خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نامزدان معترض کاپیسا: کمیسیون شکایات به تمامی شکایات درج شده رسیدگی نماید

نامزدان معترض کاپیسا: کمیسیون شکایات به تمامی شکایات درج شده رسیدگی نماید

Nov 29, 2018 - 16:56

کابل (پژواک، ٨ قوس ۹۷): ائتلاف نامزدان معترض ولایت کاپیسا از کمیسیون شکایات انتخاباتی خواست تا به تمامی شکایات درج شده در مورد انتخابات این ولایت به شکل بی طرفانه رسیدگی نماید.

انتخابات ولسى جرگه در ٢٨ و ٢٩ ميزان در ٣٢ ولايت به شمول کاپيسا راه اندازى شده است. انتخابات اين جرگه در کندهار با چند روز تاخير برگزار شده و قرار است اين انتخابات در غزنى سال آينده راه اندازى شود.

به اساس معلومات کميسيون مستقل انتخابات، در ولايت کاپیسا ۳۵ تن براى عضويت ولسى جرگه نامزد شده اند و نتايج ابتدايى آن، سه روز قبل اعلام شد که میرداد خان نجرابی، حیدر افضلی، اقبال صافی و خدیجه الهام نامزدان که بیشتر آرا را از آن خود کرده اند.

اما بیش از ۲۰ نامزد معترض ولسی جرگه ولایت کاپیسا، در نشست خبری در شهر کابل، انتخابات ولایت کاپیسا را پُر تقلب دانسته و خواستار جدا کردن آرا پاک از ناپاک شدند.

عبدالرزاق نجرابی نامزد معترض ولسی جرگه از این ولایت در کابل طى نشست خبرى گفت که انتخابات ولسی جرگه در این ولایت با مشکلات زیاد مواجه بود و تقلب به شکل گسترده از سوی وکلای برحال با استفاده از صلاحیت های وظیفوی شان صورت گرفت.

وی افزود، در حالیکه کمیسیون نتوانست جلو تقلب را بگیرد، بلکه در بعضی موارد زمینه تقلب را به این نامزدان مشخص مساعد ساخته بود.

موصوف گفت: "پس از اعلام نتایج ابتدایی از این ولایت، ما تمامی اسناد و شواهد مبنی بر تقلب و تخطی را به کمیسیون شکایات سپردیم و از کمیسیون میخواهم تا به شکایات به شکل بی طرفانه رسیدگی نماید."

به گفتۀ او، در هیچ مرکز بایومتریک مشکل نداشت و هر رای که بدون بایومتریک در صندوق ریخته شده، تقلب است و باید شامل آرا پاک مردم نشود.

به گفته وی، هرگاه به خواست نامزدان معترض رسیدگی نگردد، آنان به اعتراض مدنی خود ادامه خواهند داد.

شکرالله محمدی یک تن دیگر از نامزدان معترض همچنان گفت که آنان به اساس قانون انتخابات شکایت خود را با اسناد به کمیسیون سمع شکایات ارائه کرده اند و انتظار دارند که به شکایت آنان رسیدگی شود.

وی افزود که این تقلب ها از سوی افراد زورمندان، وکلای برحال ولسی جرگه دراین ولایت و برخی مسوولان محلی صورت گرفته است که باید به شکل درست به شکایات و اسناد تقلب و تخطی رسیدگی صورت بگیرد.

این نامزد معترض از رئیس جمهور خواست که نگذارد نامزدان با رای تقلبی به خانه ملت راه یابد و اگر نه چنین کار شود، آنان دست به اعتراضات گسترده مدنی خواهند زد.

موصوف گفت: "تا زمانیکه آرا پاک از ناپاک جدا نشود و به شکایات نامزدان توجه نشود، هر گونه تصمیم و اعلام مبنی بر نتیجه آرا این ولایت برای ما قابل قبول نیست."

وی همچنان از کمیسیون شکایات انتخاباتی خواست تا به شکایات آنان به صورت غیر جانبداران رسیدگی نماید.

معترضان، از حکومت و کمیسیون های انتخاباتی خواستند که آرای پاک و ناپاک را از هم جدا  کند و به تمامی شکایات به شکل بی طرفانه رسیدگی نماید.

آنان هشدار داد در صورتیکه به شکایات آنان رسیدگی صورت نگیرد، در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات آینده اشتراک نخواهند کرد و حتی مانع بزرگ برای برگزاری آنان خواهند شد.

پژواک تلاش کرد در مورد نظر کمیسیون شکایات انتخاباتی را داشته باشد، اما با تماس های مکرر جواب را دریافت نکرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement