خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله: افزایش تلفات افراد ملکی قابل قبول نیست

عبدالله: افزایش تلفات افراد ملکی قابل قبول نیست

Dec 16, 2018 - 19:20

کابل (پژواک ٢٥ قوس ٩٧): رئيس اجرائيه ميگويد که افزایش تلفات افراد ملکی قابل قبول نیست و باید نهادهای امنیتی اقدامات بیشتر را روی ‌دست گیرند.

موصوف اين اظهارات را امروز (يکشنبه) در نشست گروپ کاری ارشد محافظت از افراد ملکی در قصر سپيدار ابراز داشته است.

بر اساس گزارش، برخى مقام هاى ولايتى گفته اند که دو شب قبل در حمله هوایی در دره شلطن ولسوالی شلطن کنر، ۴۰ تن از مخالفین مسلح دولت به شمول اعضای گروه القاعده و ۲۰تن از افراد ملکی کشته شده و ۱۵تن دیگر از افراد ملکی زخم برداشته اند.

در خبرنامه اى که از سوى رياست اجرائيه به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه تاکید کرد که نهادهای امنیتی مسأله جلوگیری از تلفات افراد ملکی را در هر شرایط مدنظر داشته باشند؛ کوتاهی در این مورد به هیچ صورت توجیه‌پذیر نمی‌باشد.

منبع افزوده است که در ابتدا، اخترمحمد ابراهيمى معین ارشد امنیتی وزارت داخله گزارش داد که این وزارت طبق فیصله قبلی گروپ کاری، پالیسی جلوگیری و کاهش تلفات ملکی را نهایی ساخته و اکنون در تمام بخش‌ها تطبیق می‌گردد.

او علاوه کرد که بر اساس این پالیسی هر کس در هنگام وظیفه غفلت و یا از صلاحیت‌های وظیفوی خود سوء استفاده کند که باعث تلفات ملکی گردد، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی می‌شود. تا حال چند تن به څارنوالى معرفی شده است.

موصوف به وزارت داخله هدایت داد که موضوع جلوگیری و کاهش تلفات ملکی را به صورت دوامدار پیگیری نماید. چون، این کار نیازمند تلاش بیشتر است.

عبدالله افزود که در ارتباط به جلوگیری و کاهش تلفات ملکی همه مسوولیت دارند. در جایی‌که تخطی صورت می‌گیرد، برخورد قانونی شود.

در خبرنامه همچنان آمده است که وزارت دفاع ملی نیز از نهایی‌سازی پالیسی جلوگیری و کاهش تلفات ملکی به جلسه خبر داد و گفت که این پالیسی در عملیات‌های تصفیوی و تهاجمی ارتش عملی می‌شود. در باره اتهامات و تخطی‌های ارتش نیز بررسی و رسیده‌گی می‌کند.

رییس اجرائیه به وزارت دفاع ملی هدایت داد که بیشتر در بهبود سوق و اداره، مدیریت سالم و هماهنگی تمرکز نماید.

بر بنياد معلومات خبرنامه، توبی لانزر نمایندۀ خاص سرمنشی ملل متحد گفت که در گذشته عملیات‌های قوای هوایی و زمینی باعث تفات ملکی گردیده است. نهادهای امنیتی در هنگام عملیات‌ها باید دقیق اقدام کنند.

موصوف از رهبری حکومت وحدت ملی خواست که در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو تدابیر همه جانبه را برای جلوگیری از تلفات افراد ملکی اتخاذ نمایند.

عبدالله گفت که حکومت افغانستان با همکاران بین‌ المللی در یک صف واحد قرار دارد تا تلفات ملکی و جانبی کاهش یابند. در انتخابات ریاست جمهوری آماده‌گی‌ها برای جلوگیری از تلفات ملکی گرفته می‌شود.

نامبرده به نهادهای امنیتی هدایت داد که با روحیه همکاری و تفاهم برای جلوگیری و کاهش تلفات افراد ملکی پیش بروند تا آمار کاهش یابند.

بر اساس معلومات خبرنامه، نشست گروپ‌ کاری ارشد محافظت از جان و مال افراد ملکی با حضور نماینده‌ٔ خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان، نماینده ناتو، رئیس حقوق بشر یوناما، مسوول کمک های بشردوستانه سازما ملل متحد، نماینده‌گان UNHCR, UNICEF, OCHA  و مسوولین نهادهای امنیتی و نهادهای ذیربط دولتی تحت ریاست داکتر عبدالله در قیصر سپیدار برگزار گردید.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement