خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نهادهای ناظر بر انتخابات: تمامی آرای حوزه کابل نباید باطل اعلان می شد

نهادهای ناظر بر انتخابات: تمامی آرای حوزه کابل نباید باطل اعلان می شد

Dec 06, 2018 - 15:43

کابل(پژواک، ۱۵ قوس ۹۷): شماری از نامزدان، با باطل اعلان شدن آرای حوزه کابل مخالفت کرده، می گویند که کمیسیون شکایات باید آرای مراکزی را باطل می کرد که شکایت در مورد وجود داشت.

همچنان نهادهای ناظر بر انتخابات می گویند که کمیسیون شکایات انتخاباتی حق باطل کردن آرای حوزه های انتخاباتی را دارد، اما باطل کردن تمام آرا سوال بر انگیز است.

کمیسیون شکایات انتخابات، امروز در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد که به منظور تحقق احکام بند ۲ ماده ۲ و ماده ۵ قانون انتخابات و بر اساس حکم فقره ۵ ماده ۹۴ قانون انتخابات با درنظرداشت اسناد، مدارک و دلایل مذکور در مستندات این تصمیم، آرای انتخابات مورخ ۲۸ و ۲۹ میزان سال ۱۳۹۷ انتخابات ولسی جرگه حوزه انتخاباتی ولایت کابل باطل می باشد.

به اساس معلومات این کمیسیون، این تصمیم پس از بررسی های همه جانبه دفتر ساحوی و مرکزی کمیسیون شکایات در کابل، گرفته شده است.

غلام دستگیرهدایت کمیشنر کمیسیون شکایات انتخاباتی، به آژانس خبری پژواک گفت، آرای کوچی ها در صورتی که در حوزه کابل استعمال شده باشند، باطل اند و یکی از مواردی که سبب تصمیم کمیسیون شده، همانا تقلب گسترده در حوزه کوچی ها در کابل بود.

نامزدان

قاضی میر افغان صافی نامزد انتخابات ولسی جرگه در کابل در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که این تصمیم هرگز برای نامزدان قابل قبول نیست، زیرا نامزدان مصارف هنگفتی را متحمل شده اند و مردم هم با دادن قربانی حاضر شدند، تا به نامزد دلخواه شان رای بدهند و اگر باطل شود کسی حاضر نمی شود که بار دوم به پای صندوق های رای برود.

وی افزود:«اگر کمیسیون شکایات شاکی است که در حوزه کابل تقلب گسترده صورت گرفته، همان مراکز را که از آن شکایت شده شمارش مجدد و یا باطل کند.»

او می گوید که باطل اعلان کردن تمام آرا جز صلاحیت های کمیسیون شکایات انتخاباتی نمی باشد و باید همرای مردم و نامزدان مشوره شود.

مولا محمد پیمان یکی دیگر از نامزدان انتخابات ولسی جرگه از ولایت کابل، تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی را جفا با نامزدان و باشنده گان ولایت کابل می داند و می افزاید: «این ریشخند زدن است، اگر تقلب شده، در هرجایی که شده آرای همان مرکز باید باطل شود، کسانی که زمینه سازی به تقلب کرده و یا در تقلب دست دارند باید شناسایی و مجازات شوند، نه این که به خاطر مدیریت ناکام کمیسیون انتخابات، تمام آرا باطل شود.»

او می گوید، در صورتی که تمام آرای کابل باطل اعلام می شود، باید کمیسیون به دلیل مدیریت ناکام به نامزدان جبران خساره بپردازد.

به گفتۀ وی، باطل کردن تمام آرا به اساس خواست شماری از کسانی که رای نگرفته اند، صورت گرفته است.

نهادهای ناظر بر انتخابات

یوسف رشید رییس اجرایی بنیاد آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) می گوید که طبق فقره پنجم ماده ۹۴ قانون انتخابات، کمیسیون شکایات انتخاباتی حق باطل کردن را دارد و باید در خلال یک هفته انتخابات مجدد برگزار شود.

در ماده ۹۴ قانون انتخابات آمده است: «در صورت خدشه دار شدن اصول عادلانه بودن، سری بودن و مستقیم بودن انتخابات در یک حوزه انتخاباتی، کمیسیون مرکزی شکایات انتخاباتی می تواند انتخابات آن حوزه را باطل اعلام نماید. در این صورت کمیسیون در خلال مدت روز انتخابات مجدد را در حوزه مذکور برگزار می نماید.»

رشید ضمن استقبال از باطل ساختن آرای ولایت کابل، از کمیسیون شکایات انتخاباتی خواست تا در تمام حوزه های انتخاباتی عدالت و شفافیت را تامین کند.

محمد نعیم ایوب زاده رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) با آن که فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی را قانونی می داند، اما می گوید که باطل کردن تمام آرا سوال بر انگیز است.

وی گفت: «در تمام مراکز رای دهی تقلب صورت نگرفته و باید کمیسیون شکایات آرای پاک را از ناپاک تفکیک می کرد، نه این که تمام آرا را باطل می ساخت.»

به گفته وی، گرفتن تصمیم عادلانه کمک به تامین عدالت اجتماعی می کند.

کمیسیون مستقل انتخابات

اما کبرا رضایی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، می گوید که در مورد فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی، این کمیسیون تا به حال کدام تصمیم نگرفته است و هم اکنون (۱:۴۵) دقیقه بعد از ظهر بحث جریان و موقف کمیسیون مستقل انتخابات روشن خواهد شد.

از سوى ديگر، دیدبان شفافیت حمایت همه جانبه خود را از تصمیم کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی مبنی بر باطل کردن انتخابات ولسی جرگه حوزه کابل اعلان کرده است.

اين مطلب در خبرنامه اى که از سوى اين نهاد به پژواک فرستاده شده، بيان گرديده است.

منبع افزوده است که دیدبان شفافیت قبل از ظهر امروز با کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ملاقات نموده و حمایت خود را از تصمیم آن کمیسیون مبنی بر باطل نمودن انتخابات ولسی جرگه حوزه کابل اعلان نمود.

سید اکرام افضلی، رییس اجرائیوی دیدبان شفافیت، از تصمیم این کمیسیون استقبال نموده، گفت: "دیدبان شفافیت از این تصمیم کمیسیون برای تامین عدالت انتخاباتی، مجازات فاسدانی که میخواستند از طریق تقلب سازمان دهی شده و مصرف پول سیاه به ولسی جرگه راه یابند، حمایت میکند."

او افزود که گزینه مطلوب این بود که آرای پاک و ناپاک از هم تفکیک شوند و چون حالا که تقلب گسترده امکان این امر را از بین برده است، تصمیم کمیسیون ضروری و معقول است. مردم کابل نمیخواهند نامزدان دارای آرای تقلبی از آدرس شان به ولسی جرگه راه یابند.

افضلی تاکید کرد که کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ثابت ساخته است که جلو تقلب های انتخاباتی را که در حیطه صلاحیت و قدرتش است، خواهد گرفت. حذف تعدادی از فاسدان و باطل کردن انتخابات ولسی جرگه حوزه کابل نمونه های بارز آن است.

عبدالعزیز آریایی، رییس کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، از حمایت دیدبان شفافیت قدردانی کرد و بیان داشت: "تصمیم کمیسیون بر اساس بیش از سه هزار شکایت مستند و گزارش های معتبر و برای تامین عدالت انتخاباتی بوده است."

در ادامه او گفت که در انتخابات کابل مداخله در روند رای دهی، محرومیت مردم از رای دادن و زیر سوال بردن سریت رای وجود داشته است که باعث نقض قانون اساسی و قوانین انتخاباتی شده است.

او تاکید کرد که کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی در مقابل تقلب و فساد انتخاباتی به صورت جدی و قاطع عمل خواهد کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement