خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کميسيون مستقل انتخابات تصميم کميسيون شکايات را مبنی بر ابطال آراى کابل "عجولانه" و "سياسى" خواند

کميسيون مستقل انتخابات تصميم کميسيون شکايات را مبنی بر ابطال آراى کابل "عجولانه" و "سياسى" خواند

Dec 06, 2018 - 18:49

کابل (پژواک ١٥ قوس ٩٧): کميسيون مستقل انتخابات افزون بر اينکه تصمیم کمیسیون شکایات در بارۀ ابطال آرای کابل را رد نمود، آنرا "عجولانه"، "سیاسی" و "غیرواقع بینانه" خواند.

اين درحاليست که کمیسیون شکایات انتخاباتی با پرتخلف و تخطی خواندن انتخابات کابل، امروز قبل از ظهر اعلام داشت که تمام آرای انتخابات ولسی جرگه حوزه کابل بر بنیاد قانون انتخابات و عدم اعمال به موقع مدیریت باطل می باشد.

اما عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، شام امروز پنجشنبه در واکنش به تصميم کميسيون شکايات انتخاباتى در یک نشست خبرى گفت که ابطال تمام آرای کابل، به معناى نادیده‌‎گرفتن و بی‌احترامی به تلاش‌ها و قربانی‌ها در برگزاری انتخابات ولسی جرگه است.

وی افزود: "تصمیم‌گیری در بارۀ نه تنها مرکزهایی که نسبت به آن‌ها شکایت وجود داشت، بلکه در بارۀ تمام آرای کابل، به این معنا است که هر تلاشی که صورت گرفته، قربانی‌هایی که داده شده و مردمی که در وضعیت دشوار امنیتی به پای صندوق‌ها رأی رفتند، آرای آن‌ها نادیده گرفته شود و به آرای آنان احترام نشود."

او علاوه کرد، اساس هر تصمیم باید اسناد باشد، در حالی‌که به گفتۀ او، کمیسیون شکایات انتخاباتی در این باره اسناد لازم و مستند را ندارد.

در اعلاميه اى اين کميسيون که توسط سيد حفيظ الله هاشمى يکتن از اعضای کميسيون انتخابات خوانده شد، در آن آمده است، با توجه به تصمیم کمیسیون شکايات معلوم می گردد که تصمیم آن کمیسیون بر مبنای مدارک و اسنادی اثباتیه درست استوار نبوده، بلکه بیشتر جنبه سیاسی داشته و از اساس حقوقى و قانونی برخوردار نمی باشد.

در اعلاميه افزوده شده است که کمیسیون شکایات انتخاباتی از همانا آغاز روند انتخابات در صدد سپوتاژ هر مرحله از انتخابات بوده که در نهایت امروز با تصمیم عجولانه و غیر قانونی خویش سوء نيت شان را  به انتخابات بیشتر اشکار ساخت. کمیسیون مستقل انتخابات باورمند است که تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی سیاسی، احساساتی و غیر واقعبینانه بود و بنياد قانونی ندارد.

در اعلاميه علاوه شده است که تثبیت غیر عادلانه بودن انتخابات به اسباب و مدارک کافی نیاز دارد که متخصصین انتخابات این موضوع را کاملا درک می نمایند. عادلانه بودن انتخابات داراى معیارهای جهانی و اصل های متعدد می باشد هرګگاه تعداد زیادی از رای هدندگان یک حوزه انتخاباتی و کاندیدان آن حوزه انتخاباتی از رای دهی و یا کاندید شدن بنابر دلایل دینی، نژادی، زبانی و جنسیتی محروم شده باشند، غیر عادلانه بودن انتخابات مصداق پیدا می کند. در حالی که در این مورد تا اکنون هیچ یک از شهروندان واجد شرایط حوزه انتخابات کابل اعتراض و شکایت نداشته و حدقل از کمیسیون مستقل انتخابات در زمینه هیچ نهادی خواهان معلومات نشده است.

اين کميسيون ميگويد که در حوزه انتخابات کابل بیشترين مشارکت کننده وجود داشته است که با تلاش و جان بازی نیروهای امنیتی کشور، مردم کابل با تحمل مشکلات و با قبول زحمات و ناامنی ها به پای صندوق های رای آمدند و رای خویش استعمال نموده اند، ابطال ارای مردم کابل بدون دلایل موجه به اساس سلیقه های شخصی و موقف گیری های سیاسی و احساساتی جفای بزرگ در حق قانون و ملت کشور می باشد.

منبع مى نويسد که کمیسیون مستقل انتخابات تصمیم عجولانه، بی بنیاد، سیاسی و غیر قانونی کمیسیون شکایات انتخاباتی را شدیداً رد نموده و آن را معامله به آرای پاک مردم کابل میداند. این کمیسیون خواهان آن است تا نهادهای مسوولیت های قانونی و مصالح علیای کشور در نظر گرفته و با روند های ملی چون روند انتخابات بازی ننمایند.

منبع خاطر نشان ساخته است که کمیسیون مستقل انتخابات، بنابر مزاحمت های کمیسیون شکایات انتخاباتی به بهانه رسیدگی به شکایات چه در سطح دفتر مرکزی و دفاتر ولایتی آن کمیسیون تا اکنون قادر نشده است تا نتایج ابتدایی انتخابات برخی ولایات به خصوص کابل را اعلام نماید.

در اعلاميه همچنان در مورد انفصال کارکنان کمیسیون انتخابات گفته شده است که مطابق فقره سوم ماده بیست و سوم قانون انتخابات کارکنان دایمی و موقت انتخاباتی که قوانین نافذه را نقض نمایند، صرف کمیسیون انتخابات صلاحیت دارد تا آنها را سبکدوش و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی نماید.

منبع اضافه کرده است که این صلاحیت مربوطه به کمیسیون انتخابات است و کمیسیون شکایات انتخاباتی صلاحیت انفصال را ندارد. تصمیم کمیسیون شکایات در مورد نیز بدون اسناد و مدارک می باشد.

قابل ذکر است که کمیسیون شکایات انتخابات به دلیل سوء مدیریت، نقض قوانین، لوایح و طرزالعمل های کمیسیون های انتخاباتی و عدم اعمال به موقع صلاحیت ها و مکلفیت های قانونی که باعث تخلفات و جرایم انتخاباتی گسترده در روند انتخابات گردیده است، احمدشاه زمان زی رییس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات، اول الرحمن رودوال رییس اسبق امور انتخاباتی ولایت کابل، زمری قلمیار رییس عملیات ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات، عبدالعزیز صمیم معاون عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات و سید ابراهیم سادات رییس تکنالوژی معلوماتی کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل نقض صراحت احکام قانون انتخابات؛ از وظایف شان منفصل و هر کدام به یکصد هزار افغانی جریمه نقدی تادیب می گردند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement