خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رهايى «على پور» خشم برخى اعضاى ولسى جرگه را برانگيخته است

رهايى «على پور» خشم برخى اعضاى ولسى جرگه را برانگيخته است

Nov 28, 2018 - 14:25

کابل (پژواک، ٧ قوس ٩٧): برخى اعضاى ولسى جرگه، از رهايى «على پور» استقبال مى کنند؛ اما شماری با تاکيد به تطبيق يک سان قانون، مى گويند در صورت زندانى نشدن على پور، افراد ديگر متهم به جرايم مشابه نيز بايد رها شوند.

این درحالی است که دیروز مشرانوجرگه نيز بر توقيف دوبارۀ «على پور» تاکيد کرد و محمدمعصوم ستانکزى رييس عمومى امنيت ملى، بعد از رهايى على پور ديروز در نشست اين جرگه گفت: «اگر قانون تطبیق نشود، انجام وظیفه در بی قانونی را برای خود بی عزتی می دانم.»

عبدالغنى على پور که به داشتن افراد مسلح غيرمسئول، اخاذى ها در جاده ها و اذيت مردم  متهم است، روز يکشنبه هفتۀ جارى(چهارم قوس) از سوى نيروهاى امنيتى در کابل بازداشت شد و سپس دو روز پى هم برخى ها به حمايت او دست به تظاهرات خشنوت آميز زدند، که به اساس معلومات وزارت امور داخله، طى آن در شهر کابل ۴۸ پولیس زخمی شد و ۹ پوسته امنیتی پولیس با سه مرکز جلب و جذب اردوی ملی تخريب و حريق گرديد.

اما سرانجام على پور، روز دوشنبه (٥ قوس) به ضمانت رها گرديد و تعهد سپرد که سلاح هاى شان را ثبت و يا به دولت تسليم مى کند، در صورت نياز در چوکات حکومت کار مى کند و هر زمانى که ارگان هاى امنيتى بخواهد براى پاسخگويى حاضر مى شود.

رهايى على پور واکنش هاى تند برخى نماينده گان مردم در نشست امروز ولسى جرگه را در پى داشت؛ اما برخى آنان رهايى او را اقدام به جا مى دانستند.

محمد یوسف صابر نماینده کوچی ها در این جرگه، رهایی علی پور را خلاف قانون خوانده گفت در صورتى که علی پور به ضمانت رها می شود، باید ساير کسانى که به اتهام زورگویی و اذیت و آزار مردم بازداشت شده اند نيز از زندان رها شوند.

آرین یون نماینده مردم ننگرهار، تحرکات هواداران علی پور را وحشت خواند و گفت: «اگر آتش زدن، زخمی کردن پولیس، اذیت و آزار مردم و باج گیری جرم نیست، باید همه از زندان ها به شمول انس حقانی به ضمانت رها شوند، اگر آنها رها نمی شوند، باید علی پور بازداشت و قانون بالایش تطبیق شود.»

عبیدالله بارکزی نماینده مردم ارزگان در این جرگه، در مورد رهایی علی پور گفت: «جای افسوس است که معاون دوم رییس جمهور، ضمانت یک قاتل و جانی را می کند، قانون باید بالای همه یک سان تطبیق شود، هیچ قوم از قوم دیگر برتر نیست، اگر او رها می شود باید قیصاری و دیگران نیز رها شوند.»

شماری ازاعضای دیگراین جرگه نیز نظر مشابه داشتند.

اما اسدالله سعادتی نماینده مردم دایکندی در ولسی جرگه، ضمن استقبال از رهایی علی پور گفت که آنها هیچ گاه تشنج نمی خواهند و طرفدار آن هم نمی باشند؛ اما از اینکه حکومت از بخشى مردم در مقابل طالبان دفاع نمی کند، مردم مجبور شدند تا دست به اعتراض بزنند و از حامى خود (على پور) دفاع کنند.

او علی پور را حامی مردم خواند و افزود: «ما را مجبور نسازید تا این بحث قومی شود.»

غلام حسین ناصری نماینده مردم میدان وردک نیز از اعضای این جرگه خواست تا این موضوع را قومی نسازند؛ زیرا به گفته او تحرکاتی در گذشته صورت گرفت که آن تحرکات، شماری به شمول علی پور را مجبور ساخت تا از مردم شان حمایت کنند.

امیر خان یار نایب دوم ولسی جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، در اشاره به تظاهرات به حمايت على پور گفت که مظاهره کردن به اساس قانون اساسی حق مردم است؛ اما مظاهره باید به اساس قانون راه اندازی شود و نباید در آن، به بیت المال خساره وارد شود.

وی از رهبری حکومت به خصوص ارگانهای امنیتی، عدلی و قضایی کشور خواست تا قانون را بالای همه یک سان تطبیق کنند و نگذارند که بیش از این، قوانین نافذه کشور زیر پا شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement