خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دانش: چارچوب طرح صلح همه نگرانی های مردم افغانستان را در نظر گرفته است

دانش: چارچوب طرح صلح همه نگرانی های مردم افغانستان را در نظر گرفته است

Dec 04, 2018 - 13:57

کابل (پژواک، ۱۳ قوس ۹۷): معاون رییس جمهور افغانستان، در مراسم هفتادمين سالگرد اعلاميه حقوق بشر گفت که تمام نگرانى ها از قربانى شدن دستاوردهای حقوق بشر، در گفتگوهاى صلح در نظر گرفته شده است.

اعلامیهٔ جهانی حقوق بشر؛ یک پيمان بين المللى است که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در دهم دسامبر ۱۹۴۸ در پاریس با ۴۸ رأی موافق، بدون رأی مخالف و ۸ رای ممتنع به تصویب رسید.

محمد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور کشور، که امروز در نشست تجلیل از هفتادمين سال تصویب اعلامیه حقوق بشر در کابل صحبت می گرد، گفت که افغانستان از زمانیکه به اعلامیه حقوق بشری رای مثبت داده، همواره کوشش کرده است که به ارزش های حقوق بشری پابند بماند.

سرور دانش افزود: "افغانستان در برخی موارد دچار مشکلات حقوق بشری بوده، که ناشی از جنگ های تحمیلی و مداخلۀ قدرت هاى خارجی بوده است."

وى گفت که در برخی کشورها تخطی ها و تخلفات از حقوق بشری نیز مشاهده می شود و هنوز هم در برخی کشورها به آزادی و حقوق بشر احترام نمی شود.

او افزود: "هنوز هم در نظام بین المللی، یک سازکار محکم ایجاد نشده است که از تخطی ها و تخلفات دولت ها در مورد حقوق بشر و یا سایر قواعد بین المللی جلوگیری شود."

دانش، آگاهی عامه در مورد حقوق بشر، حمایت از حقوق اطفال، زنان و افراد دارای معلولیت را دستاوردهای کمیسیون حقوق بشر افغانستان دانسته گفت: "هنوز حقوق بشر در افغانستان نو پا است، هنوزهم دغدغۀ اصلی مردم افغانستان است و هنوزهم موارد بسیار حاد از نقض حقوق بشر دیده می شود."

موصوف، کشته شدن افراد ملکی، خشونت علیه زنان، محرومیت اطفال از حقوق و عدم دسترسی به عدالت و محاکم عادلانه، تجاوزها، اختطاف ها و آزار و اذیت زنان را، از موارد نقض حقوق بشر در افغانستان خواند.

او با بيان اينکه مردم نگرانی دارند که دستاوردهای حقوق بشر، قربانی گفتگوهاى صلح با مخالفین مسلح دولت افغانستان نشود، افزود: "چارچوب طرح صلح که توسط حکومت وحدت ملی به خصوص رییس جمهور مطرح گردیده، به عنوان یک طرح جامع، همه نگرانی های مردم افغانستان را در نظر گرفته است."

موصوف گفت که در این طرح، تاکید شده است که باید قانون اساسی کشور مورد پذیرش همه جوانب قرار گیرد و اگر نیاز به تعدیل باشد، باید در چارچوب شرایطى که در قانون اساسی بیان شده صورت گیرد.

دانش افزود که دولت و ملت افغانستان، از گفتگوهاى صلح استقبال می کنند و هیچ پیش شرط برای گفتگوهای صلح مطرح نمی کنند.

اما او گفت: «بعضی سوالات را مردم افغانستان مطرح می کنند که امارت طالبانی، تجربه تلخ و حکومت مستبدانه بود؛ آیا طالبان باز هم به همان فکر و خیال اند؟ همچنان سوالاتى چون طالبان هزاران فردی ملکی را کشته، آیا به ورثۀ آنها پاسخی دارند؟ طالبان قومی عمل کرده و بسیاری از سران اقوام و نخبگان را ترور کرده، آیا رویۀ خود را تغییر می دهند؟ آیا می توانند اعتماد همه اقوام را جلب کنند؟ طالبان تهدید به جامعه جهانی بود، آیا اکنون آن خطر رفع شده؟ در ذهن مردم خطور می کنند که باید در زمینه پاسخ قناعت کننده را دریافت کنند.»

وى افزود که طالبان باید به بسیاری از پرسش های مردم پاسخ دهند.

همچنان سیما سمر رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان، در این مراسم گفت که در پی تشدید تلاش‌های آغاز مذاکرات صلح با طالبان، هنوز جانب گفتگوهای دولت افغانستان معلوم نیست.

او افزود: «مسأله اول از نظر من تعهد سیاسی به صلح است، ما می‌خواهیم صلح بکنیم؛ اما هنوز مشخص نشده که ما با کی صلح می‌کنیم، همان گروپ مشخصی را که ما می‌خواهیم با آن صلح بکنیم، آن هنوز متأسفانه تعریف نشده، یا یافت نشده است.»

او با بیان اینکه حکومت مکلف است که هفتاد در صد مسایل این پروسه را با مردم شریک سازد، گفت که در روند گفتگوهای صلح، نقش قربانیان جنگ نیز نادیده گرفته شده است.

به باور وی، پنهان‌ساختن مراحل روند صلح، با توجه به بافت قومی و زبانی در افغانستان، سبب بی‌اعتمادی و بیشترشدن فاصله میان ملت و حکومت در این کشور خواهد شد.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement