خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سه پروژه در پروان تکميل و به بهره بردارى رسيد

سه پروژه در پروان تکميل و به بهره بردارى رسيد

Dec 02, 2018 - 16:09

چاريکار(پژواک، ١١ قوس ٩٧): پروژه هاى نصب دو ماشين توليد تخم اصلاح شدۀ گندم، بازسازى حدود يک کيلومتر کانال و مرکز جمع آورى و پروسس شير، به هزينۀ مجموعى بيش از ٢١١ هزار دالر امريکايى تکميل شد.

عبدالوهاب خلیلزاد ريیس زراعت و مالدرای پروان، امروز در مراسم افتتاح اين پروژه­ها گفت که دو ماشین تولید تخم اصلاح شدۀ بذری با ماشین­های تریشل، تخم پاک کن، تخم پاش، تراکتور، جنراتور و گُدام به هزينه ١٢٠ هزار دالر امریکايی اين وزرات، در ولسوالى جبل السراج اين ولايت نصب و فعال گرديده است.

او افزود که اين ماشين ها ظرفيت توليد دو تُن تخم گندم را دارد.

وى گفت که هر ٥٠ کیلو گرام اين تخم اصلاح شده، در بدل ١٨٠٠ افغانی در اختيار دهاقين داده مى شود.

او همچنان افزود که اعمار کانال آبیاری "زرین" در منطقه تتمدره مرکز ولایت پروان به طول ١٠٥٠ متر و عرض ٩٠ سانتى متر به ارزش شش عشاریه چهار میلیون افغانی کمک موسسات کمک کننده، ساخته شده است .

به گفته وی، از این کانال آبیاری ٢٢٠  فامیل مستفید شده و بیش از ١٣١هکتار زمین زراعتی را آبیاری مى کند.

او تصریح کرد که پیش از این، دهاقین از کانالى که ضایعات بیشتر آب داشت استفاده مى کردند و اکنون با اعمار این کانال، مشکلات دهاقین رفع خواهد شد.

به اساس معلومات ريیس زراعت و مالداری ولایت پروان، مرکز جمع آوری شیر در قریه مددخیل ولسوالی جبل السراج که دارای چهار اتاق مى باشد، به هزينه ٣٨ هزار دالر امریکايی از بودجه آن وزارت ساخته شده است.

به گفته وی؛ روزانه حدود پنج هزار لیتر شیر از قریه ها در این مرکز جمع آوری مى شود و پس از پروسس و تولید انواع لبنیات، به قمیت نازل در شهر چاریکار به فروش مى رسد.

موصوف گفت که از اين طريق، براى سى تن به شکل مستقيم زمينۀ کار مساعد شده و مالداران مى توانند شير شان را از اين طريق به بازار عرضه کنند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement