خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در پکتیکا ۳۵ مکتب به علت ناامنی بسته است

در پکتیکا ۳۵ مکتب به علت ناامنی بسته است

Dec 16, 2018 - 13:51

شرنه (پژواک، ٢٥ قوس ٩٧): مقامات ریاست معارف پکتیکا می گویند که در این ولایت، ۳۵ مکتب در اثر درگیری ها بسته شده و هزاران متعلم از تعلیم محروم مانده اند.

محراب الدین شفق رییس معارف ولایت پکتیکا، امروز در این مورد به آژانس خبری پژواک گفت که در برخی ولسوالی های این ولایت، از سالها بدینسو ده ها مکتب به روی شاگردان بسته است.

وی افزود: "در تمام پکتیکا ۳۵ مکتب مسدود است که بیشتر آن، مربوط  به ولسوالی خوشامند است."

شفق گفت با میانجیگری متنفذین قومی، تلاش های خود را آغاز کرده اند تا این مکاتب دو باره به روی شاگردان باز شود.

وی گفت: "معارف یک روند غیر سیاسی است، هیچکس باید مانع آن نشود؛ زیرا در حال حاضر هزاران متعلم، از اثر بسته شدن این مکاتب، از تعلیم محروم مانده اند."

همچنان زلمی خروتی باشندۀ مرکز این ولایت، در این مورد به آژانس خبری پژواک گفت سالها میشود که در این ولایت مکاتب بسته است؛ اما معلوم نیست که کی ها بسته کرده اند.

وی افزود: "حکومت و طالبان باید ثابت کنند که آنها در بسته کردن مکاتب دست ندارند."

یک باشندۀ ولسوالی خوشامند که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، به اژانس خبری پژواک گفت که در این ولسوالی هیچ مکتب نیست، تمام باشندگان این ولسوالی از تعلیم محروم اند.

وی افزود: "تاکنون در این ولسوالی هیچ مکتب فعال نشده است، در این منطقه هیچ کس مکتب را نمی شناسد، در اینجا تمام اطفال به چراندان مواشی مصروف اند."

اما عزیزالله عزیز عضو شورای ولایتی پکتیکا گفت که در اثر مدیریت ضعیف ریاست معارف، مکاتب برخی مناطق بسته است.

وی افزود: "در بیشتر مناطقى که تحت کنترول طالبان است مکاتب فعال است؛ پس در مناطق دیگر هم باید ریاست معارف مکاتب را فعال کند."

اما از سوی دیگر ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان، به آژانس خبری پژواک گفت که طالبان در ولایت پکتیکا، مکاتب را بسته نکرده اند.

مجاهد افزود که طالبان، برای تقویت روند معارف کار میکنند، تنها در مناطقى که عملاً در آنجا درگیری وجود دارد مکاتب بسته است.

قابل یادآوری است که ضمن ولایت پکتیکا، در برخی ولایات دیگر کشور نیز صدها مکتب، از سبب ناامنی بسته شده و هزاران شاگرد از تعلیم محروم مانده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement