خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخی وکلا بر جلوگیری از کشتار افراد ملکى تاکید کردند

برخی وکلا بر جلوگیری از کشتار افراد ملکى تاکید کردند

Dec 01, 2018 - 14:39

کابل (پژواک،١٠ قوس ٩٧): برخى اعضاى ولسى جرگه، تلفات افراد ملکى را سخت نکوهش مى کنند و خواستار اقدامات جدى براى جلوگيرى از کشتار افراد ملکى شدند.

هفتۀ گذشته در عملیات هوایی نیروهای خارجی در ولسوالی گرمسیر ولایت هلمند ۲۳تن کشته و سه تن دیگر زخم برداشتند.

همچنان درعملیات مشترک نیروهای افغان و خارجی در ولسوالی گومل پکتیکا، هفت فرد ملکی کشته و پنج تن دیگر به شمول زنان و اطفال زخم برداشتند.

تلفات افراد ملکی، خشم نماینده گان را برانگیخته است.

عبیدالله بارکزی نماینده مردم ارزگان در ولسی جرگه، در نشست امروز این جرگه در اشاره به تلفات افراد ملکی گفت: «افغانستان به قبرستان تبدیل شده است، تا به کی در برابر کشتار افراد بی گناه خاموش باشیم.»

او حملات هوایی و عملیات شبانه نیروهای افغان و خارجی را که منجر به تلفات افراد ملکی می شود، نگران کننده خواند و گفت که همچو حملات، سبب ایجاد فاصله میان مردم و دولت می شود و باید در اجراى عملیات هاى زمینى و هوایی دقت شود؛ تا جلوگيرى از کشتار افراد ملکى شود. 

محمد عارف رحمانی نماینده مردم غزنی در این جرگه گفت: «خاموشی ما در برابر کشتار افراد بی گناه، بی تفاوتی ما را نشان می دهد، همواره وکلا در مواردی که نفع شان باشند و یا از سوی کسانی وظیفه گرفته باشند، موقف گیری می کنند؛ اما در برابر جنایاتی که در هلمند رخ داده، همه خاموش هستند. یوناما تایید کرده که افراد ملکی آسیب دیده؛ اما ما خاموش هستیم.»

وی ازهیئت اداری جرگه خواست تا در برابر تلفات افراد ملکی، موقف گیری روشن داشته باشد.

حبیبه سادات نماینده مردم هلمند در این جرگه، ضمن محکوم کردن تلفات افراد ملکی، از حکومت خواست تا جلو بمباردمان هاى کورکورانه را بگیرد و اجازه ندهد که عملکرد نیروهای خارجی سبب خشم مردم و فاصلۀ مردم از نظام شود.

راضیه سادات منگل نماینده مردم پکتیا، در اشاره به تلفات افراد ملکی در پکتیکا از نیروهای افغان و خارجی خواست که در راه اندازی عملیات شان، دقت کنند و تلاش نمایند که به افراد ملکی آسیب وارد نشود.

ملا تره خیل محمدی نماینده مردم کوچی ها در ولسی جرگه، ضمن محکوم کردن کشتار افراد ملکی در سطح کشور، خواهان بررسی این رویدادها به خصوص حمله بر علما در کابل شد و گفت که خاموشی در برابر این جنایت، بخشودنی نیست.

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز کشتار افراد ملکی را نکوهش کرده، خواهان دقت در اجرای عملیات ها شدند.

امیرخان یار نایب دوم ولسی جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت گفت تلفات افراد ملکی که از هر طرف وارد شود، بخشودنی نیست و باید نیروهای افغان و خارجی، در عملیات شان دقت نمایند تا به افراد ملکی آسیب وارد نشود.

او افزود که وارد شدن تلفات به افراد ملکی، خلاف قوانین جنگی و بین المللی است و طرف های درگیر، باید دقت لازم را به خرچ دهند تا به افراد ملکی آسیب وارد نشود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement