خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"شماری از نامزدان، با دادن پول آرای شان را بیشتر ساخته اند"

"شماری از نامزدان، با دادن پول آرای شان را بیشتر ساخته اند"

Dec 03, 2018 - 14:59

کابل (پژواک،۱۲ قوس۹۷): برخى اعضای ولسی جرگه، ضمن متهم کردن کميسيون مستقل انتخابات به فساد، خواهان اعتباردهی تنها به آرای بایومتریک شده گرديدند و گفتند که با تمام توان، از آرای شان دفاع می کنند.

انتخابات ولسی جرگه در ۳۲ ولایت کشور، به تاريخ ۲۸ و ۲۹ میزان و انتخابات ولسی جرگه ولایت کندهار در پنجم عقرب برگزار شد. قرار است انتخابات ولايت غزنى بنا بر مشکلاتى که وجود داشت، سال آينده برگزار شود.

کمیسیون انتخابات، تا حال نتایج ابتدایی ۱۷ ولایت را اعلام کرده است.

در نشست امروز ولسی جرگه، در مورد انتخابات ولسی جرگه و چالش های موجود دراین پروسه بحث شد.

جنرال نقیب الله نماینده مردم لغمان در ولسى جرگه که شامل فهرست اعلام شدۀ نامزدان پيشتاز بغلان از سوى کميسيون انتخابات نمى باشد، در نشست امروز این جرگه گفت که فساد گسترده در پروسه انتخابات صورت گرفته است .

او ادعا نمود: «تنها آرای بایومتریک شده، باید اعتبار داده شود و کمیسیون های انتخاباتی به تعهدی که کرده اند پابند باشند و رای بدون بایومتریک را اعتبار ندهند؛ جدول نتایجى که در روز انتخابات در هر سایت انتخاباتی به ناظران نامزدان داده شده، با جدول نتایجی که فعلا بعد از شمارش مجدد آرا منتشر شده فرق دارد و شماری از نامزدان، با دادن پول آرای شان را بیشتر ساخته اند.»

او افزود که اگر شفافیت تامین نشود و جلو فساد در این پروسه گرفته نشود، انتخابات ولسی جرگه سبب ایجاد بحران در کشور به خصوص در ولایت لغمان خواهد شد.

صالح محمد صالح نماینده مردم کنر در این جرگه نيز از وجود فساد در اين پروسه سخن گفت و افزود: «نیاز نبود که مردم با قبول کردن مشکلات و تهدیدات امنیتی، از خانه های شان بر آمدند و رای دادند؛ بهتر است یک قانون به تصویب برسد و چوکی های پارلمان به داوطلبی گذاشته شود؛ تا هر کسی که پول دارد چوکی خریداری کند.»

وى که شامل فهرست اعلام شدۀ نامزدان پيشتاز کنر از سوى کميسيون انتخابات نمى باشد، نيز گفت با آن که تمام آرا در کنر شامل سيستم بایومتریک شده؛ اما با آن هم شماری از کارمندان کمیسیون، با گرفتن پول به نفع برخى نامزدان در نتایج دست زده اند.

به گفته صالح، او دیگر به ولسى جرگه نمی آید، به کنر می رود و با استفاده از امکانات و نفوذی که در آن ولايت دارد، از رای کسانی که به او رای داده اند دفاع می کند.

محمد اکبری نماینده مردم بامیان در این جرگه که شامل فهرست اعلام شدۀ نامزدان پيشتاز اين ولايت از سوى کميسيون انتخابات نمى باشد نیز نظر مشابه داشته و گفت: «اگر آرای بدون بایومتریک، اعتبار داده شود، جفا است و نیاز نبود که پول هنگفت مصرف دستگاه های بایومتریک می شد.»

غلام حسین ناصری نماینده مردم میدان وردک در این جرگه، با آن که خود را نامزد پیشتاز در کابل می داند گفت: «در دور بعدی ولسی جرگه ۷۰ درصد وکلايى که می آیند، با رای نه، بلکه با جعل، زور، زر و استفاده از امکانات دولتی[مي آيند].»

نتايج کابل تا حال اعلام نشده است.

ناصرى خواهان تامین عدالت در انتخابات شد و گفت که رای بدون بایومتریک، باید باطل اعلام شود.

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز نظريات مشابه داشتند و خواهان اعتباردهی به آرای بایومتریک شده گرديدند.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه، انتخابات را یک پروسه ملی خواند و از کمیسیون های انتخاباتی خواست تا آرای بایومتریک شده را اعتبار بدهند و با سرنوشت مردم معامله نکنند.

او افزود که هر دستبرد در آراء سبب ایجاد مشکلات می شود و باید کمیسیون های انتخاباتی، به قانون احترام بگذارند و آرای پاک را از ناپاک جدا سازند تا اعتماد مردم بر کمیسیون ها و پروسه انتخابات بیشتر شود.

به گفته او، در غیر آن هیچ فردی در انتخابات های پیش رو شرکت نخواهند کرد.

وی همچنان از ارگانهای امنیتی خواست تا کسانی را که از نامزدان انتخابات پول گرفته و به آنها وعدۀ کامیاب شدن را داده اند، شناسایی و مورد پیگرد قرار دهند.

این در حالی است که دو روز قبل، موظفین امنیت ملی، عبیدالله نیازی رییس عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات را که قبلا رییس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات در کنر بود، به اتهام گرفتن رشوت از نامزدان بازداشت کرد اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement