خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خشونت علیه زنان در دایکندی نسبت به سال گذشته ۷ درصد افزایش یافته است

خشونت علیه زنان در دایکندی نسبت به سال گذشته ۷ درصد افزایش یافته است

Dec 10, 2018 - 16:51

نيلى(پژواک، ١٩ قوس ٩٧): مسئولان دفتر ولایتی کمیسيون مستقل حقوق بشر ولايت دایکندی، از افزایش ۷ درصدى خشونت علیه زنان در مقایسه به سال گذشته خبر ميدهند.

اين مطلب را محمد رضا وکیلی سرپرست دفتر ولایتی کمیسيون مستقل حقوق بشر دایکندی، امروز در نشستى که به همين منظور تدوير يافته بود، بيان داشت.

نامبرده گفت که در جریان امسال، تا به حال ۴۱۸ مورد خشونت علیه زنان به ثبت رسیده است و سال گذشته این رقم به ۳۹۴ مورد بود.

وى علاوه نمود: "اين رقم نسبت به سال گذشته افزایش ۷ در صدی را نشان ميدهد."

از سويی هم مسئولان ریاست امور زنان نیز افزایش خشونت علیه زنان را تائید می کنند و می گویند یکی از دلایل ثبت آمار بالا، افزایش آگاهی بانوان و مراجعه آنان به ارگانهای مربوطه است.

ذکیه رضای رئیس امور زنان دايکندى گفت: "متاسفانه باید قبول کنیم که هنوز زنان دایکندی، با انواع خشونت ها دست و پنجه نرم می کنند، ولی این را هم نباید نادیده بگیریم که اگر آمار همه ساله افزایش پیدا می‌کند، بانوان متضرر مراجعه شان به ارگانهای عدلی و قضایی و ساير نهادهای مربوطه افزایش یافته است."

وی علاوه نمود که در جریان امسال، ۸۰ مورد خودکشی که دو مورد آن منجر به فوت شده است نیز در ریاست امور زنان به ثبت رسیده است.

همچنان شیما محمدی عضو شورای ولایتی دایکندی گفت: "بودجه اى که در بخش حمایت از زنان اختصاص یافته بود، مورد حیف میل و گاهی در قالب برنامه های نمایشی به مصرف رسیده است که امروز ما شاهد نتیجه کمتر این برنامه ها هستیم."

لیلا حسینی یک فعال حقوق زن؛ فقر، پائین بودن آگاهی زنان نسبت به حقوق شان و عدم رعایت حقوق آنان از سوی مردان، و حاکمیت فرهنگ مردسالاری را از عوامل اصلی افزایش خشونت علیه زنان عنوان کرد.

او از بانوان خواست که برای کاهش خشونت علیه زنان، بصورت متحدانه عمل نمایند.

با به وجود آمدن نظام کنونی، موسسات متعدد ملی و بین الملی و حکومت افغانستان در راستایی کاهش خشونت علیه زنان، در قالب برنامه های مختلف با مصرف بودجه هنگفت فعالیت نمودند؛ اما آگاهان این برنامه ها را نمایشی و به بی نتیجه می خوانند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement