خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

راه لاجورد، فردا با حضور رییس جمهور در هرات افتتاح مى شود

راه لاجورد، فردا با حضور رییس جمهور در هرات افتتاح مى شود

Dec 12, 2018 - 17:28

کابل، هرات (پژواک، ٢١ قوس ٩٧): راه تجارى و ترانزيتى لاجورد، فردا با حضور رییس جمهور در ولايت هرات گشایش می یابد.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری که امروز در یک کنفرانس خبری مشترک در مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت، در باره چگونگی افتتاح راه لاجورد جزئیات می داد، گفت این راه کمک می کند که محموله های تجارتی افغانستان، از دو بندر تورغندی و آقینه، با گذشتن از مسیر های ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه، به آبهای آزاد اروپا برسد.

وى افزود که با استفاده از راه لاجورد، هزینه های تجارتی و ترانزیتی کاهش خواهد یافت، بازارهای بیشتری برای محصولات تاجران فراهم خواهد شد، عواید ترانزیتی افزایش یافته و تعداد شرکا در بخش تجارت و ترانزیت بیشتر خواهد شد.

او با تأکید برآنکه راه لاجورد، سبب گره خوردن منافع کشورهای منطقه در بعد اقتصادی خواهد شد؛ ابراز امیدواری کرد که رویکرد کشورهای منطقه نیز به افغانستان رویکرد اقتصادی باشد.

در همین حال، اجمل عبدالرحیمزی معین وزارت مالیه گفت محموله های تجارتی که فردا به وسیله ۹ موتر باربری از طریق راه لاجورد و با استفاده ازسیستم TIR به ترکیه انتقال می یابد، شامل تار پنبه، کشمش، تخم تربوز و کنجد می باشد.

امام محمد وریماچ معین وزارت ترانسپورت گفت که قرار است شرکت های خصوصی دارای لیسانس تیر، فعالیت های خود را در مسیر راه لاجورد رسمی بسازند؛ تا نماینده گی از سکتور خصوصی افغانستان داشته باشند.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان، از انتقال اولین محموله صادرات افغانستان از طریق راه لاجورد، استقبال کرد.

عتیق الله نصرت رییس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع، نقش راه لاجورد را در افزایش تجارت و انتقال اموال صادراتی افغانستان، با اهمیت دانست و گفت که اموال تاجران، از این مسیر در زمان کمتر و با هزینه کم انتقال می یابد.

وى افزود که راه لاجورد، می تواند زمینه دسترسی افغانستان به بازار های بیشتر و گسترده تر در این مسیر و همچنین فراتر از آن در اروپا و حوزه مدیترانه را فراهم نماید. این دهلیز ترانزیتی، به تولید کنندگان داخلی کمک می کند تا بازارهای مناسب تر بیشتر و جدید تری را در کشورهای شامل موافقتنامه و کشورهای خارج این مسیر، پیدا کنند.

موافقتنامه راه لاجورد، میان وزیران امور خارجه افغانستان، ترکمنستان، گرجستان، معین وزارت امور خارجه ترکیه و معاون اول شرکت سهامی خطوط آهن آذربایجان، در حاشیه هفتمین کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقه ای راجع به افغانستانRECCA ، در ۲۴ عقرب ۱۳۹۶ امضاء شده است.

از سوى ديگر، جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات گفت که تمام آمادگی بخاطر پذیرایی از مقام های بلندرتبه کشورهای ذیدخل گرفته شده و قرار است که بیش از یک هزار تن از شهروندان کشور، بزرگان و متنفذین قومی، در مراسم گشایش راه لاجورد در تالار مولانا جلال الدين بلخى شرکت کنند.

در همین حال، ضیاء دانش عضو تیم مطبوعاتی کمیته افتتاح راه لاجورد، در نشست امروز بر ارزش راه لاجورد تاکید کرده، گفت که بنادر تورغندی هرات و آقینه ولایت فاریاب، مسیر وصل افغانستان به راه لاجورد است.

وی افزود که مسیر راه لاجورد، قرار است از مسیر ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان به «دریای سیاه» و بعد با گذشتن از ترکیه، افغانستان را به آب‌های آزاد وصل‌ کند.

به گفته موصوف، انتقال محموله‌های تجارتی از طریق راه لاجورد، به تناسب بندر کراچی پاکستان ارزان تر تمام می شود.

شماری از اعضای شورای ولایتی هرات نیز از افتتاح راه لاجورد استقبال می کنند.

با این همه، باشندگان ولایت هرات از رییس جمهور غنی می خواهند که در راستای تامین امنیت و ایجاد فرصت های شغلی، تلاش بیشتری انجام دهد.

مقام‌های محلی هرات می گویند که از طریق راه لاجورد، محصولات زراعتی و صنعتی ولایت‌های غربی کشور، به کشورهای اروپایی صادر می شود و از سویی هم، مواد خام شهرک صنعتی هرات، با کمترین هزینه به کشور وارد خواهد شد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement