خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حکمتيار مى گويد که آماده است با طالبان تکت مشترک انتخاباتى داشته باشد

حکمتيار مى گويد که آماده است با طالبان تکت مشترک انتخاباتى داشته باشد

Dec 16, 2018 - 16:24

کابل (پژواک،٢٥ قوس٩٧): حکمتيار، ضمن تاکيد بر هيئت باصلاحيت در عوض بورد مشورتى براى صلح، ميگويد که حکومت به نام صلح، بازى را که با حزب اسلامی کرده است، با طالبان نیز مى­کند.

همچنان حکمتيار خواستار باطل اعلام کردن آراى بدون بايومتريک در انتخابات ولسى جرگه شده و با موجوديت رياست اجرايى در تكت هاى انتخاباتى و حكومت آينده مخالفت کرده و مى افزايد که آماده است با طالبان، تکت مشترک انتخاباتى داشته باشد.  

بورد مشورتی صلح

گلبدين حکمتيار رهبر حزب اسلامی افغانستان، امروز در يک نشست خبرى در کابل گفت: "صلح اولویت ماست و از هر گونه اقدامى که ما را منتج به صلح می سازد حمایت می کنیم."

اما او افزود از عملکرد حکومت معلوم می شود که هیچ گونه اراده، ظرفیت و طرح برای صلح ندارد و می خواهد به نام صلح بازی را که با حزب اسلامی انجام داده، با طالبان نیز انجام دهد.

موافقتنامه صلح ميان حزب اسلامى و دولت افغانستان، در ماه ميزان سال ١٣٩٥ امضا شد و حکمتيار، در اوايل ماه ثور سال گذشته (١٣٩٦) وارد لغمان و سپس وارد کابل گرديد.

به گفته او زلمی خلیزاد نماينده ايالات متحدۀ امريکا براى روند صلح در افغانستان، برای مذاکرات از دولت و طالبان خواسته است تا هیئت هاى با صلاحیت را معرفی کنند؛ اما حکومت افغانستان به جای معرفی کردن هیئت با صلاحیت، بورد مشورتی صلح را ایجاد کرد، قسمی که از نام آن پیدا است، این بورد تنها مشوره می دهد و تصمیم را شخص رییس جمهور می گيرد.

حکومت افغانستان، در بيستم ماه جارى (قوس) بورد عالى مشورتى صلح، متشکل از ٣٣ تن به شمول حکمتيار و ديگر رهبران جهادى و سياسى، رئیس جمهور و معاونین شان، رئیس اجرايى حکومت و معاونین شان، رؤساى هر دو مجلس شوراى ملى، قاضی القضات و برخى مقام­هاى ديگر حکومت را اعلام کرد.

حکمتيار گفت که تمامی احزاب سیاسی، بورد مشورتی صلح را رد کرده اند و بدون تیم دولتی، هیچ کس حاضر نشده تا عضویت اين بورد را داشته باشد.

وى افزود که اگر حکومت واقعاً اراده برای صلح دارد، باید هئیت با صلاحیت را مشخص کند که در کنار مشوره، صلاحیت تصمیم گیرى را نيز داشته باشد.

موصوف گفت که اين هيئت بايد در کنار رییس جمهور، رئیس اجرايى و رؤسای هر دو مجلس شوراى ملى، متشکل از کسانی باشد که به صلح تعهد داشته باشند، مخالف تداوم جنگ باشند، توانایی تصامیم مهم را داشته باشند.

وی خاطر نشان ساخت که از وضعیت کنونی قسمی برداشت می شود که دولت در مسایل صلح، طوری برخورد می کند که با انتخابات ولسی جرگه برخورد کرده است.

این انتقادها در حالی از سوی حکمتیار مطرح شده است که پیش از این، برخى احزاب و جریان‌های سیاسی نیز از ترکیب «بورد عالی مشورتی روند صلح» انتقاد کرده و گفته اند که احزاب سیاسی در این ترکیب جای ندارد.

انتخابات ولسی جرگه

انتخابات ولسی جرگه، به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان در ۳۳ ولایت کشور برگزار شد.

رهبر حزب اسلامی، انتخابات ولسی جرگه را شرم آور و پُر تقلب خوانده گفت که نتایج انتخابات، به فرمایش مقامات دولتی تنظیم شده و به پرداخت صدها هزار دالر رشوت در اکثریت ولایات نامزدان کامیاب ناکام شدند و نامزدان ناکام، کامیاب شدند.

حکمتیار افزود: "احزاب این نتایج انتخابات را نمی ‌پذیرند، از موضع خود هم عقب نمی‌ نشینند و در زمان مناسب عکس‌العمل لازم را انجام می‌ دهد."

موصوف گفت: "برای ما طالبان طعنه می دهند که سنگر را ترک کرديد، خواستيد از طریق انتخابات تغییرات بیاوريد، این هم نتیجه اش!!! بلی دولت در این انتخابات شرم آور برای تبر مخالفان مسلح دولت دسته داده است."

وی خاطر نشان ساخت: "سفیر سابق امریکا به من گفته بود که  اگر حزب اسلامی، بیشترین رای را در انتخابات ولسی جرگه بگیرد، ما حکومت آن را قبول می کنیم."

به باور وی، با وجود مخالفت ها و تقلب های گسترده، حزب اسلامی توانست بیشتر آرا را به دست بیاورد. وى گفت که نامزدان حزب اسلامى، یک سوم تمام آراء را از آن خود کرده اند.

وی باطل اعلام کردن آراى کابل توسط کمیسیون شکايات انتخاباتى را پلان شده از سوی حریفان و رقیبان حزب اسلامی خواند و گفت که دلیل اعلام باطل کردن آرای کابل، این بود که اکثریت نامزدان حزب اسلامی برنده بودند.

اين درحالى است که کميسيون هاى انتخاباتى اعلام کرده اند که بر تصميم باطل اعلام کردن آراى کابل تجديد نظرشده  و قرار است تا چند روز ديگر، نتايج ابتدايى انتخابات ولسى جرگه در کابل اعلام شود. 

حکمتيار گفت که بحران انتخابات ولسى جرگه، تنها با باطل شدن آرای غیر بایومتریک قابل حل است؛ در غیر آن انتخابات ولسی جرگه را باید لغو و با انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی و انتخابات ولسى جرگه غزنی همزمان برگزار نماید.

رهبر حزب اسلامى افزود: "باطل قرار دادن آراى بدون بایومتریک، نه تنها خواست ما است، بل خواست تمامی احزاب و ۲۳۰۰ نامزد این انتخابات مى باشد."

موصوف گفت که هرگاه مسئولان به خواست های نامزدان و احزاب توجه نکند، مسئولیت بعدی به دوش آنان خواهد بود.

انتخابات ریاست جمهوری

کمیسیون مستقل انتخابات، ۳۱ حمل ۱۳۹۸ را روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تعیین کرده است.

حکمتیار تاکید نمود که در حال حاضر، باید روی چگونگی تشکیل یک تکت برای انتخابات ریاست جمهوری آینده تمرکز شود تا فردی که به عنوان رئیس جمهور به ارگ می‌رود، دیگر به یک دیکتاتور تبدیل نگردد.

گلبدین حکمتیار گفت که حزب اسلامی نمی خواهد به شکل مستقل در انتخابات ریاست جمهوری اشتراک کند و یا نامزدش را معرفی کند، بل می خواهد با مشوره احزاب و جریان های سیاسی، یک نامزد واحد را معرفی کند.

موصوف گفت که حزب اسلامی، تقریبا با تمامی نامزدان احتمالی، انتخابات ریاست جمهوری ملاقات کرده و به زودی نامزد شورای احزاب تحت نام «میسم» مشخص خواهد شد.

مجمع بزرگ وحدت ملى «میسم»، شامل چندين حزب به شمول حزب اسلامى مى باشد که در ماه ميزان سال روان ايجاد شده است.

رهبر حزب اسلامی گفت که موجوديت رياست اجرايى در تكت هاى انتخاباتى و حكومت آينده، براى حزب اسلامى قابل قبول نيست و هر تغییردرنظام باید بر اساس قانون اساسی و از طريق برگزاری لویه جرگه صورت گیرد.

وى گفت: "موضع ما روشن است، در تکتی نخواهیم بود که در آن رئیس اجرایی باشد، در تکتی نخواهم بود که در آن توزیع قدرت باشد، در تکتی نخواهم بود که در آن جزایر مستقل قدرت وجود داشته باشد."

وی همچنان گفت که برای شریک ساختن گروه طالبان در زیر چتر «میسم»، پیامى را به طالبان فرستاده است تا در یک کشور سوم با هم ملاقات کنند.

حکمتيار افزود که در اين مورد منتظر پيام طالبان مى باشد. 

او گفت: "پیشنهاد ما به طالبان این است که حزب اسلامی با احزاب دیگر، نهادهای مدنی، شوراهای قومی و شخصیت های تاثیرگذار، آماده استیم با شما مشترکا نامزد انتخابات ریاست جمهوری و معاونینش را انتخاب کنیم."

وی همچنان گفت که برای به تعویق انداختن انتخابات و ایجاد اداره موقت، هیچ دلیلی وجود ندارد؛ زيرا اگر قرار است طالبان با پروسه صلح یک جا شوند، می توانند در جریان پنج ماه، یک جا شوند و نمی شود انتخابات را مانع صلح نامید.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement