خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در خوست بر چلش کلدار پاکستانی قیود وضع شد

در خوست بر چلش کلدار پاکستانی قیود وضع شد

Dec 15, 2018 - 17:45

شهرخوست (پژواک، ۲۴ قوس ۹۷): مقام ولایت خوست، در نشست اداری خود فیصله نمود که از امروز به بعد، همه داد و ستد به پول افغانی صورت خواهد گرفت.

درعین حال، امروز ده ها جوان در شهرخوست، به منظور ترویج پول افغانی، مظاهرۀ صلح آمیز کردند و از مردم خواستند که معاملات داد و ستد شان را با پول ملی خود انجام دهند.

آنان در کوچه ها و جاده های مختلف شهر گشت زنی می کردند، شعارهايى در ارتباط به عدم چلش کلدار و ترویج افغانی را سر داده بودند.

طالب منگل سخنگوی والی خوست، به آژانس خبری پژواک گفت که آنها امروز طی نشست مشترکى با ادارات مختلف دولتی، پیرامون ترویج پول افغانی بحث و گفتگو کردند و فیصله صورت گرفت که سر از امروز، تمام معاملات داد و ستد به  پول افغانی انجام شود.

منگل علاوه کرد که با متخلفین از این امر، برخورد قانونی صورت می گیرد.

نامبرده گفت: "پلان داریم تا برای ترويج پول افغانی، برنامه های متعدد را ترتیب نماییم و از این جهت، کمیسیون ایجاد شده دراین عرصه توظیف شد، تا طرح ترتیب شده از سوی آنها را تطبیق نماید."

ایوب یکتن از مظاهره کنندگان، به آژانس خبری پژواک گفت که این مظاهره را برای آگاهی عامه  و ذهنیت سازی مردم راه اندازی کرده؛ تا به عوض ارز خارجی، ارز ملی خود را استفاده کنند.

نامبرده افزود: "امروز ما جوانان حرکت پرجوش را آغاز کردیم  و به مردم ذهنیت می دهیم تا  در معاملات داد و گرفت شان، از پول افغانی استفاده کنند و از همه باشندگان خوست تقاضا داریم تا در این حرکت با ما همگام شوند."

حمیدالله روشان مظاهره کنندۀ دیگر، به پژواک گفت که بعد از این، هرگز اجازه نمی دهند تا دراین ولایت خرید و فروش به کلدار صورت گیرد.

 نامبرده دراین راستا، از مسئولین دولتی نیز تقاضا کرد که در ترویج افغانی، اقدامات قاطع اتخاذ کنند و جلو استفاده پول بيگانه را بگیرند.

موصوف افزود: "ما می خواهیم که بعد از این، درخوست کلدار از چلش بیفتد و ارز ملی که افغانی است مروج شود، دولت هم باید دراین عرصه همکاری کند."

محمدجلال حقیقت ځدران فعال مدنی، به آژانس پژواک گفت که در گذشته هم دراین ولایت، پيرامون منع چلش کلدار و ترویج افغانی، کمیسیون هايى توظیف و فیصله هايى صورت گرفته،؛ اما نتیجه مثبت در پی نداشته است.

نامبرده افزود که نسبت به هر وقت دیگر، ارزش کلدار در برابر اسعار خارجی نزول کرده، امیدوار است که اکنون این فیصله حکومت، تا حدی نتیجه مطلوب داشته باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement