خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزارت تحصیلات عالی، ۱۶۵ رشتۀ تحصیلی را شامل پلان بازنگری ساخته است

وزارت تحصیلات عالی، ۱۶۵ رشتۀ تحصیلی را شامل پلان بازنگری ساخته است

Dec 05, 2018 - 14:56

کابل  (پژواک، ١٤ قوس ٩٧): وزارت تحصیلات عالی، با توجه به پلان استراتیژیک ملی تحصیلات عالی، طی سال مالی ۱۳۹۷ فعالیت هایی را برای انکشاف و تقویت نظام تحصیلات عالی افغانستان انجام داده است. 

فیصل امین سخنگوی این وزارت که روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت، دستاوردهای یکساله این وزارت را گزارش می داد، افزود: "وزارت تحصیلات عالی، در بخش بازنگری و انکشاف نصاب تحصیلی، ۱۶۵ رشته تحصیلی را شامل پلان بازنگری ساخته، که از آن جمله دو کلستر(حقوق و زراعت) مورد بازنگری قرار گرفته و تا پایان سال روان، ۶۵ کلستر دیگر نیز بازنگری می شوند."

موصوف افزود که هدف بازنگری نصاب ها، بلند بردن کیفیت درس و معیاری ساختن نصاب های درسی در نهاد های تحصیلات عالی مطابق مطالبات ونیازهای جامعه وبازار می باشد و کمک مى نماید تا فارغین، مطابق نیاز بازار، کار مناسب به دست بیاورند.

فيصل گفت که وزارت تحصیلات عالی، همچنان در راستای توزیع عادلانه بورسیه ها وتحکیم هرچه بیشتر شفافیت، در این زمینه تلاش می کند.

منبع يآداور شد که از آغاز سال مالی ۱۳۹۷ تا اکنون، بیش از ۷۰ درصد بودجه انکشافی وزارت تحصیلات عالی، به صورت شفاف به مصرف رسیده است و تا پایان سال مالی، میزان مصرف این بودجه به بیش از ۹۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وزارت تحصيلات عالى مى گويد که با نظر داشت تبعیض مثبت، ۶۸۵۰ سیت در امتحان کانکور سال ۱۳۹۷ به طبقه اناث اختصاص یافته است. در همین حال، طرح جامع گماشتن زنان درسطح رهبری پوهنتون های کشور آماده شده و با عملی ساختن این طرح، حضور زنان در رهبری نهاد های تحصیلات عالی کشور، گسترش می یاید.

فيصل افزود که وزارت تحصیلات عالی، در سال مالی  ۱۳۹۷ تعداد ١٧ نهاد تحصیلی دولتی و خصوصی را شامل مراحل مختلف اعتباردهی کرده، ۱۲ نهاد تحصیلی از ابعاد مختلف مورد بررسی همه جانبه قرار گرفته، و روند ارزیابی ۴۵ موسسه تحصیلات عالی خصوصی طبی در مرکز و ولایات را تکمیل نموده است.

وى گفت که ۱۵۹۰ تن از محصلان، جهت فرا گیری آموزش های مسلکی به خارج کشور اعزام شده اند، ۱۷۰ استاد در برنامه های ماستری داخل کشور، ۴۸۴ استاد و کارمند در برنامه های ماستری خارج  کشور، و ۳۸ تن دیگر در برنامه های دکتورا به خارج از کشور فرستاده شدند.

وزارت تحصیلات عالی ۲۲ برنامه شبانه را در چوکات موسسات تحصیلات عالی تایید کرده و هفت برنامه ماستری را در پوهنتون های هرات، کندهار و کابل ایجاد نموده است.

گفتنی است که با ایجاد کمیته خاص، پلان عمل این وزارت برای مبارزه با فساد اداری ترتیب وتطبیق شده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement