خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نا امنی ها در فاریاب حدود پنج هزار خانواده را بیجا کرده است

نا امنی ها در فاریاب حدود پنج هزار خانواده را بیجا کرده است

Dec 07, 2018 - 13:15

کابل (پژواک، ۱۶ قوس ۹۷): مقام های محلی فاریاب می گویند که جنگ و نا امنی حدود پنج هزار خانواده را در ولسوالی های اندخوی و قرغان این ولایت بیجا کرده و شماری از این خانواده ها به شبرغان مرکز ولایت جوزجان پناه برده اند.

طالبان مسلح هفته پیش در بخش های از ولسوالی های اندخوی و قرغان حمله کرده و با تصرف ۸ پوسته و قرارگاه نیروهای دولتی، تا یک کیلومتری مراکز ولسوالی های یادشده نزدیک شده اند.

سلطان محمد سنجر ولسوال اندخوی در صحبت با آژانس خبری پژواک از احتمال افزایش آمار بیجا شده گان به مرکز ولسوالی و ولایت جوزجان سخن گفت.

موصوف افزود: «طبق هدایت مقام ولایت، تیم های سروی شده؛ اما اکثر بیجا شده گان در سرمای سرد در مساجد، سرای ها و دکاکین به سر می برند که شدیداً به کمک نیاز دارند.

داکتر محمد ابراهیم تینمس ولسوال قُرغان نیز از وضعیت بد بیجا شده گان ابراز نگرانی کرده، از رهبری ولایت، حکومت مرکزی و نهادهای مدد رسان خواست که هر چه عاجل کمک های لازم را به آوراه گان برسانند.

با این حال، نقیب الله فایق والی فاریاب به آژانس خبری پژواک گفت که به ولسوالان و مسوولین محلی هدایت داده است تا آمار دقیق بیجا شده گان و نیازمندان را مشخص ساخته گزارش دهند، تا مواد غذایی و البسه گرم فرستاده شود.

موصوف با اطمینان از تهیه و تدارک مواد کافی برای بیجا شده گان اندخوی افزود: «از حکومت مرکزی و نهادهای مدد رسان بین المللی می خواهم که در مورد وضعیت بیجا شده گان فاریاب بی تفاوت نباشند، در صورت نرسیدن کمک های لازم، احتمال وقوع فاجعه انسانی در آینده متصور می باشد.»

او خاطر نشان کرد که به زودی طالبان از ساحات اندخوی و همجوار آن رانده خواهند شد.

محب الله باشنده ولسوالی اندخوی می گوید که بیجا شده گان بدون نان و لباس گرم در روی جاده افتاده ها اند، به جز از شماری جوانان که مقدار نان خشک را به عده یی از آنان دیروز توزیع کردند، هیچ نهاد دولتی و غیر دولتی نیامده است.

چهاری قُل یکی از بیجا شده گان ولسوالی قرغان می گوید سه روز می شود با ۷ عضو فامیلش تمام زنده گی اش را ترک کرده و به خاطر زنده ماندن در شهر اندخوی آواره شده است.

موصوف افزود: «هوا سرد است جای برای خوابیدن، نان و آب برای خوردن نداریم و دولت باید به حال ما توجه کند.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement