این پل، یک نوار سیاه را به رسم اعتراض قطع کردندو دوباره آن را افتتاح کردند.

با این حال فرید افغانیار ولسوال لعل سرجنگل غور نیز باتائید صحبت های مردم به آژانس خبرى پژواک گفت که آنان، بارها این مشکل را با مسئولین محلی در جریان گذاشته اند؛ اما توجه صورت نگرفته است

با این همه ذکریا سیرت سخنگوى ریاست انکشاف دهات غور، دلیل نیمه کار ماندن این کار را  فرار مسئولین شرکت قرارداد کننده عنوان کرده به پژواک گفت که هشت سال پیش، ریاست فواید عامه در یک سروی خویش، این پل را سروی نموده و بعد از طرح برنامه ریاست انکشاف دهات، کار را در آن محل آغاز نمود؛ اما به دلیل عدم نبود وسایل کاری، شرکت قرارداد کننده از ساحه فرار نموده است.

اما وی افزود که این مشکل را با وزارت احیا وانکشاف دهات شریک ساخته اند و در تلاش حل این مشکل هستند.

به گفته منبع، این بار نخست نیست که از نیمه‌کاره بودن پروژه‌های انکشافی و همچنان انکشاف نامتوازن در غور انتقاد صورت می‌گیرد؛ بلکه در چند ماه پیش نیز صدها تن از باشندگان این ولایت، با راه‌اندازی یک حرکت اعتراضی زیر نام "راه و روشنی" ، خواهان راه اندازی مجدد کار نیمه کاره بند برق پوزلیچ که کار آن ٥ سال پیش آغازگردیده و قرار بود درمدت يکسال به پايه اکمال برسد، شده بودند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement