خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تیفا: تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی، خلاف تامین عدالت انتخاباتی می باشد

تیفا: تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی، خلاف تامین عدالت انتخاباتی می باشد

Dec 07, 2018 - 12:02

کابل(پژواک، ۱۶ قوس ۹۷): بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می گوید که با ابطال صد درصدی آرای کابل، آرای پاک قربانی آرای ناپاک می گردد و این تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی، خلاف تامین عدالت انتخاباتی می باشد.

تیفا همچنان می گوید که این تصمیم باید در هماهنگی با کمیسیون انتخابات گرفته می شد، زیرا با توجه به شرایط کنونی، برگزاری انتخابات تا یک هفته دیگر ممکن نیست.

کمیسیون شکایات انتخاباتی دیروز (۱۵ قوس) با پر تخلف و تخطی خواندن انتخابات کابل، اعلام داشت که تمام آرای انتخابات ولسی جرگه حوزه کابل بر بنیاد قانون انتخابات و عدم اعمال به موقع مدیریت، باطل می باشد.

اما دیری نگذشت که کمیسیون مستقل انتخابات شام همان روز افزون بر رد تصمیم کمیسیون شکایات در بارۀ ابطال آرای کابل، آن را «عجولانه، سیاسی و غیر واقع بینانه» خواند.

کمیسیون مستقل انتخابات گفت که ابطال تمام آرای کابل، به معناى نادیده‌‎ گرفتن و بی‌ احترامی به تلاش‌ ها و قربانی‌ ها در برگزاری انتخابات ولسی جرگه است.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا)، امروز در یک اعلامیه پیرامون تصمیم اخیر کمیسیون شکایات انتخاباتی مبنی بر باطل شدن آرای حوزه انتخاباتی کابل که یک کاپی آن در اختیار آژانس خبری پژواک قرار گرفته، آمده است، نخست این که کمیسیون شکایات انتخاباتی قبل از صدور چنین فیصله ای باید به کمیسیون مستقل انتخابات اجازه می داد، تا آن ھا آرای مشکوک را بازشماری می نمودند و سپس فیصله خویش را در مورد آرای کابل اعلان می نمود.

تیفا می نویسد که سرنوشت آرای کابل ھنوز از جانب کمیسیون انتخابات مشخص نگردیده است که کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد آن تصمیم بگیرد.

نهاد ناظر بر انتخابات با بیان این که گرچند به تعبیر بعضی از حقوقدانان، این تصمیم کمیسیون شکایات به نحوی مبتنی بر قانون بوده و بند پنجم ماده ۹۴ قانون انتخابات می باشد، اما نظر به شرایط کنونی، برگزاری انتخابات حوزه انتخاباتی کابل در مدت زمان ھفت روز آینده ناممکن می باشد.

در ماده ۹۴ قانون انتخابات آمده است: «در صورت خدشه دار شدن اصول عادلانه بودن، سری بودن و مستقیم بودن انتخابات در یک حوزه انتخاباتی، کمیسیون مرکزی شکایات انتخاباتی می تواند انتخابات آن حوزه را باطل اعلام نماید. در این صورت کمیسیون در خلال مدت روز انتخابات مجدد را در حوزه مذکور برگزار می نماید.»

این نهاد در ادامه با نگرانی می گوید که انتخابات ولسی جرگه با مشکلات جدی ھمچون مشکلات در لست رای دھندگان، وسایل بایومتریک، حاضر نبودن کارمندان و سایر مشکلات مواجه بوده است که این مشکلات ھنوز ھم به جای خود باقی بوده و ھیچ نوع اصلاحات عملی نگردیده است، بناً برگزاری دوباره انتخابات با وضعیت موجود، درصدی شفافیت را بلند نخواھد برد.

منبع می نگارد که به اساس نظارت تیفا، آرای تمام ولایت کابل، آرای ناپاک نبوده است که مستحق باطل شدن صد درصدی باشد و با این کار آرای پاک مردم قربانی آرای ناپاک می گردد که مطمئناً این تصمیم خلاف تامین عدالت انتخاباتی می باشد.

در اعلامیه تصریح شده است که تیفا از تصامیم قانونی ھر دو کمیسیون حمایت می نماید، اما کمیسیون ھای انتخاباتی به عنوان نھادھای تصمیم گیرنده در مورد آرای مردم باید تصامیم خویش را سنجیده گرفته و به عواقب حاصله از آن تصامیم نیز دقت لازم را داشته باشند.

در این اعلامیه بنیاد انتخابات شفاف افغانستان، پیشنهاد نموده است که کمیسیون شکایات انتخاباتی به کمیسیون مستقل انتخابات در ابتدا فرصت بدھد، تا آرای مراکز مشکوک را بازشماری نموده تا آن زمان، تصمیم درست در مورد آرای کابل گرفته شود.

منبع تصریح می دارد که تقابل کمیسیون های انتخاباتی نه تنھا مشکل را حل نمی نماید، بلکه به آن می افزاید، بناً تیفا پیشنھاد می نماید که ھر دو کمیسیون در ھماھنگی باھم ابعاد مشکلات آرای مراکز کابل را سنجیده و به یک فیصله مشترک نھایی برسند.

در اخیر این نهاد، از تمام نامزدان حوزه انتخاباتی کابل می خواھد، تا با حفظ آرامش از ھر نوع تجمعات و گردھمایی ھای بزرگ، تا مشخص شدن وضعیت آرای کابل پرھیز نمایند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement