خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کاهش سى درصدى قيمت تيل در بازارهاى جهانى اثرى بر قيمت آن در کابل نداشته است

کاهش سى درصدى قيمت تيل در بازارهاى جهانى اثرى بر قيمت آن در کابل نداشته است

Nov 27, 2018 - 15:56

کابل (پژواک، ٦ قوس ٩٧): قیمت تیل در بيش از يک و نيم ماه اخير در بازارهاى جهانى، حدود ٣٠ درصد کاهش داشته؛ اما در کابل به پول افغانى در حالى تغييرى نکرده است که ارزش پول افغانى در برابر دالر نيز تغيير چندانى نداشته است.

اين درحالى است که اتاق­هاى تجارت و صنايع افغانستان، بلند رفتن ارزش دالر در برابر افغانى، افزايش تقاضا با سرد شدن هوا به مواد سوخت و وضع شدن تعزيرات بالاى ايران که کاهش واردات مواد نفتى از آن کشور به افغانستان در پى داشته، از عواملى مى داند که مانع کاهش قيمت تيل در کابل شده است.

به اساس معلومات صفحۀ انترنتى «DALY FX» قیمت یک بيرل تيم خام از اوايل ماه اکتوبر امسال تا امروز (٢٧ نوامبر) به گونۀ ميانگين در بازارهاى تيل در امريکا و بريتانيا با کاهش حدود سى درصدى از ٧٩ عشاريه دو دالر، به ٥٥ عشاريه ٧٥ دالر کاهش يافته است.

اما گزارش هاى هفته وار آژانس خبرى پژواک نشان مى دهد که در اين مدت قيمت تيل در کابل تغيير چندانى نداشته است.

شفيق الله عطايى معاون پاليسى و پلان اتاق­هاى تجارت و صنايع افغانستان، به آژانس خبرى پژواک گفت که افزايش تقاضا با سرد شدن هوا و بلندرفتن ارزش دالر در برابر افغانى و وضع شدن تعزيرات بالاى ايران، از عواملى است که قيمت تيل با کاهش آن در بازارهاى جهانى، در کابل پايين نيامده است.

او بدون ارايه آمار افزود: «قبل از تعزيرات بالاى ايران، از اين کشور از طريق بندر اسلام قلعه به پيمانۀ وسيع مواد نفتى وارد کشور مى شد؛ اما با وضع شدن تعزيرات واردات از اين کشور کمتر شده است.»

اما موصوف افزود که اتاق­هاى تجارت و صنايع تلاش دارد با تجار وارد کننده مواد نفتى و اتحاديۀ وارد کنندگان مواد نفتى، نشستى داشته باشد تا بتوانند از راه هاى مناسب واردات را بيشتر کنند.

انجنير جاهد جوهرى معاون اداره تنظيم و کنترول مواد نفتى افغانستان، گفت که پايين آمدن ارزش افغانى در برابر دالر، از عمده ترين عامل عدم کاهش قيمت تيل در کشور شده است.

اين در حالى است که در بيش از يک و نيم ماه اخير که قيمت تيل در بازارهاى جهانى، حدود سى درصد کاهش يافته است، ارزش افغانى در برابر دالر تغيير چندانى نداشته است.

به اساس گزارش هاى اقتصادى هفته وار آژانس خبرى پژواک، ارزش يک دالر امريکايى امسال در ماه حمل حدود ٦٩ افغانى، در ماه ثور حدود٧٠ افغانى، در ماه جوزا حدود ٧١ افغانى، در ماه سرطان و اوايل اسد حدود ٧٢.٥ افغانى بود و در اواخر ماه اسد به ٧٥ افغانى رسيد؛ اما از آن به بعد تغيير چندانى نداشته و امروز به ٧٥عشاريه ٩٢ افغانى تبادله مى شود.

سيداحمد باشنده ميرويس ميدان شهر کابل نيز گفت: «همیشه که قیمت مواد در بازارهاى جهانى بلند برود، عاجل قيمت آن در بازارهاى افغانستان هم بالا مى رود؛ اما زمانى که قيمت ها در بازار جهانى کاهش پيدا کند، باز تجار ما هزار قسم بهانه مى گيرند و قيمت ها را پايين نمى آورند.»

به گفتۀ او اين چنين مشکلات ناشى از عدم کنترول حکومت از بازار است؛ در حاليکه حکومت بايد نگذارد که تجار بالاى مردم ظلم کنند و به هر قيمتى که خواسته باشند، جنس شان را بفروشند.  

معاون ادارۀ تنظيم و کنترول مواد نفتى افغانستان نيز گفت که اين اداره در نظر دارد هفته آينده، نشستى با تجار وارد کنندۀ مواد نفتى و اتاق تجارت و صنايع داشته باشد؛ تا براى کاهش قيمت تيل در کشور راه هاى حل جستجو شود.

به اساس معلومات او، افغانستان سالانه بيش از ٤،٥ ميليون تن مواد نفتى شامل ديزل، پترول و گاز مايع مصرف دارد، که از کشور­هاى آسيايى وارد مى کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan