خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طرح بودجه سال مالى آينده بعد از تاييد مشرانوجرگه به ولسى جرگه ارايه شد

طرح بودجه سال مالى آينده بعد از تاييد مشرانوجرگه به ولسى جرگه ارايه شد

Nov 28, 2018 - 13:25

کابل (پژواک، ٧ قوس ۹۷): وزارت مالیه، طرح بودجه سال آیندۀ مالی دولت را که شامل ۳۹۹ میلیارد افغانی بودجۀ عادى و انکشافی می باشد، غرض تصویب به ولسی جرگه ارایه کرد.

طرح بودجه سال آيندۀ مالى که شامل٢٧٥ ميليارد افغانى بودجه عادى و ١٢٤ ميليارد افغانى بودجه انکشافى مى شود و در کُل ۱۲ درصد افزایش نسبت به سال روان را دارد، در ۲۰عقرب به مشرانوجرگه ارایه کرده بود و این جرگه، بتاریخ چهارم قوس با ارایه برخی پیشنهادات آنرا تایید کرد.

بودجه سال مالی ۱۳۹۷ شامل ۲۶۷ میلیارد افغانى بودجه عادی و بیش از ۹۰ میلیارد افغانى بودجه انکشافی بود.

سال مالى افغانستان در اول جدى آغاز مى شود.

عبدالله رقیبی معین عواید و گمرکات وزارت مالیه که طرح بودجه سال آینده مالی را به ولسی جرگه ارایه می کرد گفت که بودجه سال مالی آینده به اساس منابع دست داشته، واقعیت ها و اولویت های حکومت ترتیب شده است  

رقیبی گفت که برای سال آینده مالی، ۲۷۵میلیارد افغانی بودجه عادی و ۱۲۴میلیارد افغانی بودجه انکشافی در نظر ګرفته شده است.

به گفته او، بیشترین بودجه به ترتيب به سکتورهای امنیت، زیربنا، معارف، حکومتداری، زارعت و انکشاف دهات در نظر گرفته شده است.   

وى گفت که ١٨٨ ميليارد افغانى اين بودجه، از عوايد داخلى و متباقى از کمک هاى خارجى تمويل مى شود.

موصوف افزود که از مجموع ۱۲۴ میلیارد افغانی بودجه انکشافی، ۶۱ میلیارد آن بودجه اختیاری و ۶۳ میلیارد دیگر آن، بودجه غیر اختیاری است که از سوی کشورها و نهادهای کمک کننده جهانی مصرف خواهد شد.

بنابر معلومات موصوف، در طرح بودجه سال آینده؛ پروژه های انتقال برق، توسعه برق، اعمار ساختمان هاى دولتی، خط آهن و غیره در نظر گرفته شده است .

معین وزارت مالیه گفت که تا کنون ۷۳ در صد بودجه انکشافی سال روان مالى، به مصرف رسیده و تا ختم اين سال، این رقم به ۸۰ درصد خواهد رسید.

وی از اعضای جرگه خواست تا طرح بودجه را قبل از آغاز سال مالی، مورد تصویب قرار دهند .

به اساس ماده ۹۸ قانون اساسی، بودجه دولت و پروگرام های انکشافی، به مشرانوجرگه و پس از نظر و مشورۀ آن جرگه، به ولسی جرگه ارايه می شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement