خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اکثريت افغانها: کشور به سوى غلط روان است اما صلح با طالبان امکان پذير است

اکثريت افغانها: کشور به سوى غلط روان است اما صلح با طالبان امکان پذير است

Dec 04, 2018 - 16:04

کابل (پژواک،١٣ قوس ۹۷): به اساس یافته های يک سروی، ٦١ درصد افغان ­ها باور دارند که کشور شان در مسير غلط در حرکت است؛ و ٥٣ درصد به اين باوراند که مصالحه با طالبان مسلح امکان پذيراست.

اين سروى «بنیاد آسیا»، در ماه سرطان سال روان از طريق مصاحبه­ هاى رويا روى با ۱۵ هزار تن بالاتر از ١٨ سال که پنجاه در صد آنها را زنان تشکيل مى دهند، در ۳۴ ولایت کشور انجام شده است.

از مصاحبه شونده ها در مورد امنيت، انتخابات، حکومتدارى، خدمات اساسى، اقتصاد، فساد ادارى، مصالحه با طالبان مسلح و مسايل جوانان پرسيده شده است.

عبدالله احمدزى رييس بنياد آسيا در افغانستان، امروز حين اعلام نتايج اين سروى در کابل گفت که اين سروى، ترکيبى از اميد و ترس افغان­ها را از آينده شان نشان مى دهد.

وى افزود: «شواهد تجربى در سال ٢٠١٨ افزايش فزاينده اعتماد افغان­ها را به دموکراسى، انتخابات، نهاد­هاى دولتى وخدمات نشان مى دهد، افغان­ها حتى با وجود مواجه با پيشرفت­هاى اغلبا غير قابل مشاهده، مشتاق آينده اى بهتر مى باشند.»

نتايج سروى، بيانگر آن است که نزديک به ٣٢ درصد پاسخ دهنده­ گان گفته اند که کشور به سمت درست درحرکت است، ٦١ در صد ديگر گفته اند که کشور به سمت غلط در حرکت است؛ اما متباقى گفته اند که در مورد چيزى نمى دانند.

منبع نوشته است که بهبود در وضعيت امنيتى، بيشتر شدن بازسازى، بهبود در حکومتدارى، بهبود در حقوق زنان و بهبود وضعيت اقتصادى، از دلايل خوشبينى ٣٢ درصد مصاحبه شونده­ها مى باشد.

در سروى آمده است که ٦١ درصد مصاحبه شونده ها، ناامنى­ها، بدتر شدن وضعيت اقتصادى، بيکارى، مشکلات در حکومتدارى، فساد ادارى و مسايل ديگر را از دلايل عدم خوشبينى نسبت به آينده کشور شان خوانده اند.

نتايج سروى نشان مى دهد که بيش از ٥٣ درصد پاسخ دهنده­ها به اين باوراند که ميان حکومت و طالبان مسلح، مصالحه امکان دارد. منبع نوشته است که از اين ميان، ٦٥ درصد را مردان و متباقى را زنان تشکيل مى دهد.

در سروى آمده است که زندگى زنان افغان، بعد از اخراج طالبان به طور شايانى بهبود يافته است؛ اما هنوز هم با چالش هايى مواجه اند.

منبع نوشته است که ٧٠ درصد مصاحبه شونده ها، موافق اند که بايد به زنان اجازه کار در خارج از منزل داده شود و ٨٤ درصد مى گويند که بايد زنان مانند مردان داراى فرصت تحصيلى يک سان باشند.

همچنان در سروى آمده است که ٦٥ درصد پاسخ دهندگان از دموکراسى درکشور رضايت دارند.

ديويد آرنولد رييس عمومى اين بنياد گفت: «از طريق اين سروى سالانه ما متعهد به پرکردن خلاى اطلاعاتى، براى کمک به پيشبرد سياست گذارى هاى آگاهانه و بهبود زندگى مردم افغانستان هستيم.»

وى افزود که بنياد آسيا، در ١٨ کشور آسيايى فعاليت دارد و در افغانستان نيز از سال ٢٠٠٤ ميلادى به اين سو، هر سال يک بار همچو سروى را انجام و منتشر مى کند.

صميم عارف معاون سخنگوى رييس جمهور، در مورد نتايج سروى بنياد آسيا، در کلپ تصويری گفته است: "ما نتايج سروى بنياد آسيا را مطالعه کرديم، پاينت هاى مثبت هم داشت."

وى افزوده است که در چهار سال حکومت وحدت ملى؛ در راستاى مبارزه با فساد، حقوق زن، و بهبود وضعيت اقتصادى مردم، کارهایى صورت گرفته است که کارکردهاى حکومت افغانستان، در کنفرانس جينوا مورد تاييد جامعه جهانى قرار گرفت.

موصوف علاوه کرده است که حکومت متعهد است تا براى بهتر شدن وضعيت زندگى مردم، بيشتر کار کند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement