خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نامزدان معترض در کابل: تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی خلاف قانون است

نامزدان معترض در کابل: تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی خلاف قانون است

Dec 07, 2018 - 09:57

کابل (پژواک، ۱۶ قوس ۹۷): شماری از نامزدان انتخابات ولسی جرگه کابل، در واکنش به تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی مبنی بر ابطال آرای انتخابات حوزه کابل، آنرا خلاف قانون دانستند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی دیروز (۱۵ قوس) با پر تخلف و تخطی خواندن انتخابات کابل، اعلام داشت که تمام آرای انتخابات ولسی جرگه حوزه کابل بر بنیاد قانون انتخابات و عدم اعمال به موقع مدیریت باطل می باشد.

اما دیری نگذشت که کمیسیون مستقل انتخابات شام همان روز افزون بر رد تصمیم کمیسیون شکایات در بارۀ ابطال آرای کابل، آنرا «عجولانه، سیاسی و غیر واقع بینانه» خواند.

کمیسیون مستقل انتخابات گفت که ابطال تمام آرای کابل به معناى نادیده‌‎ گرفتن و بی‌ احترامی به تلاش‌ ها و قربانی‌ ها در برگزاری انتخابات ولسی جرگه است.

در عین حال، شماری از نامزدان انتخابات ولسی جرگه کابل روز گذشته طی جلسه ‌ای تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی مبنی بر ابطال آرای انتخابات حوزه کابل را خلاف قانون خواندند.

در این جلسه احمد سعیدی، نماینده حسیب الله صمیم، نماینده سید محمد محمدی، نماینده حاجی اجمل رحمانی، قریب الرحمن شهاب نماینده خان محمد وردک، نماینده امیرگل شاهین، سلما اکبر، خان آقا رضایی، عبدالهادی خالد، ادریس صدیق، مریم صدیقه سادات، محمود حیدری، حامد سلطانی، زرگی حبیبی، فوزیه ناصریار گلدره‌یی، نماینده جلال محمودی، ذبیح الله زیارمل، نماینده قسیم حکیمی، خیبر زیارمل، میر افغان صافی و حبیب الله عصمتی حضور داشته، تصامیم ذیل را اتخاذ نمودند.

۱- نامزدان انتخابات ولسی جرگه حوزه کابل حاضر هستند تا با کمیسیون ‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی جلسه ‌ای برگزار نموده، استدلال و دلایل آنان را در پیوند به این تصمیم بشنوند.

۲- با وجودی که شماری از نامزدان انتخابات پارلمانی حوزه کابل که امیدی برای پیروزی ندارند، از این تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی استقبال می‌ کنند؛ اما بسیاری دیگر از نامزد وکلا که آرای بلند را به‌دست آورده‌ اند، این تصمیم را غیر مسئولانه خوانده و نمی ‌پذیرند.

۳- نامزدان انتخابات پارلمانی حوزه کابل، اتخاذ چنین تصمیمی را از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی نا دیده گرفتن و به مسخره گرفتن زحمات و شهامت مردم که در شرایط دشوار امنیتی پای صندوق های رای رفته و با قیمت جان و خون شان برای آینده شان تصمیم گرفته ‌اند، می‌ داند.

۴- کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی، آرای انتخابات ۲۸ میزان را شمارش نموده، بر اساس آن نتایج انتخابات را اعلام نماید. در کنار آن، آرای مراکز رای‌دهی که تقلب‌های گسترده صورت گرفته و آن را باطل اعلام کند.

۵- در صورت نپذیرفته شدن این خواسته‌های نامزد وکلای انتخابات پارلمانی حوزه کابل، تصامیم دیگر را که در برابر این تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی روی‌دست است همه‌گانی خواهند ساخت.

۶- و در صورت که کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی، به خواسته‌های نامزد وکلای انتخابات پارلمانی حوزه کابل تمکین نکند، باید آرای تمامی ولایات باطل اعلام شده و انتخابات پارلمانی به گونه سرتاسری در کشور برگذار گردد.

قابل ذکر است که کمیسیون شکایات انتخابات گفته است که به دلیل سوء مدیریت، نقض قوانین، لوایح و طرزالعمل های کمیسیون های انتخاباتی و عدم اعمال به موقع صلاحیت ها و مکلفیت های قانونی که باعث تخلفات و جرایم انتخاباتی گسترده در روند انتخابات گردیده است، احمدشاه زمان زی رییس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات، اول الرحمن رودوال رییس اسبق امور انتخاباتی ولایت کابل، زمری قلمیار رییس عملیات ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات، عبدالعزیز صمیم معاون عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات و سید ابراهیم سادات رییس تکنالوژی معلوماتی کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل نقض صراحت احکام قانون انتخابات؛ از وظایف شان منفصل و هر کدام به یکصد هزار افغانی جریمه نقدی تادیب می گردند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement